Skocz do zawartości

Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...


Global Onions Holland

Rekomendowane odpowiedzi

Gość MarianKowalski

Nie Filozofuj  mega jakością bo to , że masz mega przychód to nie oznacza super dochód.. jest coś takiego jeszcze jak koszty.. ja sprzedaje od sierpnia do lipca cebule i mam różnoraki towar ,a  sezon 2015-16 pokazał , że nie zawsze "cebula doskonałych odmian do długiego przechowywania, w odpowiednim momencie fazorowana, w optymalnych warunkach przechowywana... Jest twarda, czysta, można ją ciąć w wzdłuż i w poprzek i nie znajdziemy żadnych oznak pobudzenia, nie mówiąc o wyrastaniu w szczypior " daje lepiej zarobić niż zwykła hiszpanka. Trochę pokory i szacunku dla innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość realista

Panie Marianie Kowalski. Co się tak emocjonujesz i do tego mieszasz jeszcze politykę, religię, kulturę i co by tam jeszcze... Twój przedmówca niestety ma sporo racji... Ja sam uprawiam kilkadziesiąt hektarów cebuli i wiem, że jest  to cebula doskonałych odmian do długiego przechowywania, w odpowiednim momencie fazorowana, w optymalnych warunkach przechowywana... Jest twarda, czysta, można ją ciąć w wzdłuż i w poprzek i nie znajdziemy żadnych oznak pobudzenia, nie mówiąc o wyrastaniu w szczypior. Bywa, że nie wyrabiam z zamówieniami i próbuję posiłkować się towarem od innych dostawców i z małymi wyjątkami to najczęściej są próby wciśnięcia syfu... Takie są niestety fakty. Oczywiście są też dobrzy producenci i oby było ich jak najwięcej.

Tylko doskanałe odmiany,doskonale przechowane są warte z wielkim bólem 5zł/15kg.Policz koszty zakupu nasion doskonałych odmian uprawy.budowy przechowalni i przechowywania,przygotowania do sprzedaży - tylko tyle że się natyrasz i pozwolisz zarobić firmom produkującym i handlującym środkami do produkcji,budowlanym,remontowym itd.Takie są niestety fakty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rolnik z wielkopolski

Tylko doskanałe odmiany,doskonale przechowane są warte z wielkim bólem 5zł/15kg.Policz koszty zakupu nasion doskonałych odmian uprawy.budowy przechowalni i przechowywania,przygotowania do sprzedaży - tylko tyle że się natyrasz i pozwolisz zarobić firmom produkującym i handlującym środkami do produkcji,budowlanym,remontowym itd.Takie są niestety fakty.

W tym roku średni plon u mnie przekroczył nieco 50t/ha. W tej chwili sprzedaję do Bułgarii cebulę po 95 Euro/tonę. Policz kto lepiej zarabia... Ten co badziewiastą Hiszpankę sprzedawał na jesień po 10, czy nawet 15 groszy czy ja... A co do kosztów budowy przechowalni... Nie wyobrażam sobie siać cebuli nie posiadając bazy przechowalniczej. Ci co sieją cebulę bez przechowalni są przyczyną większości jesiennych złamań cen. Sprzedają za każdą cenę lub jak w zeszłym roku nierzadko  zostawiają towar w polu... No i wspominają zawsze z rozrzewnieniem jak to w którymś tam roku sprzedali na jesień, prosto z pola drożej niż ktoś inny który całą zimę trzymał towar w przechowalni... To nic, że taka historia zdarza się raz na 10-15 lat... Na podparcie swojej teorii taka historia wystarczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MarianKowalski

wydaje się mnie , że właśnie o to chodzi... każdy zarobi ( szczególnie zachodnie firmy ) i takim wychuchanym towarem lepiej handlować w dalszym łańcuchu sprzedaży choć nie zawsze to kalkuluje się rolnikowi. Ołówek i karta , a nie kogoś opinie który to najcześciej ma interes w tym. Rolniku jak ja z wielkopolski - b. dobrze , że jesteś tak obrotnym eksportując cebule i to się chwali bo powinniśmy być w handlu lepsi od innych! wiesz może to jest nasza polska pięta achilesowa właśnie.. ale nie każdy eksportuje , a ty podałeś przykład tego sezonu czyli odwrotność zeszłego ( jak narazie ) z kolei sezon 14-15 opłacało się przechować a 13-14 tylko jesień :) nie można patrzeć na jeden rok...   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość realista

