Skocz do zawartości

Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...


Global Onions Holland

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz

Z obierania cebuli w naszym kraju nie powinno rezygnować  ani z uprawy,  ale powinno to być w szczególności obieranie zalegalizowane przez rolników bo tak naprawdę obieranie to już jest przetwórstwo. Należy również zwrócić uwagę na to że niewielu rolników dba o higienę i czystość w miejscu gdzie  obierania, a to przecież  będą spożywać ludzie, może nie Ci którzy tę cebulę obierają ale nie wykluczone że ich najbliższa rodzina w mieście.

Jestem za kontrolami czystości i higieny w takich obieralniach.

A na marginesie togo, ktoś tu już podawał że cena obierania zalegalizowanego  w odpowiednich warunkach Higienicznych powinna wynosić ok. 1,20zł/kg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obierania cebuli w naszym kraju nie powinno rezygnować  ani z uprawy,  ale powinno to być w szczególności obieranie zalegalizowane przez rolników bo tak naprawdę obieranie to już jest przetwórstwo. Należy również zwrócić uwagę na to że niewielu rolników dba o higienę i czystość w miejscu gdzie  obierania, a to przecież  będą spożywać ludzie, może nie Ci którzy tę cebulę obierają ale nie wykluczone że ich najbliższa rodzina w mieście.

Jestem za kontrolami czystości i higieny w takich obieralniach.

A na marginesie togo, ktoś tu już podawał że cena obierania zalegalizowanego  w odpowiednich warunkach Higienicznych powinna wynosić ok. 1,20zł/kg 

Tylko że jest to słowo "POWINNA".Zgodzę się że powinna,ale tak nie jest,a cena oscyluje na ok. 50% tego pułapu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Antuan

Odnośnik do Linka zupełnie nie potrzebny bo ceny w NL są na poziomie 7 c za lux towar i 8/9 za super lux. Powodem jest nieracjonalna polityka farmerów którzy wierzą w boską moc i to że 500+ w polsce spowoduhe większą konsumpche w pl cebuli hehehe. Fajtvtaki jest że mają mase!!! Cebuli! Jestem pewien ze 150 tysięcy ton trafi do biogazowni bo nawet pokska nie wezmie tego boni u nas jest cebuli sporo . dochodzi sytuacja na ukrainie o ktorej nikt nie mowi a mianowicie załamanie i tak niskiej ceny, indie rynek aż piszczy od nadmiaru cebuli. Za chwile w polsce musi być poniżej 10 gr bo to koszt transpoetu z NL i tylko to powstrzyma napływ Holandii która w kwietniu pęknie z hukiem. Ps za 2 3 lata bedzie po obiwraniu i nawet maszyny nue pomogą, to bedzie sxok dla obieraczy maszynowych ale ich zakup jest trefny, obieranie pujdzie na Ukraine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do Linka zupełnie nie potrzebny bo ceny w NL są na poziomie 7 c za lux towar i 8/9 za super lux. Powodem jest nieracjonalna polityka farmerów którzy wierzą w boską moc i to że 500+ w polsce spowoduhe większą konsumpche w pl cebuli hehehe. Fajtvtaki jest że mają mase!!! Cebuli! Jestem pewien ze 150 tysięcy ton trafi do biogazowni bo nawet pokska nie wezmie tego boni u nas jest cebuli sporo . dochodzi sytuacja na ukrainie o ktorej nikt nie mowi a mianowicie załamanie i tak niskiej ceny, indie rynek aż piszczy od nadmiaru cebuli. Za chwile w polsce musi być poniżej 10 gr bo to koszt transpoetu z NL i tylko to powstrzyma napływ Holandii która w kwietniu pęknie z hukiem. Ps za 2 3 lata bedzie po obiwraniu i nawet maszyny nue pomogą, to bedzie sxok dla obieraczy maszynowych ale ich zakup jest trefny, obieranie pujdzie na Ukraine.

W jakim języku jest to napisane? Widzę, że najwięcej do powiedzenia mają te osoby,  które mają najmniej informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość _krucjusz

Najbliżsi nic nie musimy wróżyć. To już ewidentny koniec cebuli w tym kraju. Były piękne złote lata, ale takich szybciej zapomnimy niż doświadczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Plantator

Witajcie.

 

Może trochę odbiegnę od tematu cenowego ale co tam, do rzeczy :D

Cebule zarówno biała jak i czerwoną uprawiam już od ponad 18 lat. Co roku przechowuję ją w magazynie wyposażonym w wentylatory i tunele do stycznia lutego. Otóż zaświtał mi pomysł adaptacji budynku na profesjonalną przechowalnie cebuli wysokiego składowania w skrzyniopaletach (odpowiednich odmian) w odpowiedniej wilgotności i temp 0-5 oC co pozwoli na przetrzymania cebuli  do maja-czerwca w celu uzyskania lepszej ceny (w obecnym magazynie nie jest to możliwe, mogę trzymać max do lutego). Metraż budynku pozwala na przechowanie 1000 ton, ale wymaga wylania posadzki, uszczelnienia i ocieplenia,nowye drzwi system chłodniczy, agregat itd Budynek stoi więc nie potrzebowałbym żadnych pozwoleń na budowę itp i jest możliwość uzyskania dotacji unijnych na adaptacje budynków na przechowalnie. Myślę że koszt to mniej więcej 1mln zł z czego połowę można uzyskać z unii. Wiem że za chwilę w odpowiedzi pewnie pojawią się opinie że to kiepski pomysł ze względu na obecny sezon (słaba cena) i nie wiadomo co w kolejnych..ale....? Co sądzicie o tym pomyśle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość

