Skocz do zawartości

Sadownictwo 2022 - problemy, prognozy


Gość Boli z molo

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Boli z molo

Upadek sadownictwa jest nieunikniony, zamknięty rynek wschodni jest nie do odrobienia, im wcześniej to do nas dotrze tym mniej będzie boleć, historia dzieje się na naszych oczach, przy takiej inflacji i kosztach oddawanie jabłek po 1 zł nie ma żadnego sensu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość optymista

Nie zgadzam się

Widzę świetlane 15 mln drzewek w szkółkach

Kto to wszystko posadzi??

 

Ducha nie gaście

Tak trzymać i nie popuszczać

Sądzimy nie śpimy

Dobrych jabłek nigdy za dużo

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czarny pryns
10 godzin temu, Gość Prync napisał:

7,5-8,5 reszta taśma. Tyle tego jest, że w tym roku jest w czym wybierać :)

Niemożliwe

Mróz,grad,susza,mszyca,zeojka,zgnojone sady

Drogi prund

Paweł mówi,żeby trzymać czarnego prynsa do czerwca bo zaplaci

Co wy na to?

Zapłaci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Gość Boli z molo napisał:

Upadek sadownictwa jest nieunikniony, zamknięty rynek wschodni jest nie do odrobienia, im wcześniej to do nas dotrze tym mniej będzie boleć, historia dzieje się na naszych oczach, przy takiej inflacji i kosztach oddawanie jabłek po 1 zł nie ma żadnego sensu 

Prorok jakiś czy co???

Naprawdę już na prąd nie macie,że wszystko chcecie podać jesienią??

Ta sraczka tylko obniży ceny

Może zostawcie połowę w sadzie to cena wzrośnie 2x...mniej się narobicie s pieniądze te same

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość strażak sam
58 minut temu, Gość gosc napisał:

Obawiam się że większość odmian deserowych w tym roku pójdzie dużo taniej niż 1zł....

Jest tylko jedna recepta na to

Gasić pożar benzyna

Rząd piss walczy z inflacja dosypując pieniądzy na rynek

Więc sadownicy muszą dosadzac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sadownik
47 minut temu, Gość strażak sam napisał:

Jest tylko jedna recepta na to

Gasić pożar benzyna

Rząd piss walczy z inflacja dosypując pieniądzy na rynek

Więc sadownicy muszą dosadzac

Dlatego trzeba sadzić, żeby tonaż był. Ilością zawsze się zarobi. Kiedyś 20t/ha, teraz 60t/ha, a za rok dwa będzie 100t/ha. I jakoś to będzie, kombajny do przemysłu schodzą jak swierze bułeczki, więc przyszłość jest jasna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, IGRiT napisał:

A co zostało skasowane? Nie pisz bzdur człowieku i się zastanów zanim coś napiszesz, obrażać widzę, że potrafisz ale coś mądrego napisać to już ciężko. Zapraszam do zarejestrowania się i przedstawienia się - niedługo będzie to obowiązkowe dzięki takim jak ty.

Trochę porządku na forum i wypowiedzi będą stosownie przenoszone:

Temat o cenach jabłek, podajemy ceny i odnosimy się bezpośrednio do cen:

 

I temat o sytuacji w sadownictwie, piszemy nasze odczucia, prognozy i inne:

 

Bzdury to pisało ci co płakali jakie mrozy były wiosna,jaki opad czerwcowy i obsmiewali prognozy wapa

To byli bzdety

Następne bzdety to mszyca,zwójka,parch i zgnojone sady...zabraknie

 

No i co teraz???

Sprzedaż na wyścigi bo na prąd nie ma i cenę do dołu

Za chwilę będzie darmo

Gdzie te obrazy???

Od lat stwierdzam,że sadownicy mają intelekt na poziomie ameby i ich działania to potwierdzają

Zrób kolejne kółko wzajemnej adoracji i piszcie sobie co tam tylko chcecie bo każdy głos rozsądku zostanie zakrzyczany przez ameby....

 

Bez odbioru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sadownik
26 minut temu, Gość ingrid napisał:

Bzdury to pisało ci co płakali jakie mrozy były wiosna,jaki opad czerwcowy i obsmiewali prognozy wapa

To byli bzdety

Następne bzdety to mszyca,zwójka,parch i zgnojone sady...zabraknie

 

No i co teraz???