W tym roku średni plon u mnie przekroczył nieco 50t/ha. W tej chwili sprzedaję do Bułgarii cebulę po 95 Euro/tonę. Policz kto lepiej zarabia... Ten co badziewiastą Hiszpankę sprzedawał na jesień po 10, czy nawet 15 groszy czy ja... A co do kosztów budowy przechowalni... Nie wyobrażam sobie siać cebuli nie posiadając bazy przechowalniczej. Ci co sieją cebulę bez przechowalni są przyczyną większości jesiennych złamań cen. Sprzedają za każdą cenę lub jak w zeszłym roku nierzadko  zostawiają towar w polu... No i wspominają zawsze z rozrzewnieniem jak to w którymś tam roku sprzedali na jesień, prosto z pola drożej niż ktoś inny który całą zimę trzymał towar w przechowalni... To nic, że taka historia zdarza się raz na 10-15 lat... Na podparcie swojej teorii taka historia wystarczy...

Jasne że cena na jesieni to dramat,ale teraz też nie jest różowo.Cena jesienna jak i zimowa jest bardzo słaba.Z perspektywy rolnika który na giełdzie męczył cebule po 3-4zł/15 a teraz męczy po 5zł to zarobek żaden i zwrot kosztów poniesionych na budowę(adaptację) budynku również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Zenon

Jasne że cena na jesieni to dramat,ale teraz też nie jest różowo.Cena jesienna jak i zimowa jest bardzo słaba.Z perspektywy rolnika który na giełdzie męczył cebule po 3-4zł/15 a teraz męczy po 5zł to zarobek żaden i zwrot kosztów poniesionych na budowę(adaptację) budynku również.

5 zlotych za 15 kilo nie wiem kto tak sprzedaje.U mnie w okolicy placa za luz 37 gr 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Waldek

Podzwoniłem dziś i wygląda to tak

Ceny nieco drgnęły w górę. Bezpośrednio u odbiorcy można 80 groszy wyrwać ale ilości małe.

 

0,70 Świebodzin

0,60 Tuchola

0,60 Grabów

0,65 Małopolska

 

Potrącenia na chłodniach bardzo duże więc podwyżki nie odczujesz. W skupach cena tragiczna. 

 

Chełmiczki 0,49

Kalisz 0,55

Poznań/Buk 0,59

Łeczyca 0,60

Czy wiemy jak ceny teraz wyglądają w tych lokalizacjach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cebulandia

Myślą, że jak opuszczą cenę to ludzie będą szybko wyprzedawać bo cena leci. W tym roku cena nie ma z czego spaść i trzeba mieć co sprzedawać. Cebula ładna idzie na worek a brzydkiej już prawie nie ma. No może na polach jeszcze gdzieś leży, ale zamrożona. Ciekawy rok zobaczymy co dalej, czas pokaże.

Więcej było nasiane, plony też trochę wyższe jednak pogoda sprawiła, że w magazynach jest mniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sprzedaje jasna gruba cebule po 6/15kg sezon uwazam za przegrany, moze fazor na przelomie kwiecien/ maj zaplaci ale nie ma co liczyc ze cena zrobi sie 15zl. Na ten rok ponoc duzo wykupione zostalo nasion czerwonej cebuli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość

A propo wykupu nasion czerwonej cebuli to potwierdzam. W zeszłym roku była moda na Hiszpana A w tym na czerwoną. Wnioski trzeba wyciągnąć samemu jak to się może skończyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cebulka i już

Gość cebulandia myślisz, że ta cebula co została niewykopana i zamrożona jest na polu wiosną będzie nadawać się do handlu? Czarno to widzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cebulandia

Gość cebulandia myślisz, że ta cebula co została niewykopana i zamrożona jest na polu wiosną będzie nadawać się do handlu? Czarno to widzę...

