Skocz do zawartości

Przymrozki 2019


Gość Grójec

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 279
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Gość Haha

Hihiszku mam takie odmiany że zrobiłem w tym roku średnia 0.9 tak że  tragedii nie było i nikogo się nie prosiłem i w D nie calowalem :) jeszcze o niektóre odmiany sami się prosili :) pozdrawiam i niech Ci to poniżej pleców peka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kinder

Właśnie wracam z objazdu sadów w mojej okolicy tzn powiat Opole Lubelskie. Plony w kwaterach są bardzo zróżnicowane. Z moich obserwacji wygląda to mniej więcej tak. Odmiany mocno rosnaące typu Jonagoldy Gloster praktycznie nie mają owoców. Na podkładkach karłowych jeżeli ktoś zadbał w tamtym roku i przerzedzać chemicznie to owoców jest około 60-80% zbioru. Idareda praktycznie nie ma w mojej okolicy czy to sady karłowe czy na antonówce. Maksymalnie 25% zbiorów. Gala do przerzedzania obowiązkowo ale są to sady na m9 lub p60. Golden w tym roku porażka połowa normalnego plonu, doły strzasznie się posypaly, wierzchołki w miarę przyzwoicie. Red Deliciousy są na dobrym poziomie.

Sady typowo ekologiczne lub pryskane sporadycznie już są czarne od parcha.

Niemcy w tym roku szacują połowę ubiegłorocznych zbiorów to samo Holandia.

Więc zobaczymy co będzie się działo dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kinder

Zgadza się są uszkodzenia skórki na owocach ale to tyczy się z moich obserwacji odmiany z grupy Jonagoldow i Idareda. Lustrowalem sady u ponad 50 czlonkow dla jednej z grup producenckich z powiatu opolskiego.  Sady znajdują się w różnych miejscach powiatu. Porzeczka czarna totalna klapa w tym sezonie jeżeli komuś w mojej okolicy uda się zebrac 8 ton z hektara to będzie to super wynik jak na ten rok. Ogólnie plantacje porażone przez przeziernik, zaczyna się już przedziorek pojawiač.  Czerwona porzeczka w miarę przyzwoicie wcześniejsze odmiany troszkę lepiej, poźniejsze troche się posypaly ale nie ma tragedii. Wiśnia około 60 % normalnego zbioru (nie ubiegłorocznego) Malina letnia w wiekszości przemarzła. Dużo plantacji zostało zlikwidowanych i na to miejsce posiane ogorki. Gdybyście mieli jakieś pytania to chętnie odpowiem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andelek

Możecie kłucić się o ceny , błagać , czarować , zaklinać pogodę , stawać na uszach i co tam jeszcze chcecie ,ale uwierzcie mi gdzie nie złoże oferty na jabłko zawsze znajdzie się ktoś kto zaoferuje taniej a koszty każdy ponosi podobne co chodzi o zaplecze techniczne . Ceny jakie są obecnie zawdzięczacie sami sobie , bo oddacie za połowę tego co każdy mógłby zapłacić i zarobić . To wy przebijacie się z ceną kto taniej odda . Ja obecnie czekam na owoce miękkie z gruntu. Malina, jeżyna , truskawka w wysypie , borówka , czereśnia ,a jabłko mogę traktować jako wypełniacz do transportów bo na tym dziś nie da się zarobić. Może ten sezon będzie lepszy , tego sobie i wam życzę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Gość Majki

Andelek, z owocami miękkimi tez nie będziesz miał szalu, raz ze przymrozek a dwa przy tej pogodzie będzie masakra z szara pleśnią, co do przymrozków w  borowce z początku się wydawało ze male uszkodzenia ale teraz widać już więcej, ze spora cześć owocu wcale nie rośnie i zaraz spadnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość hedonista
W dniu 27.05.2019 o 15:34, Gość Hihi napisał:

Wiesz w necie to ja zrobiłem srednia 1,2...licytujemy dalej czy padles z wrażenia?:))

 

Pozdrawiam 

Jest taka niepisana zasada, że dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają...

Złamię zasadę. 

Jeżeli "Ktoś" sprzedał Gale Royal na Bliski lub Daleki Wschód w cenie 1,6-1,7 zł/kg na sortowanie to ile mu wyszło?

Podpowiem Ci, że sadownik który produkuje najdroższą rynkowo odmianę ma przemysłu kilka (2%-9%) czy kilkanaście (10%-19%), a nie kilkadziesiąt >20%.

 

hedonista

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Nnnn. A to
42 minuty temu, Gość hedonista napisał:

Jest taka niepisana zasada, że dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają...

Złamię zasadę. 

Jeżeli "Ktoś" sprzedał Gale Royal na Bliski lub Daleki Wschód w cenie 1,6-1,7 zł/kg na sortowanie to ile mu wyszło?

Podpowiem Ci, że sadownik który produkuje najdroższą rynkowo odmianę ma przemysłu kilka (2%-9%) czy kilkanaście (10%-19%), a nie kilkadziesiąt >20%.

 

hedonista

Zastanawiasz się dlaczego 30-40 % po sortowaniu. Dlatego że po jesiennych  aresztowaniach prezesów  złodziei, zbierają kasę na grzywny . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość hedonista
Godzinę temu, Gość Nnnn. A to napisał:

Zastanawiasz się dlaczego 30-40 % po sortowaniu. Dlatego że po jesiennych  aresztowaniach prezesów  złodziei, zbierają kasę na grzywny . 