Sprzedaż na wyścigi bo na prąd nie ma i cenę do dołu

Za chwilę będzie darmo

Gdzie te obrazy???

Od lat stwierdzam,że sadownicy mają intelekt na poziomie ameby i ich działania to potwierdzają

Zrób kolejne kółko wzajemnej adoracji i piszcie sobie co tam tylko chcecie bo każdy głos rozsądku zostanie zakrzyczany przez ameby....

 

Bez odbioru

Tutaj na igrit, to jeszcze tak bardzo nie pisali jak mało towaru będzie. Nie wiem czy śledzisz facebooka, tam co się dzieje to aż śmiech przez płacz idzie. Szacunki wapa od razu hejt, że spisek, że kto to liczył, każdy miał mieć połowę towaru co w tamtym roku. A jak ktoś mądrzejszy się odezwał to od razu lincz, że sprzedawczyk jakiś, albo podstawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Gość Sadownik napisał:

Tutaj na igrit, to jeszcze tak bardzo nie pisali jak mało towaru będzie. Nie wiem czy śledzisz facebooka, tam co się dzieje to aż śmiech przez płacz idzie. Szacunki wapa od razu hejt, że spisek, że kto to liczył, każdy miał mieć połowę towaru co w tamtym roku. A jak ktoś mądrzejszy się odezwał to od razu lincz, że sprzedawczyk jakiś, albo podstawiony.

Nie mam FB

Czasami pisze bez kurtuazji w żołnierskich słowach...

Przynajmniej od 6 lat mówiłem żeby zacząć wyrywać....to zostałem nazwany głupim ch*jem

Gdzie są teraz ci co mnie tak obsmiewali?

No gdzie?

 

W ciemnej d*pie bo Ukrainiec ma więcej od nich

Prawda boli panowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, Guest Sadownik said:

Tutaj na igrit, to jeszcze tak bardzo nie pisali jak mało towaru będzie. Nie wiem czy śledzisz facebooka, tam co się dzieje to aż śmiech przez płacz idzie. Szacunki wapa od razu hejt, że spisek, że kto to liczył, każdy miał mieć połowę towaru co w tamtym roku. A jak ktoś mądrzejszy się odezwał to od razu lincz, że sprzedawczyk jakiś, albo podstawiony.

tak dokładnie jest a jak ktoś wstawi ogłoszenie że sprzeda skrzynie to 20 komentrzy typu 'jaka cena?'

taka sytuacyja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona mówi do męża : chciało się jabłuszek to teraz trzeba zrywać. Będą ludzie do rwania to cena spadnie i będzie źle . Nie będzie ludzi ,cena wzrośnie ,jabłka na drzewach, też źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość na wypasie
2 godziny temu, Gość na bogato napisał:

Niektórych już mocno popierdzieliło.. 18-19 zł płacą + zakwaterowanie, koszt zbioru 30gr a potem w czerwcu na patelke po 35gr

oby tak dalej

 

 

Nie po bożemu zostawić w sadZie

Ziemia się zakwasi

Sąsiad pęknie ze śmiechu

Lepiej dołożyć, oddać wszystko Ukrainie ale wyczyscic sad do ostatniego jabuszka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie nakręcajcie dramy, nie jest łatwo ale tragedii nie będzie. Po pierwsze przez "oszczędności" sadowników i to że jabłko w tym roku jest rozmiarowo nie duże u większości to faktem jest że ilościowo będzie mniej niż podała WAPA. Kto był na targu w Nowym Mieście to widział jak jest z zejściem skrzyń, w zeszłym roku 2 tyg trzeba było czekać na zamówione skrzynie a dzisiaj idziesz i od ręki dostajesz i jeszcze się proszą żeby wziąć. Co do pracowników to też nie zabraknie, wykopią kartoszku i przyjadą, rozmawiałem z kilkoma ukraińcami i w tym roku całe wioski kobiet wybierają się do Polski bo taka bida u nich przez wojnę. Jabłek jest trochę to fakt ale może zamiast narzekać i biadolić warto spojżeć jakie są fakty i podjąć stosowne działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość Adam napisał:

Już nie nakręcajcie dramy, nie jest łatwo ale tragedii nie będzie. Po pierwsze przez "oszczędności" sadowników i to że jabłko w tym roku jest rozmiarowo nie duże u większości to faktem jest że ilościowo będzie mniej niż podała WAPA. Kto był na targu w Nowym Mieście to widział jak jest z zejściem skrzyń, w zeszłym roku 2 tyg trzeba było czekać na zamówione skrzynie a dzisiaj idziesz i od ręki dostajesz i jeszcze się proszą żeby wziąć. Co do pracowników to też nie zabraknie, wykopią kartoszku i przyjadą, rozmawiałem z kilkoma ukraińcami i w tym roku całe wioski kobiet wybierają się do Polski bo taka bida u nich przez wojnę. Jabłek jest trochę to fakt ale może zamiast narzekać i biadolić warto spojżeć jakie są fakty i podjąć stosowne działania.

O... chociaż jeden głos rozsądku....

Naprawdę jak czytam te ogłoszenia i tą licytacje 16-17-18-20 zł za godzinę to aż głowa boli, samej Ukrainie już się w głowach kołuje bo już nie wiedzą ile wołać za pracu bo się chłopki jeden przez drugiego licytuje i przebija. Wychodzą lata świetności w sadownictwie, gdzie takie tumany, nie umiejące liczyć i myśleć też mieli pieniądze z tej produkcji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Gość Adam napisał:

Już nie nakręcajcie dramy, nie jest łatwo ale tragedii nie będzie. Po pierwsze przez "oszczędności" sadowników i to że jabłko w tym roku jest rozmiarowo nie duże u większości to faktem jest że ilościowo będzie mniej niż podała WAPA. Kto był na targu w Nowym Mieście to widział jak jest z zejściem skrzyń, w zeszłym roku 2 tyg trzeba było czekać na zamówione skrzynie a dzisiaj idziesz i od ręki dostajesz i jeszcze się proszą żeby wziąć. Co do pracowników to też nie zabraknie, wykopią kartoszku i przyjadą, rozmawiałem z kilkoma ukraińcami i w tym roku całe wioski kobiet wybierają się do Polski bo taka bida u nich przez wojnę. Jabłek jest trochę to fakt ale może zamiast narzekać i biadolić warto spojżeć jakie są fakty i podjąć stosowne działania.

Tak tak ...zero dramy

Będzie mniej i rynek ma dostosować się do mniejszego rozmiaru.

Skrzynie to się ma a nie kupuje w czasie zbiorów kiedy są najdroższe.

Co do pracowników to...

Już mieli przejechać po 10 tym

Potem po 15

Jest już prawie 20 sty i ich  nie ma i nie będzie....zaraz zrobi się zimno i zacznie padać...kapota

Po prostu czas przyzwyczaić się do widoku jabłek zostawionych w sadzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rozsądek
8 godzin temu, Gość Zenek napisał:

O... chociaż jeden głos rozsądku....

Naprawdę jak czytam te ogłoszenia i tą licytacje 16-17-18-20 zł za godzinę to aż głowa boli, samej Ukrainie już się w głowach kołuje bo już nie wiedzą ile wołać za pracu bo się chłopki jeden przez drugiego licytuje i przebija. Wychodzą lata świetności w sadownictwie, gdzie takie tumany, nie umiejące liczyć i myśleć też mieli pieniądze z tej produkcji.

 

Trzeba zebrać do ostatniego jabłuszka.

Cena i koszty nie grają roli.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twórzcie głupoty z tymi stawkami, bo kto będzie chciał pracować to i za 14 zł będzie zrywać. Póki co wszędzie brakuje tych ludzi do pracy. Jeszcze niedawno wszyscy kopali kartofle, teraz zaczynają jeździć na fabryki, a w dalszej kolejności będą przyjeżdżać na wieś. Mnie też ponoszą nerwy, bo nie mam z kim pracować. Ale nie twórzmy głupoty 15 zł i darmowe zakwaterowanie to na te czasy i ceny powinno być max. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sadownik
53 minuty temu, Gość Tomasz napisał:

Nie twórzcie głupoty z tymi stawkami, bo kto będzie chciał pracować to i za 14 zł będzie zrywać. Póki co wszędzie brakuje tych ludzi do pracy. Jeszcze niedawno wszyscy kopali kartofle, teraz zaczynają jeździć na fabryki, a w dalszej kolejności będą przyjeżdżać na wieś. Mnie też ponoszą nerwy, bo nie mam z kim pracować. Ale nie twórzmy głupoty 15 zł i darmowe zakwaterowanie to na te czasy i ceny powinno być max. 

