Skocz do zawartości

Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...


Global Onions Holland

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Obieraczka

Januszu jeżeli Twój kolega będzie tolerował ludzi obierających 150 kg dziennie to niestety ale scenariusz jego wyliczeń się spełni i nie wróżę zbytniej dochodowości takiej obieralni. U nas nikt nie może zejść poniżej 40 kg na godzinę a średnio to 50 kg/h. Niestety nawet przy tak wysokiej wydajności opłacalność przedsięwzięcia jest sprawą dyskusyjną.

 

To niestety smutny standard w rejonach Kalisza i Leszna. Smutniejsze jest jednak to, że  jest to o niebo lepszy standard niż w okolicach Radziejowa czy Tucholi. Na Kujawach jest horror.

Witam jestem obieraczką od 10 lat , dzisiaj obierałam cebule samom  dużą kaliber od 10 w górę i w ciągu 1 godziny obrałam 25 kg oraz  u mnie pracuje pani która ręce ma jak robot tak szybko obiera i przez 10 lat nigdy nie obrała 40 kg,więc to jest totalna bzdura 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Syn Henryka

Dzień dobry Pani.

Absurdalnie niską wydajność o której Pani pisze można wytłumaczyć na kilka sposobów ale najprawdopodobniej właściciel obieralni jest niereformowalny i nie dostrzega faktu iż czasy ręcznego obierania mamy już dawno za sobą. Zapewne ludzie dostają do obierania cebulę prosto z pryzmy czyli nieskalibrowaną, brudną i w żaden sposób nie przygotowaną do obierania. W zakładzie ojca  zanim cebula trafi na stół obieralniczy poddana jest szeregowi procesów przygotowawczych. Kalibracja, sortowanie, szczotkarka, i wstępne ocieranie maszynowe sprawiają, że personel dostaje cebulę praktycznie pozbawioną łuski i wymagającą jedynie kosmetycznych poprawek więc nawet słabsi pracownicy robią 40 kg na godzinę.

Policzmy:

Z Pani słów wynika że cebule były średnicy ponad 10 cm co daje przybliżoną masę 600-700 gram sztuka. Dwie takie główki to kilogram obranej cebuli czyli te 25 kilogramów które Pani obrała to 50 główek na godzinę. Czyli na jedną główkę cebuli potrzebuje Pani grubo ponad minutę czasu. To jest żenująco wolno! Z dziesięcioletnim doświadczeniem to jest nieakceptowalne. Oznaczałoby to również, że przy stawce 0,25 zł/kg zarabia Pani niecałe 50 zł dniówki przy grubej cebuli czyli jakieś 30 zł dniówki przy normalnej, średniej cebuli. Wątpię aby ktokolwiek chciał pracować za takie stawki i wątpię aby ktokolwiek tolerował takiego pracownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 30 lat cebuli

Dzień dobry Pani.

Absurdalnie niską wydajność o której Pani pisze można wytłumaczyć na kilka sposobów ale najprawdopodobniej właściciel obieralni jest niereformowalny i nie dostrzega faktu iż czasy ręcznego obierania mamy już dawno za sobą. Zapewne ludzie dostają do obierania cebulę prosto z pryzmy czyli nieskalibrowaną, brudną i w żaden sposób nie przygotowaną do obierania. W zakładzie ojca  zanim cebula trafi na stół obieralniczy poddana jest szeregowi procesów przygotowawczych. Kalibracja, sortowanie, szczotkarka, i wstępne ocieranie maszynowe sprawiają, że personel dostaje cebulę praktycznie pozbawioną łuski i wymagającą jedynie kosmetycznych poprawek więc nawet słabsi pracownicy robią 40 kg na godzinę.

Policzmy:

Z Pani słów wynika że cebule były średnicy ponad 10 cm co daje przybliżoną masę 600-700 gram sztuka. Dwie takie główki to kilogram obranej cebuli czyli te 25 kilogramów które Pani obrała to 50 główek na godzinę. Czyli na jedną główkę cebuli potrzebuje Pani grubo ponad minutę czasu. To jest żenująco wolno! Z dziesięcioletnim doświadczeniem to jest nieakceptowalne. Oznaczałoby to również, że przy stawce 0,25 zł/kg zarabia Pani niecałe 50 zł dniówki przy grubej cebuli czyli jakieś 30 zł dniówki przy normalnej, średniej cebuli. Wątpię aby ktokolwiek chciał pracować za takie stawki i wątpię aby ktokolwiek tolerował takiego pracownika.

cebula 600-700 gram to  tylko sztuki cebuli, które wygrywają w konkursach na dniach cebuli; cebula o średnicy 10 cm waży między 200 a 400 gram, więc jak to jest z tym 10 letnim doświadczeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
cebula 600-700 gram to  tylko sztuki cebuli, które wygrywają w konkursach na dniach cebuli

 

Pełne skrzynie takiej cebuli dostaję na początku sezonu z Holandii. Nie jest to nic nadzwyczajnego.