Chyba kredyt będzie potrzebny w kwocie 200-300 tys. Tak właśnie myślę o przechowywaniu kapusty po cebuli no i w grę wchodzi również przechowywanie usługowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie siejcie cebuli w tym roku!!!!!!!!   Holandia zaczyna sie budzic ze swoją cebulą do obierania i do sierpnia bedzie za darmo lu beda dopłacac zeby oczyścic im magazyn co wpłynie na cene dymki i wczesnych odmian typu hiszpanka!!!!! to bedzie masakra ale jak kogo stac na straty to wolna droga i pola hehehe . tak to koniec cebuli w polsce!!!!!! lepiej siac kukurydze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie chce dokładac do interesu. Nie będziemy siac w Polsce, to przetwórcy będą sprowadzac, ale juz za inne pieniądze. Sprzedamy sprzeęt, przerzucimy się na zboża (ze zbytem nie ma problemu, a i przechowac można ze 2 lata). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość CEBULARZ

Nikt nie chce dokładac do interesu. Nie będziemy siac w Polsce, to przetwórcy będą sprowadzac, ale juz za inne pieniądze. Sprzedamy sprzeęt, przerzucimy się na zboża (ze zbytem nie ma problemu, a i przechowac można ze 2 lata).

Najlepiej przestac uprawiac, a jesli ktos musi to ograniczmy areał to może nas docenią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Piotrek

Taa, przestańmy uprawiać to nas docenią! Chyba holendrzy że im się kolejny rynek zbytu otworzył! W moich stronach kto siał to sieje i to nawet więcej bo liczy że po takim kiepskim sezonie ten będzie lepszy! Kupi nasiona po 150zł a nie po 800 nawozów trochę mniej sypnie i jakoś to będzie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość włodek

Na kujawach nasiona wykupione i wszyscy kierują sie starą zasadą że po hu...wym roku bedzie super cena. Zapomnieli że ruscy i ukraincy zwiekszają areał co rok i heneralnie to ci co sieli sieją i znowu ci co nie sieli tez sieją. Oj bydzie dym w tym roku. Zimówki super dymka już sie sadzi(serio znam paru co wczoraj sadzili dyme) a hiszpanów znowu hurtownie nawciskały bo zamowili nasiona i muszą to sprzedac . wciskają kit ze niby mało sprzedali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kazimierz Wielki

Kolego ,Ty przechowujesz cebulę w hali do tego przeznaczonej do lutego? ew. marca????    Ja na pryzmach na dworze  od 12 lat składuje cebule,oczywiście z wentylacją od spodu,i uwierz mi że nie ma lepszej przechowalni jak pod gołym niebem. Odpowiednio zabezpieczona na zime i heja. Towar sprzedaje ....kwiecień ,maj!!!!   Pozdrawiam filozofów ,oraz tych wszystkich panikarzy desperatów z ostatniej strony!  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ,Ty przechowujesz cebulę w hali do tego przeznaczonej do lutego? ew. marca????    Ja na pryzmach na dworze  od 12 lat składuje cebule,oczywiście z wentylacją od spodu,i uwierz mi że nie ma lepszej przechowalni jak pod gołym niebem. Odpowiednio zabezpieczona na zime i heja. Towar sprzedaje ....kwiecień ,maj!!!!   Pozdrawiam filozofów ,oraz tych wszystkich panikarzy desperatów z ostatniej strony!  

A pan Kazimierz zadowolony z cen? Nie ulega panice i desperacji? Bo ja się obawiam, że nie będzie komu sprzedac i ile straciłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 30 lat cebuli

Coś około roku 2000 też tak było do końca marca worek był po 12-15 groszy a w połowie kwietnia płacili po 40 gr za odsort. Co nie oznacza, że i teraz tak będzie bo tego nikt nie wie, ale czego jest za dużo kiedyś musi braknąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Piotrek

Kolego ,Ty przechowujesz cebulę w hali do tego przeznaczonej do lutego? ew. marca????    Ja na pryzmach na dworze  od 12 lat składuje cebule,oczywiście z wentylacją od spodu,i uwierz mi że nie ma lepszej przechowalni jak pod gołym niebem. Odpowiednio zabezpieczona na zime i heja. Towar sprzedaje ....kwiecień ,maj!!!!   Pozdrawiam filozofów ,oraz tych wszystkich panikarzy desperatów z ostatniej strony!  

Bez złośliwości z mojej strony ale chciałbym to zobaczyć! Ja zbieram do skrzyń, dosuszam pod wiatą, na zime do przechowalni z wymuszoną cyrkulacją powietrza a i to różny jest efekt końcowy. No ale jak to mówią -całe życie się człowiek uczy a głupi umiera :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Rolas

Kolego ,Ty przechowujesz cebulę w hali do tego przeznaczonej do lutego? ew. marca????    Ja na pryzmach na dworze  od 12 lat składuje cebule,oczywiście z wentylacją od spodu,i uwierz mi że nie ma lepszej przechowalni jak pod gołym niebem. Odpowiednio zabezpieczona na zime i heja. Towar sprzedaje ....kwiecień ,maj!!!!   Pozdrawiam filozofów ,oraz tych wszystkich panikarzy desperatów z ostatniej strony!  

Potwierdzam, że jest to dobra metoda przechowywania, z tym, że pryzma musi być na utwardzonym (wybetonowanym) terenie. Na wierzch gruba warstwa słomy i folia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kujawy

Zasiewy rewelacyjnie, pogoda wyśmienita, będą super wschody. Struktura gleby ok wilgoć ok tylko ponoć Holendrzy i Niemcy czekając na lepszą cene skumulowali tyle towaru że do lipca starczy i jeszcze zostanie a Ruscy i Ukraincy planują znacznie zwiększyć zasiewy i nasadzenia dymki. Przedmówca ma racje...cebula się kończy u nas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...