Skocz do zawartości

Fotowoltaika


Gość Xyz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ma ktoś założona fotowoltaike na nowych zasadach? Jest to w ogóle opłacalne, jeśli nie mamy możliwości korzystania z wyprodukowanej energii w miesiącach zimowych? Moje roczne zużycie to 14 kw. Proszę o opinie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijam do pytania, gdyż sam się zastanawiam nad montażem. Na kartce papieru niby się opłaca bo w gruncie rzeczy te kilowaty wyprodukowane latem nie przepadają tylko są monetyzowane czyli w pewnym sensie refundują nam zakup prądu zimą. Na pewno plusem jest to że na nowych zasadach przy spalonym sezonie kiedy nie korzystamy z chłodni nic nie przepada tylko zostają wirtualne pieniądze na kolejny rok. Ciężko w tej chwili o opinie kogoś kto ma instalację na nowych zasadach bo nie minął jeszcze rok od ich wprowadzenia, a z tego co wiem to zasady sprzedaży prądu z fotowoltaiki nie są ostateczne ale mają się zmieniać aż do sprzedaży po cenach z danej godziny. Kolejne pytanie dla użytkownika: czy ktoś próbował optymalizować zużycie energii pod fotowoltaikę tzn. np. wstawiać jabłka do chłodni rano żeby się wychłodziły na prądzie z instalacji wyłączać chłodnie na noce itd. Ogólnie wydaje mi się że ma to sens jeżeli instalację zrobi się za własne pieniądze, bez kredytu, wydaje mi się ze nie ma opcji żeby wtedy nie obniżyła rachunków,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Michal_mazowieckie

Ogólnie rzecz biorąc, jeżeli wprowadza cenę zakupu bliska cenię dnia następnego, nie ma innej opcji tylko zakładać. Nie ma lepszej inwestycji dla rolnika, stopa zwrotu przy dzisiejszej zamrozona cenię 4 lata, jak odmroża pewnie i 3. Nawet na leasingu się opłaca. Sam ma leasing i dzisiaj średnia rata leasingu jest o 20-40 procent mniejsza niż to co bym płacił za prąd.  Czyli w racie płacę za prąd mniej niż bym płacił rachunek, a za  2-3 lata nie będę płacił nic. Moim zdaniem to musi have dla rolnika z chlodniami !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Rolnik z Wielkopolski
4 godziny temu, Gość Michal_mazowieckie napisał:

Ogólnie rzecz biorąc, jeżeli wprowadza cenę zakupu bliska cenię dnia następnego, nie ma innej opcji tylko zakładać. Nie ma lepszej inwestycji dla rolnika, stopa zwrotu przy dzisiejszej zamrozona cenię 4 lata, jak odmroża pewnie i 3. Nawet na leasingu się opłaca. Sam ma leasing i dzisiaj średnia rata leasingu jest o 20-40 procent mniejsza niż to co bym płacił za prąd.  Czyli w racie płacę za prąd mniej niż bym płacił rachunek, a za  2-3 lata nie będę płacił nic. Moim zdaniem to musi have dla rolnika z chlodniami !

Ja założyłem 50 kW 1,5 roku temu. Płacę stałą ratę 1940 zł miesięcznie czyli 23280 zł rocznie. Przez 12 miesięcy instalacja wyprodukowała ponad 55 tys. kWh prądu. Nie mam żadnych potrąceń bo 99 % prądu zużywam od ręki (gospodarstwo rocznie zużywa 150 tys. kWh). Nawet przy zamrożonej cenie prądu wartość wyprodukowanego prądu to 44 tys. Rachunek jest prosty. Rocznie 20 tys. czystego zysku. A za 4,5 roku (jak spłacę raty) czyste 44 tys. lub więcej jeśli prąd zdrożeje a to jest raczej  pewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sandomierz
2 godziny temu, Gość Sad napisał:

Też chętnie się dowiem jak z opłacalnościa. Tym bardziej w perspektywie kolejnego roku, gdzie będą ceny godzinowe

Ceny godzinowe nie wróżą nic dobrego. Przy ciągłym wzroście ilości instalacji fotowoltaicznych ceny energii w godzinach największej produkcji wyjdą bardzo niskie. Już dziś można poobserwować jak wyglądają godzinowe ceny energii na danych archiwalnych TGE. W południe są często niższe niż w nocy.