 

cebula o średnicy 10 cm waży między 200 a 400 gram

201701081_aexqraq.jpg

Bredzisz. Każda 80mm waży dobre 0,4 kg. Skoro kobieta obierała cebulą " do 10 w górę" to można przyjąć, że oprócz dziesiątek ważących minimum 0,5 kg były tam główki większe ważące po 0,7 kg i więcej.

 

więc jak to jest z tym 10 letnim doświadczeniem?

 

Spytaj Panią Obieraczkę która napisała:

 

Witam jestem obieraczką od 10 lat

 

Czasem zamiast bez sensu szczekać i czepiać się czyjejś wypowiedzi nie mając nic konstruktywnego do powiedzenia lepiej jest milczeć. Przez takie bezsensowne czepialstwo z ciekawej dyskusji zrobi się kilka stron przepychanek bez treści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 30 lat cebuli

Pełne skrzynie takiej cebuli dostaję na początku sezonu z Holandii. Nie jest to nic nadzwyczajnego.

 

201701081_aexqraq.jpg

Bredzisz. Każda 80mm waży dobre 0,4 kg. Skoro kobieta obierała cebulą " do 10 w górę" to można przyjąć, że oprócz dziesiątek ważących minimum 0,5 kg były tam główki większe ważące po 0,7 kg i więcej.

 

 

Spytaj Panią Obieraczkę która napisała:

 

 

Czasem zamiast bez sensu szczekać i czepiać się czyjejś wypowiedzi nie mając nic konstruktywnego do powiedzenia lepiej jest milczeć. Przez takie bezsensowne czepialstwo z ciekawej dyskusji zrobi się kilka stron przepychanek bez treści.

Po 400 pokazałeś pokaż mi jeszcze z 10 szt. powyżej 700 to uwierzę i kółko z średnicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

Witajcie w Nowy Roku. 

 

Z dużą uwagą przeczytałem bardzo ciekawą dyskusję na temat kosztów obierania cebuli. Szkoda, że nie mogę zadać piszącym bezpośrednio szczegółowych pytań bo konta anonimowe. Jeszcze raz zachęcam do rejestracji.

 

Co do wydajności obierania to z mojego doświadczenia wiem, że w dobrych obieralniach obiera się po 50 kg/h/osobę i nie jest to jakiś ekstremalnie rewelacyjny wynik.

 

Odnośnie wypowiedzi:

Po 400 pokazałeś pokaż mi jeszcze z 10 szt. powyżej 700 to uwierzę i kółko z średnicą.

Matematyka na poziomie podstawówki. Z wzoru na objętość kuli wynika że cebula o średnicy 10 cm ma objętość około dwukrotnie większą niż cebula o średnicy 8 cm. Jeżeli pokazana na zdjęciu ósemka waży średnio 400 gram to dziesiątka musi ważyć około dwa razy tyle. Tu nie ma miejsca na dywagacje.

 

Policzmy to inaczej. Praca personelu obierającego wyceniana jest w Polsce średnio na 0,25 - 0,30 zł/kg. Jeżeli wedle tego co piszecie taka osoba zarabiać musi minimum 13 zł/h to przy wydajności 25 kg/h zarabiałaby ponad 0,50 zł/kg. Takich kokosów nie ma chyba nigdzie w Polsce. Z kolei dobre obieralnie posiadające wydajność 50 kg/h rozliczając kilogram po 25 groszy osiągają bez problemu minimalną krajową.

Znam obieralnie gdzie kobiety zarabiają po 2500 - 3000 zł miesięcznie i w takich mocnych zakładach nowe przepisy nic nie zmieniają. Zmiany dotkną firmy-krzaki i firmy niedoinwestowane gdzie sam proces obierania ma bardzo niską wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pana z Global Onions. Panie Mateuszu mam do Pana pytanie. A mianowicie: czy spodziewany jest w najbliższym czasie import do PL cebuli do obierania ? Jeśli tak to jaką cenę Pan sugeruje u nas na miejscu(wlkp). Jak wygląda Cebula w Holandii pod względem jakości i wielkości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 30 lat cebuli

Witajcie w Nowy Roku. 

