Skocz do zawartości

Kiełkowanie ziemniaków - pytanie


Gość Początkujący

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Początkujący

Witam mam pytanie odnośnie tego, ile razy można oberwać kiełki z ziemniaka? Ziemniak wczesny colomba. Już raz byly obrywane jesienią, teraz od nowa puścily i mają być rozsypane do skrzynek. Stąd pytanie czy obrywać drugi raz, czy rozsypać tak jak jest z kiełkami 1-2 cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Advertisement

Kolego, Colomba podobno jest wrażliwa na obrywanie kiełków. Nawet kiedyś w zaleceniach uprawowych tej odmiany czytałem, że nie powinno się obrywać dwukrotnie kiełków a sadzeniaki najlepiej przechowywać w chłodni. Ja jednak negatywnych skutków obłamywania nie zauważyłem. Ze swojego doświadczenia jako producent tej odmiany powiem Ci, że obłam te kiełki na zero i wsyp do skrzynek, zakiełkuj prawidłowo i będzie dobrze. Zakiełkuj tak, żeby się nie łamały przy sadzeniu. Sadzisz ręcznie?

Ja sadziłem już takie, które pierwsze kiełki wypuszczały dopiero w skrzynkach przy kiełkowaniu oraz takie, które w maju zrośnięte nie chciały wypadać ze skrzyniopalet do sadzarki i jakoś wielkiej różnicy w plonowaniu czy wschodach nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • 3 weeks later...

Witam,

W odniesieniu do Colomby oraz obrywania kiełków pragnę zaznaczyć, iż zaleca się oberwanie pierwszego kiełka szczytowego z racji "pobudzenia" do kiełkowania wszystkich pozostałych oczek na bulwie - daje to większą ilość pędów i bardziej wyrównane bulwy. Byłbym jednak bardzo ostrożny w kolejnych procesach obłamywania kiełków, gdyż może to doprowadzić do nadmiernego osłabienia energii kiełkowania bulw ziemniaka - a co przy wykorzystaniu na sadzenie w bardzo wczesnym terminie może mieć szczególne znaczenie.

Odnośnie rozstawu redlin - dziękuje za przytoczenie informacji z naszej instrukcji odmianowej. Podane informacje mają pokazać zależności rozstawu sadzenia względem redliny. Jeśli rozstaw redlin jest adekwatnie mniejszy należy również uwzględnić to w rozstawie między roślinami w redlinie. W przypadku wczesnego ziemniaka, ważne aby gleba była wystarczająco ogrzana - w przypadku sadzenia na redlinach 75 i jednoetapowego sadzenia proszę wziąć pod uwagę szczególnie parametr temperatury gleby, gdyż przykrycie bulw ziemniaka dużą ilością gleby o niskiej temperaturze nie przyspiesza wschodów, a przeciwnie je opóźnia i stwarza idealne warunki do rozwoju chorób glebowych jakim jest ryzoktonioza. Sadząc Colombę szczególnie zalecamy - niezależnie od szerokości redliny- aby termin sadzenia był dobrany względem odpowiedniej temperatury gleby oraz materiał sadzeniakowy był odpowiednio zabezpieczony przed ryzoktoniozą ziemniaka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...