Mądrego miło się czyta. Dzwoniłem do moich pracowników. Na ukrainie dużo deszczów, jeszcze swoich kartofli nie wykopali. A dla nich kartofle rzecz święta. Także cierpliwości, a zaczną zjeżdżać. U mnie w okolicy stawka 15 zł i nikt się z ceną nie wyrywa. A głupich nie brakuje i zawsze znajdą się tacy co zapłacą i 20 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Guest Tomasz said:

Nie twórzcie głupoty z tymi stawkami, bo kto będzie chciał pracować to i za 14 zł będzie zrywać. Póki co wszędzie brakuje tych ludzi do pracy. Jeszcze niedawno wszyscy kopali kartofle, teraz zaczynają jeździć na fabryki, a w dalszej kolejności będą przyjeżdżać na wieś. Mnie też ponoszą nerwy, bo nie mam z kim pracować. Ale nie twórzmy głupoty 15 zł i darmowe zakwaterowanie to na te czasy i ceny powinno być max. 

Wychodzi na to że nikt nie chce zrywać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracownicy przyjadą. Deszcz padał i nie mogli wykopać ciągnikiem to ręcznie robią szpadlami ale już zaczynają przyjeżdżać. Wiem bo mam stałych i co nie zdążyli to sąsiedzi mają im pomóc a oni już jadą bądź przyjechali na jabłka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość chory rozsądek
2 godziny temu, Gość Tomasz napisał:

Nie twórzcie głupoty z tymi stawkami, bo kto będzie chciał pracować to i za 14 zł będzie zrywać. Póki co wszędzie brakuje tych ludzi do pracy. Jeszcze niedawno wszyscy kopali kartofle, teraz zaczynają jeździć na fabryki, a w dalszej kolejności będą przyjeżdżać na wieś. Mnie też ponoszą nerwy, bo nie mam z kim pracować. Ale nie twórzmy głupoty 15 zł i darmowe zakwaterowanie to na te czasy i ceny powinno być max. 

Swoje dzieci też wyślesz do roboty za 15 zł??? Bo to max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wielki Ben

Czytam od dłuższego czasu to forum i się nie wtrącam, ale dziś postanowiłem napisać co o tym wszystkim myślę. Tylko zaznaczam to moje prywatne spostrzeżenie na to co się aktualnie dzieje. Jestem producentem/sadownikiem/gumofilcem niech każdy indywidualnie sobie wybierze, które mu pasuje jak mnie określić.

Sytuacja w sadownictwie nie jest komfortowa, ale popatrzcie też na inne branże... Czy z warzywami, ziemniakami, zbożami, produkcją drobiu, trzody, bydła, nabiału... Czy jest kolorowo i sielankowo..? Ja tego nie widzę. Wszyscy narzekają, że jest źle. Czasy nastały bardzo ciężkie nikt nie przewidział wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą. I to właśnie ta wojna dotyka nas wszystkich producentów, handlowców, transport. Wcześniej Unia wpompowała w nas duże ilości pieniędzy obsadziliśmy każdy wolny skrawek ziemi, ale mieliśmy pewny rynek zbytu w kierunku wschodnim. Jechały tam wszystkie towary i odmiany nawet te teraz tak wyśmiewane jak idaredy, glostery, ligole i inne. Wiele firm transportowych upadło lub upada bo opierali się gównie na trasach w kierunku wschodnim.