Wszystko zmierza do modelu niemieckiego, gdzie sprzedajesz po cenie kilkukrotnie niższej niż kupujesz. Dlatego jest tam duży boom na magazyny energii i zwiększanie autokonsumpcji.

Plusem jest bilansowanie godzinowe - nawet jeżeli chlodnia pracuje 20 minut w godzinie i pobierze wiecej niż jest w stanie dostarczyc fotowoltaika, to pozostaje jeszcze 40 minut dla fotowoltaiki, zeby wyrównać bilans energii. Mamy takie małe 1 godzinne magazyny, których wcześniej nie było. To powinno zwiększać autokonsumcje na papierze.

Inne pytanie, czy po instalacji paneli nie zwiększyła się wam ilość mocy biernej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2023 o 18:15, Gość Xyz napisał:

Witam. Ma ktoś założona fotowoltaike na nowych zasadach? Jest to w ogóle opłacalne, jeśli nie mamy możliwości korzystania z wyprodukowanej energii w miesiącach zimowych? Moje roczne zużycie to 14 kw. Proszę o opinie 

Przybliżę sprawę net-billingu na przykładzie instalacji 50 kWp. (Dla 14 kWp będą podobne założenia, tylko oczywiście mniejsze wartości)

- Do kalkulacji załóżmy aktualną średnią cenę rynkową energii elektrycznej (RCEm) z poprzedniego miesiąca kalendarzowego na Towarowej Giełdzie Energii (700 zł / MWh) - oczywiście, ten parametr jak już ktoś wyżej wspomniał, "pracuje" w ciągu roku.

Załóżmy, że uzyskujemy 50% autokonsumpcji (indywidualny parametr, dla danego nazwijmy to modelu działalności / biznesu) z produkcji instalacji 50 kWp, daje nam to około 25.000 zł (ponieważ mamy sprzedaż i dystrybucję, za którą byśmy zapłacili, gdyby nie instalacja PV). Drugie 50% oddamy do sieci w cenie 25 x 700 zł (to jest założenie do obliczeń tu i teraz, nie zrobimy oczywiście prognozy kolejnych miesięcy). Więc na przykładzie instalacji PV 50 kWp, i autokonsumpcji na poziomie 50%, w uproszczeniu, nasza oszczędność, czy też zysk rocznie z instalacji, to 25.000 + 17.500 = 42.500 zł.

Zakładając, że kupimy instalację 50 kWp za 200.000 netto (wartość podana dla uproszczenia - kwestia sprzętu, systemów montażowych, ilości przewodów, itd..), to okres zwrotu jest w okolicy 4,7 lat, przy czym, pozostaje jeszcze kwestia możliwości zwrotu podatku rolnego lub dochodowego (jeśli wrzucamy w koszty).

- Z technicznych spraw; podzespoły, ich jakość / sprawność / wydajność systemu - w tym też jest kwestia np. ułożenia, wsch-zach, płd, i inne istotne elementy, to ma oczywiście wpływ na ceną / okres zwrotu, ale i nazwijmy to żywotność całego systemu. 

Finalnie, to o czy ktoś pisał wcześniej, w zależności od modelu zużycia energii na obiekcie, jest jeszcze kwestia magazynów energii, i to jakie dają możliwości. W tym kontekście musimy uwzględnić też kwestię blackoutów w najbliższych latach, niestety, trzeba mieć z "tyłu głowy", że to ryzyko może się pojawić, i to jaki będzie to miało wpływ na nasz biznes.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Gość Marcin napisał:

odelu działalności / biznesu) z produkcji instalacji 50 kWp, daje nam to około 25.000 zł (ponieważ mamy sprzedaż i dystrybucję, za którą byśmy zapłacili, gdyby nie instalacja PV). Drugie 50% oddamy do sieci w cenie 25 x 700 zł (to jest założenie do obliczeń tu i teraz, nie zrobimy oczywiście prognozy kolejnych miesięcy). Więc na przykładzie instalacji PV 50 kWp, i autokonsumpcji na poziomie 50%, w uproszczeniu, nasza oszczędność, czy też zysk rocznie z instalacji, to 25.000 + 17.500 = 42.500 zł.

 

 

A w przypadku oddawania do sieci( osdprzedawania) nie jest to stawka 20% od ceny kWp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Gość baks napisał:

A w przypadku oddawania do sieci( osdprzedawania) nie jest to stawka 20% od ceny kWp?