Z tego co słyszałem to nie musieli wcale zbierać, bo od razu przelewali  bańkę na kaucje...

 

hedonista

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Hihi
10 godzin temu, Gość hedonista napisał:

Jest taka niepisana zasada, że dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają...

Złamię zasadę. 

Jeżeli "Ktoś" sprzedał Gale Royal na Bliski lub Daleki Wschód w cenie 1,6-1,7 zł/kg na sortowanie to ile mu wyszło?

Podpowiem Ci, że sadownik który produkuje najdroższą rynkowo odmianę ma przemysłu kilka (2%-9%) czy kilkanaście (10%-19%), a nie kilkadziesiąt >20%.

 

hedonista

Dziękuję za podpowiedź;)

Wiesz ale w necie to można średnia nieco podkręcić i pisać co się chce...

Net przyjmie wszystko dlatego te ceny traktuje z przymrużeniem oka....

Jestem producentem i wiem za ile można sprzedać a ile można powiedzieć  i często te kwoty są rozbieżne bo ludzie zwyczajnie kłamią:(

Pytasz chłopa jedną cena ,jego żona mówi inna:)))wielokrotnie to słyszałem...

Takie sa fakty...tylko po co ta ściema??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość hedonista
2 godziny temu, Gość Hihi napisał:

Dziękuję za podpowiedź;)

Wiesz ale w necie to można średnia nieco podkręcić i pisać co się chce...

Net przyjmie wszystko dlatego te ceny traktuje z przymrużeniem oka....

Jestem producentem i wiem za ile można sprzedać a ile można powiedzieć  i często te kwoty są rozbieżne bo ludzie zwyczajnie kłamią:(

Pytasz chłopa jedną cena ,jego żona mówi inna:)))wielokrotnie to słyszałem...

Takie sa fakty...tylko po co ta ściema??

Bardzo proszę :)

Wychodzę z założenia, że pieniądze lubią ciszę, zwłaszcza w biznesach, wchodzi się w biznes po to aby zarabiać "trochę" większe pieniądze niż średnia krajowa...

"tylko po co ta ściema??"  Ta ściema wynika z polskiej mentalności...

Liczę, że nowe pokolenie postkomunistyczne ma już inne podejście do życia... 

Jeszcze zdanie w temacie przymrozków.

Ciekawy sezon zapowiada się. Wczoraj dzwoni Podmiot X i mówi, że organizuje spotkanie dla dostawców na rynek indyjski. Zabawne jest to, że pierwszy raz w życiu słyszałem tą osobę i o istnieniu X nie wiedziałem. 

Info od kupców GP i OP: "Holendrzy i Belgowie już dzwonią z zapytaniem o jabłko na jesień"

 

Pozdrawia,

hedonista

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość hedonista

"Frost damage may cause up to 85% reduction in Polish apple harvest"  - tytuł artykułu na międzynarodowym portalu branży ogrodniczej, czyli przekaz poszedł w świat, że w PL zbiory jabłek mogą zostać zredukowane o 85%.

Polscy "handlowcy" to jednak znają się na rzeczy...  

Na tym bardzo popularnym portalu nie ma nawet wzmianki o stratach we Włoszech, Francji, Niemczech czy w krajach Beneluksu.

 

hedonista

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Pioter
Godzinę temu, Gość Nnnn. napisał:

Lustrowalem dzisiaj  sad , parcha na jablkach niemam . Zagadka, dlaczego. 

 

 

W większości sadow jest tylko na liściach...

Bo w sadach są tylko liście!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mazowsze

Mnie w nadchodzącym sezonie nic nie uratuje . Jabłka z 15 hektarów mógłbym na busa zapakować . Komór na razie nie otwieram! Najwyżej ponawoże sąd gnojem bo na nic innego mnie nie stac . Tak czy siak jestem dziadem . Pewnie znaczna część z was jest już dziadami tylko nie potraficie sobie tego uświadomić . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gość Mazowsze napisał:

Mnie w nadchodzącym sezonie nic nie uratuje . Jabłka z 15 hektarów mógłbym na busa zapakować . Komór na razie nie otwieram! Najwyżej ponawoże sąd gnojem bo na nic innego mnie nie stac . Tak czy siak jestem dziadem . Pewnie znaczna część z was jest już dziadami tylko nie potraficie sobie tego uświadomić . 

 To jest nas dwóch :huh: ! W tym sezonie to ja już odpuszczam pryskanie, niema sensu tego ciągnąć. Trzy jabłka na drzewie zostało to ja mam na to wyj......e!  Ten sezon jeszcze przeciągnę ,pocieszam się tylko tym ,że będę miał więcej czasu dla rodziny. A przede wszystkim dla siebie, bo ostatni to ta gospodarka mnie niszczy, fizycznie i psychicznie. POZDRAWIAM WSZYSTKICH KTÓRYM ZMARZŁO ! Jak ktoś mądry kiedyś powiedział .NIE MASZ PIENIĘDZY ,TO KIEDYŚ BĘDZIESZ JE MIAŁ! Tylko trza o tym pomyśleć ,bardzo mocno......^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dziadek

Oj chyba wiecej niż  dwóch. 

A jak oceniacie działanie  eliksirów - gibereliny,  regalisy, algi itp.?

U mnie w 2017 stosowałem gibereliny-efekt taki że  ja  jabłek trochę  miałem ale sąsiedzi bez stosowania również mieli.

W 2019 stosowałem gibereliny-  efekt taki że  jabłka nie ma a sąsiedzi co nie stosowali też nie mają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...