 

Z dużą uwagą przeczytałem bardzo ciekawą dyskusję na temat kosztów obierania cebuli. Szkoda, że nie mogę zadać piszącym bezpośrednio szczegółowych pytań bo konta anonimowe. Jeszcze raz zachęcam do rejestracji.

 

Co do wydajności obierania to z mojego doświadczenia wiem, że w dobrych obieralniach obiera się po 50 kg/h/osobę i nie jest to jakiś ekstremalnie rewelacyjny wynik.

 

Odnośnie wypowiedzi:

Matematyka na poziomie podstawówki. Z wzoru na objętość kuli wynika że cebula o średnicy 10 cm ma objętość około dwukrotnie większą niż cebula o średnicy 8 cm. Jeżeli pokazana na zdjęciu ósemka waży średnio 400 gram to dziesiątka musi ważyć około dwa razy tyle. Tu nie ma miejsca na dywagacje.

 

Policzmy to inaczej. Praca personelu obierającego wyceniana jest w Polsce średnio na 0,25 - 0,30 zł/kg. Jeżeli wedle tego co piszecie taka osoba zarabiać musi minimum 13 zł/h to przy wydajności 25 kg/h zarabiałaby ponad 0,50 zł/kg. Takich kokosów nie ma chyba nigdzie w Polsce. Z kolei dobre obieralnie posiadające wydajność 50 kg/h rozliczając kilogram po 25 groszy osiągają bez problemu minimalną krajową.

Znam obieralnie gdzie kobiety zarabiają po 2500 - 3000 zł miesięcznie i w takich mocnych zakładach nowe przepisy nic nie zmieniają. Zmiany dotkną firmy-krzaki i firmy niedoinwestowane gdzie sam proces obierania ma bardzo niską wydajność.

 

według twoich wyliczeń to cebula o średnicy 10 cm powinna w tym przypadku ważyć ponad 860 gram co jest nieprawdą. Uprawiam cebulę bardzo długo niecałe 100 ha i wkurza mnie wciskanie ludziom ciemnoty. Cebula 600-700 gram ma średnicę kilkunastu cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według twoich wyliczeń to cebula o średnicy 10 cm powinna w tym przypadku ważyć ponad 860 gram co jest nieprawdą. Uprawiam cebulę bardzo długo niecałe 100 ha i wkurza mnie wciskanie ludziom ciemnoty. Cebula 600-700 gram ma średnicę kilkunastu cm.

Tu pretensje proszę kierować nie do mnie a do pana Archimedesa gdyż to on sformułował wzór na objętość kuli. 

 

Tak na poważnie to myślę, że odchylenia wynikają z różnic w gęstości poszczególnych egzemplarzy co bezpośrednio przekłada się na masę. Obieraczka powyżej pisała o cebulach powyżej 10 cm i tego się trzymajmy. Czy było to 11 cm i 800 gr. czy 15 cm i 2 kg to ma już niewielkie znaczenie. Tematem wypowiedzi była karygodnie niska wydajność i czy będzie to 50 główek na godzinę czy 60 główek to już szczegół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pana z Global Onions. Panie Mateuszu mam do Pana pytanie. A mianowicie: czy spodziewany jest w najbliższym czasie import do PL cebuli do obierania ? Jeśli tak to jaką cenę Pan sugeruje u nas na miejscu(wlkp). Jak wygląda Cebula w Holandii pod względem jakości i wielkości?

Importu do Polski w skali z poprzednich lat nie będzie już w tym sezonie. Zarówno niska cena jak i łatwa dostępność cebuli przemysłowej powodują, że import jest ekonomicznie nieuzasadniony.

Na tą chwilę cebula z Holandii jest dwukrotnie droższa niż krajowa (wliczając transport).

Jakość cebuli w Holandii jest najwyższa od wielu lat. Bez problemu kupuję pryzmy z odpadem 2%.

 

Ten sezon to sezon weryfikacji branży. Importerzy którzy stawiali na wolny rynek leżą i kwiczą. Obieracze którzy nie sprzedają w kontraktach leżą i kwiczą. 

Z drugiej jednak strony ten sezon usunie z rynku słabe podmioty a lepszym pozwoli rozwinąć skrzydła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Dziękuję za odpowiedź. 

Pytałem Pana o wypowiedź w tej kwestii ponieważ moje zdanie na temat cen cebuli do obierania w PL diametralnie różni się od wypowiedzi obieralni z którymi współpracuję.

 Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kształtują się ceny cebuli obranej,bo jak widzę cebula w łusce poszła lekko do góry 0,18-0,22zł

Podzwoniłem dziś i wygląda to tak

Ceny nieco drgnęły w górę. Bezpośrednio u odbiorcy można 80 groszy wyrwać ale ilości małe.

 

0,70 Świebodzin

0,60 Tuchola

0,60 Grabów

0,65 Małopolska

 

Potrącenia na chłodniach bardzo duże więc podwyżki nie odczujesz. W skupach cena tragiczna. 

 

Chełmiczki 0,49

Kalisz 0,55

Poznań/Buk 0,59

Łeczyca 0,60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cebula nie zdrożeje. Przykre to ale prawdą jest że cebuli jest poprostu za dóżo na świecie i nie zmusimy konsumentów by żarli jej więcej. Na ukrsinie crba 15/30 gr w holandii 0/30gr mozemy krzyczec 30/40 gr za luz i czekać aż wschód i zachód sie wycebulują:) ale moim zdaniem sie to nie stsnue a rolnicy mający w głowie godną cene nuestety polegną. Towar w Polsce jsk i cała Polska jest żaden, nie da sie tego wyeksportować bo hore bo rośnie bo to bo tamto, bo poprostu albo ziemia h...jowa albo producenci nieprofesjonalni.

Zapraszam fo komentarzy bo ostatnio nudą wieje bez emocji bleeee.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 100 ha ceb

Cebula nie zdrożeje. Przykre to ale prawdą jest że cebuli jest poprostu za dóżo na świecie i nie zmusimy konsumentów by żarli jej więcej. Na ukrsinie crba 15/30 gr w holandii 0/30gr mozemy krzyczec 30/40 gr za luz i czekać aż wschód i zachód sie wycebulują :) ale moim zdaniem sie to nie stsnue a rolnicy mający w głowie godną cene nuestety polegną. Towar w Polsce jsk i cała Polska jest żaden, nie da sie tego wyeksportować bo hore bo rośnie bo to bo tamto, bo poprostu albo ziemia h...jowa albo producenci nieprofesjonalni.

Zapraszam fo komentarzy bo ostatnio nudą wieje bez emocji bleeee.

Nie jeden już tu prorokował czy zdrożeje, czy nie. Jakoś przepowiednie się nie sprawdzały. Poczekamy, zobaczymy w tym roku nie ma dużego ryzyka bo cebula jest tania, więc jak trzeba było by część wyrzucić to będzie to nie duża strata.

W tym roku niektórzy obieracze zaczęli sobie przypominać o polskich rolnikach, dlatego że z Holandii tak tanio nikt nie przywiezie, a jeszcze nie dawno mówili, że Polska cebula ich nie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cebula pod koniec zeszlego roku była po 8-10 groszy za kilo. Teraz tej ceny nie ma chyba ze za syfiasty towar na pół   zgnity z odmian wczesnych. Dzisiaj za ladną cebulę trzeba zapłacic  miedzy 20 a 30 groszy.Poczekajmy jeszcze trochę a odmian wczesnych juz nie bedzie a  na pewno cena jeszcze parę groszy  drgnie.Nikt z zagranicy przy tej cenie euro nie będzie sprowadzał cebuli bo się nie opłaca. To nasza  cebula wędruje na zachodnie rynki i obrana,Dlatego jest taki zbyt na cebulę.Sami panowie  zobaczcie ile jest kupujących.Przewiduję choć mogę się mylić ze za miesiąc cebula   będzie między  35 a 40  gr.  Szałuprzy tej cenie nie ma ale przy dobrym plonie można zarobic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość producent

Wiadomo ze obieracze chcą jak najtaniej kupic towar (20gr-30gr). Rozumiem ze chłodnie nie chcą płacic i obierac sie nie opłaca. Ale producentowi tez się nie opłaca i nie oddamy towaru za bezcen, niech sprowadzą z holandii. częsc kolegów nie zbierała cebuli, ja zebralem ale mogę jej uzyc jako nawóz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Obierka

Cebula z Holandi odsort suchy do 30% odpadu cena 0,14zł/kg z dostawą na miejsce.

Pryzma nienadająca się na worek ale jak najbardziej do obierania cena 0,22zł/kg

Tak że nie liczę na wielkie podwyżki cebuli krajowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mateusz

Cebula z Holandi odsort suchy do 30% odpadu cena 0,14zł/kg z dostawą na miejsce.

Pryzma nienadająca się na worek ale jak najbardziej do obierania cena 0,22zł/kg

Tak że nie liczę na wielkie podwyżki cebuli krajowej.

Potrzebuje  cebulę  w  kalibrze  65+ jest taka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...