Dzień dobry, stawka jest iloczynem punktu jeden i dwa, opisane w ustawie - Wrzucam poniżej link bezpośrednio do art 4b.

Z pozdrowieniami,

MP

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/odnawialne-zrodla-energii-18182244/art-4-b

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sadownik

A co z miesiacami zimowymi gdzie produkcja jest prawie zerowa. Zimowe miesiace prad sie dokupuje (W tej chwili stawka przemyslowa jest 2,4 netto). Przez styczen instalacja zrobi tyle co w dwa dni w czerwcu. O tym nikt nie mowi tak samo o wysokim napieciu w sieci w lato. Powyzej 251V instalacja sie wylaczy. A wystarczy niech paru sąsiadów załozy i jeden ffalownik przez drugi podbije napięcie. Wiec to wcale nie jest tak kolorowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Rolnik z Wielkopolski
1 godzinę temu, Gość sadownik napisał:

A co z miesiacami zimowymi gdzie produkcja jest prawie zerowa. Zimowe miesiace prad sie dokupuje (W tej chwili stawka przemyslowa jest 2,4 netto). Przez styczen instalacja zrobi tyle co w dwa dni w czerwcu. O tym nikt nie mowi tak samo o wysokim napieciu w sieci w lato. Powyzej 251V instalacja sie wylaczy. A wystarczy niech paru sąsiadów załozy i jeden ffalownik przez drugi podbije napięcie. Wiec to wcale nie jest tak kolorowo. 

W całym 2023 roku nikt poza firmami powyżej 250 osób nie ma cen 2,4 netto więc nie pisz bzdur. Odbiorcy indywidualni (taryfy B11) mają cenę maksymalną na poziomie 0,693 zł netto. Do pewnych limitów jeszcze dużo mniej. W przypadku firm do 250 osób, jeśli nie mają dłuższych umów z gwarantowaną niższą ceną to maksymalnie płacą 0,79 netto. Cenę wolnorynkową zapłacą tylko duże firmy powyżej 250 osób. I w tej chwili daleko im do wspomnianych przez ciebie 2,7 zł. Co do wyłączeń falownika to rzeczywiście przy bardzo dużym nasłonecznieniu w regionach gdzie jest słaba infrastruktura i dużo instalacji to zdarzają się chwilowe wyłączenia ale są to najczęściej krótkotrwałe piki. W moim gospodarstwie mam najczęściej dużo większe zużycie niż możliwości mojej 50 kW więc takich problemów nie ma w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na większości obszaru kraju jest przestarzała infrastruktura a wyłączenia są coraz częstsze, z całego kraju ludzie narzekają i będzie to jeszcze częstsze bo instalacji przybywa znacznie szybciej niż linie są modernizowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

Problem z wysokim napięciem, można zgłosić telefonicznie na numer pogotowia energetycznego. W ciągu 12h przyjadą pod transformator i zniżą napięcie przekładając zaciski. U mnie taki problem wystąpił, bez problemu obniżyli z 253 na 228v

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak ludzie zgłaszali to przyjeżdżali rano albo późnym popołudniem jak była mniejsza produkcja i mówili ze wszystko jest ok, w sporej części przypadków żeby miało to sens to trzeba magazyn energii który przyjmie energie jak jej sieć nie odbierze

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sadownik
23 godziny temu, Gość Rolnik z Wielkopolski napisał:

W całym 2023 roku nikt poza firmami powyżej 250 osób nie ma cen 2,4 netto więc nie pisz bzdur. Odbiorcy indywidualni (taryfy B11) mają cenę maksymalną na poziomie 0,693 zł netto. Do pewnych limitów jeszcze dużo mniej. W przypadku firm do 250 osób, jeśli nie mają dłuższych umów z gwarantowaną niższą ceną to maksymalnie płacą 0,79 netto. Cenę wolnorynkową zapłacą tylko duże firmy powyżej 250 osób. I w tej chwili daleko im do wspomnianych przez ciebie 2,7 zł. Co do wyłączeń falownika to rzeczywiście przy bardzo dużym nasłonecznieniu w regionach gdzie jest słaba infrastruktura i dużo instalacji to zdarzają się chwilowe wyłączenia ale są to najczęściej krótkotrwałe piki. W moim gospodarstwie mam najczęściej dużo większe zużycie niż możliwości mojej 50 kW więc takich problemów nie ma w ogóle.