Obstawiam 90% że nie będzie się nadawała, chociaż jeszcze nie tak dawno powybierałem trochę takiej cebuli, przeniosłem do pomieszczenia z temp. dodatnią i cebula była ok. Najgorsze będą chyba teraz te wahania temperatur, co prawdopodobnie spowoduje, że zrobi się miękka no i brak możliwości zbioru w mokrym terenie. Może przy wyższych cenach próby zbierania były by podejmowane, lecz w tym roku w większości zostanie potraktowana jako nawóz pod inne uprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stagnacja na rynku to nikt nic nie piszę.

 

Były wpisy ale nie o Cebuli i z nich został utworzony nowy temat: https://www.igrit.pl/forum/topic/567-o-stawkach-minimalnych/

 

Poza tym w temacie Cebuli pare nowych wpisów jest tu: https://www.igrit.pl/forum/topic/380-ceny-cebuli-w-łusce-hurtownie-giełdy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wolski

Dożynanie polskiego rynku trwa w najlepsze miedzy innymi PROROCY Z TEGO FORUM też na to dyskretnie zapracowali a celem jest ograniczenie  zasiewów w naszym kraju. Wygrać potyczkę z polskim cebularzem a w nadchodzącym sezonie krzykną jaki straszny nieurodzaj cebuli zmotywują do wstrzymania ze sprzedażą i tymczasem pewien niewielki kraj wypełni lukę w podaży jak to bywało w przeszłości. Producenci NIE DAJMY Z SIEBIE ZROBIĆ WARIATÓW      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Antuan

Wyprodukuj przyjacielu towar zdrowy i dobrze zfazerowany który można wysłać za moża i przy tym realizuj obietnice czyli jak mowisz kupcom ze sprzedałeś jemu własnie to realuzuj nawet gdyby cena skoczyła pod niebiosa , a na pewno bedziemy mogli wyprodukowac i sprzedać miliony ton. Niestety realia są inne bo gdy kupuje towar od wiekszosci rolników to zawsze jakiś nuner wywiną typu wpier...lą drobnice na dno, z poprzecza na początek do worka troche fuzariozy , nuedowaga i przedewszystkim podstawiam auta a rolnik co niedziele klęczący w kosciele mówi ze cena rośnie i on nie sprzeda mimo umowy. W Niemczech cz Holandii jesli zamawiam coś to dostaje coś a nue inne coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyprodukuj przyjacielu towar zdrowy i dobrze zfazerowany który można wysłać za moża i przy tym realizuj obietnice czyli jak mowisz kupcom ze sprzedałeś jemu własnie to realuzuj nawet gdyby cena skoczyła pod niebiosa , a na pewno bedziemy mogli wyprodukowac i sprzedać miliony ton. Niestety realia są inne bo gdy kupuje towar od wiekszosci rolników to zawsze jakiś nuner wywiną typu wpier...lą drobnice na dno, z poprzecza na początek do worka troche fuzariozy , nuedowaga i przedewszystkim podstawiam auta a rolnik co niedziele klęczący w kosciele mówi ze cena rośnie i on nie sprzeda mimo umowy. W Niemczech cz Holandii jesli zamawiam coś to dostaje coś a nue inne coś.

rolnicy nauczą się produkować jak Ty się nauczysz pisać. Ostatnie lata fazor się nie zwracał ponieważ cebula długo przechowywana była tańsza, więc po co ją faszerować chemią jak i tak nikt za to nie zapłaci. Zobaczymy co będzie w tym roku, w dobrym magazynie do końca maja spokojnie może leżeć bez fazoru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...