Wrócę do swojej branży... Uważam że stawka 15 zł/h + ziemniaki+ mieszkanie dla pracownika jest jak najbardziej satysfakcjonująca dla obu stron. Ceny przeżycia znacząco zdrożały i każda ze stron powinna brać to pod uwagę. Przebijanie się cenowo między gospodarzami, który da więcej jest zwyczajnym skurw*******m. Bo ten bogatszy zawsze da więcej, niż ten mniej majętniejszy. Żeby tylko zebrać i nie zostawić na polu bo go wyśmieją. Tylko to producenci nauczyli kierowców brać od łebka po 500 zł lub więcej. Nie ważne że pracownik do niczego się nie nadaje, ważne że sztuka i 500. Hotele też rozpuściły towarzystwo nie nadające się do niczego. Mi przywozi kierowca od kilku lat pracowników i to pracownicy płacą jemu za podróż 200 - 250 zł, a mnie już nic dodatkowo nie kasuje i nic się nie zmieniło w tym roku. Sam z siebie daje mu karton lub dwa jabłek do domu. Ciężko mają i przewoźnicy przekroczyć granicę i ludzie, którzy chcą przyjechać do prac sezonowych. Sytuacja geopolityczna. 

Chciałem jeszcze zaznaczyć... Gospodarze/Producenci traktujcie swoich pracowników z szacunkiem bo oni wszystko zapamiętują u kogo i gdzie pracowali i jak ich tam traktowano. I wcale się nie ma co dziwić, że później takie chłopaki czy dziewczyny na drugi rok nie chcą przyjechać. Skoro wcześniej wyzywano ich od debili, szmat itp... Ja w tym roku się już nasłuchałem jak to byli traktowani i gdzie. A oni jadą i chcą przyjechać bo tam jest bieda i głód. Jeżeli macie problemy rodzinne to załatwiajcie to miedzy sobą w rodzinie, a nie wyżywajcie się na ukraińcach. Bo na polaków do prac sezonowych nie mamy co liczyć polityka socjalna całkowicie odcieła ich od podejmowania jakiejkolwiek pracy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krystian

Czy wyslalbym dzieci za 15 zl? Wiesz jaka jest minimalna krajowa? Bo 15 zl NA RĘKĘ Z DARMOWYM ZAKWATEROWANIEM, GDZIE DZIS ZA BYLE POKOJ PRACOWNICZY TRZEBA ZAPLACIC MINIMUM TE 600 ZL MIESIECZNIE, PRZWPRASZAM, ZA MIEJSCE W TYM POKOJU.

PRAD, GAZ, OPAŁ, WYJAZDY DO BIEDRONKI. I WYCHODZI PLUS 1200 ZL minimum co przy 250 godzinach daje plus 5 zl. Czyli jakieś 20 netto. AAAA jeszcze z dowozem do pracy gdzie Polak musi sobie robić to we własnym zakresie

Do mnie wczoraj zjechało 8 osób. 15 zl plus ziemniaki. Za dobra pracę zawiozę jak raz w tyg do biedronki. Inaczej 100 za kurs bo mam 20km. 

A wiem ze będą dobrze pracować bo większość już była. Oki szanują mnie i są wdzięczni że mają pracę, ja ich bo to KULTURALNI  ludzie i DOBRZE pracują. 

Wyksztalc dzieci to nie będą pracować za 15zl NETTO. Chociaż dziś żeby zarobić 25 na rękę netto to trzeba skończyć studia i mieć coś w glowie. A nie mówić tu o prostej pracy fizycznej.

Każdemu jest dziś ciężko. Każdemu. Gdybym miał 20 lat to w życiu nie wzilabym tych mitycznych hektarów tylko właśnie poszedł na etat i miał na wszystko wywalone. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Gość Tomasz napisał:

Nie twórzcie głupoty z tymi stawkami, bo kto będzie chciał pracować to i za 14 zł będzie zrywać. Póki co wszędzie brakuje tych ludzi do pracy. Jeszcze niedawno wszyscy kopali kartofle, teraz zaczynają jeździć na fabryki, a w dalszej kolejności będą przyjeżdżać na wieś. Mnie też ponoszą nerwy, bo nie mam z kim pracować. Ale nie twórzmy głupoty 15 zł i darmowe zakwaterowanie to na te czasy i ceny powinno być max. 

tak

15 zl to max

a jablko po 3 powinno byc

tylko to nie twoje zyczenia a popyt i podaz ustalaja ceny

16-17 to dzis minimum +zakwaterowanie i niektorzy dorzucaja media

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...