 

23 godziny temu, Gość Rolnik z Wielkopolski napisał:

W całym 2023 roku nikt poza firmami powyżej 250 osób nie ma cen 2,4 netto więc nie pisz bzdur. Odbiorcy indywidualni (taryfy B11) mają cenę maksymalną na poziomie 0,693 zł netto. Do pewnych limitów jeszcze dużo mniej. W przypadku firm do 250 osób, jeśli nie mają dłuższych umów z gwarantowaną niższą ceną to maksymalnie płacą 0,79 netto. Cenę wolnorynkową zapłacą tylko duże firmy powyżej 250 osób. I w tej chwili daleko im do wspomnianych przez ciebie 2,7 zł. Co do wyłączeń falownika to rzeczywiście przy bardzo dużym nasłonecznieniu w regionach gdzie jest słaba infrastruktura i dużo instalacji to zdarzają się chwilowe wyłączenia ale są to najczęściej krótkotrwałe piki. W moim gospodarstwie mam najczęściej dużo większe zużycie niż możliwości mojej 50 kW więc takich problemów nie ma w ogóle.

A w 2022r jaka cena w przemysłowce.? Rolnik z 50Kw ma taryfe domowa G? Niemozliwe. Wszedzie gdzie zuzycie jest wieksze Pge naklada C. Z cenami pradu mamy oddech na rok. Potem masakra. Foto sie oplacalo na starych zasadach. za rok tez wchodza godzinne rozliczenie w kupowaniu pradu z foto. Jak myslisz jak cena bedziew poludnie przy najwiekszej produkcji. Z tym obnizeniem napiecia na transformatorze jest roznie. W jednym miejscu mozna a gdzie indziej nie bo Ci na koncu lini beda mieli za male w nocy. Z Ciebie zaden rolnik a zwykly Handlowiec od Foto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Rolnik z Wielkopolski
Godzinę temu, Gość Sadownik napisał:

 

A w 2022r jaka cena w przemysłowce.? Rolnik z 50Kw ma taryfe domowa G? Niemozliwe. Wszedzie gdzie zuzycie jest wieksze Pge naklada C. Z cenami pradu mamy oddech na rok. Potem masakra. Foto sie oplacalo na starych zasadach. za rok tez wchodza godzinne rozliczenie w kupowaniu pradu z foto. Jak myslisz jak cena bedziew poludnie przy najwiekszej produkcji. Z tym obnizeniem napiecia na transformatorze jest roznie. W jednym miejscu mozna a gdzie indziej nie bo Ci na koncu lini beda mieli za male w nocy. Z Ciebie zaden rolnik a zwykly Handlowiec od Foto. 

Tak... Jestem anonimowym handlowcem... Bzdura...

W niektórych tematach najwięcej do powiedzenia mają ci, którzy nie mają z tematem nic wspólnego. Założę się, że nie masz fotowoltaiki. Zaraz nasuwa mi się skojarzenie z największymi krytykami automatycznych skrzyń biegów, którzy w życiu takim samochodem nie jechali. Ale to taka dygresja...

W różnych lokalizacjach mam prawie 200 kW fotowoltaiki. Ale ok. Ty się znasz na temacie lepiej. I nie będę Ci tłumaczył jak na G11 mieć 50 kW. Prześlij mi swojego maila to prześlę Ci wykresy produkcji w swoich instalacjach w słoneczny dzień w południe. Najlepiej za 3-4 miesiące jak instalacje będą biły rekordy. Zobaczysz czy mam istotne wyłączenia... Piszę "istotne" bo nie mówię, że nie  zdarzają się jakieś krótkie incydenty.

Rekord produkcji ze wszystkich 200 kW padł 23 maja 2022 roku. 1420 kWh. Jak znasz się na temacie to pogrzeb w historii pogody i oceń czy wiem o czym mówię czy może improwizuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
  • 4 months later...
W dniu 16.01.2023 o 14:15, Gość Sad napisał:

Też chętnie się dowiem jak z opłacalnościa. Tym bardziej w perspektywie kolejnego roku, gdzie będą ceny godzinowe

Innowacja w postaci rozliczenia godzinowego pozwala na montaż PV na dachach wschód i zachód.

 

Edytowane przez Sebastian Pawłowski
Usunięto informacje marketingowe. Forum nie służy do przedstawienia swojej oferty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...