Skocz do zawartości

Kiełkowanie ziemniaków - pytanie


Gość Początkujący

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Początkujący

Witam mam pytanie odnośnie tego, ile razy można oberwać kiełki z ziemniaka? Ziemniak wczesny colomba. Już raz byly obrywane jesienią, teraz od nowa puścily i mają być rozsypane do skrzynek. Stąd pytanie czy obrywać drugi raz, czy rozsypać tak jak jest z kiełkami 1-2 cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, Colomba podobno jest wrażliwa na obrywanie kiełków. Nawet kiedyś w zaleceniach uprawowych tej odmiany czytałem, że nie powinno się obrywać dwukrotnie kiełków a sadzeniaki najlepiej przechowywać w chłodni. Ja jednak negatywnych skutków obłamywania nie zauważyłem. Ze swojego doświadczenia jako producent tej odmiany powiem Ci, że obłam te kiełki na zero i wsyp do skrzynek, zakiełkuj prawidłowo i będzie dobrze. Zakiełkuj tak, żeby się nie łamały przy sadzeniu. Sadzisz ręcznie?

Ja sadziłem już takie, które pierwsze kiełki wypuszczały dopiero w skrzynkach przy kiełkowaniu oraz takie, które w maju zrośnięte nie chciały wypadać ze skrzyniopalet do sadzarki i jakoś wielkiej różnicy w plonowaniu czy wschodach nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam,

W odniesieniu do Colomby oraz obrywania kiełków pragnę zaznaczyć, iż zaleca się oberwanie pierwszego kiełka szczytowego z racji "pobudzenia" do kiełkowania wszystkich pozostałych oczek na bulwie - daje to większą ilość pędów i bardziej wyrównane bulwy. Byłbym jednak bardzo ostrożny w kolejnych procesach obłamywania kiełków, gdyż może to doprowadzić do nadmiernego osłabienia energii kiełkowania bulw ziemniaka - a co przy wykorzystaniu na sadzenie w bardzo wczesnym terminie może mieć szczególne znaczenie.

Odnośnie rozstawu redlin - dziękuje za przytoczenie informacji z naszej instrukcji odmianowej. Podane informacje mają pokazać zależności rozstawu sadzenia względem redliny. Jeśli rozstaw redlin jest adekwatnie mniejszy należy również uwzględnić to w rozstawie między roślinami w redlinie. W przypadku wczesnego ziemniaka, ważne aby gleba była wystarczająco ogrzana - w przypadku sadzenia na redlinach 75 i jednoetapowego sadzenia proszę wziąć pod uwagę szczególnie parametr temperatury gleby, gdyż przykrycie bulw ziemniaka dużą ilością gleby o niskiej temperaturze nie przyspiesza wschodów, a przeciwnie je opóźnia i stwarza idealne warunki do rozwoju chorób glebowych jakim jest ryzoktonioza. Sadząc Colombę szczególnie zalecamy - niezależnie od szerokości redliny- aby termin sadzenia był dobrany względem odpowiedniej temperatury gleby oraz materiał sadzeniakowy był odpowiednio zabezpieczony przed ryzoktoniozą ziemniaka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...