Skocz do zawartości

Sadownictwo 2021 - opinie, prognozy, rynek, trendy, pytania, porady ...


IGRiT

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Gość Paweł napisał:

Wole sprzedac tego ligola po 80gr jak rwac te kocie jaja gale po 1.20 i pryskac w koło to giberlinami bo sie ordzawia i nawozic codziennie zeby dobiło do 6,5 cm

Ciekawe gdzie i kiedy to 80 gr za ligola było?;)

Bo w tym sezonie to tylko obierka po 50 gr ...

 

Jak nie umiesz zrobić towaru to masz kocie jaja...albo nawet wielkosci twoich jaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

14 minut temu, Prorok napisał:

Rozgryzles mnie szerloku

Mnie interesuje średnia z 10 lat... jednorazowe wybryki przez pomyłkę to kiepskiezrodlo utrzymania.

Jak twoje idaredy i glostery???

Zarabiasz czy dokladasz?;)

Zdrowia

Z kartofli to mam jeszcze najdareda bo mogę go sprzedać w bardzo korzystnej cenie . Tak zarządzam swoim gospodarstwem żeby nie dokładać niezależnie od opcji politycznej która jest u władzy w przeciwieństwie do ciebie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gość Sad 54 napisał:

O tym co zostanie w polu w tym roku to zdecyduje to czy będzie miał kto zebrać . Rynek i cena zdecyduje to co zostanie niesprzedane z komór w późniejszym terminie . Trochę pomyśl zanim coś napiszesz , to nic nie kosztuje . Taki przewidujący byłeś i pewnie masz radochę że gale sprzedajesz  po cenie 1-1,5  i z roku na rok będziesz taniej sprzedawał bo z roku na rok zwiększa się masa gali , goldena , Red deliciousa . Mnóstwo  sadowników posiada te odmiany więc nie czuj się tak jakbyś tylko ty miał galę. Pewnie jakiś sąsiad sprzedał niechcianego kartofla dwa lata temu po 4 lub 5 pln i się nie możesz z tym pogodzić że zarobił więcej niż ty . 

Jak będzie 1,5 za kg to zapłacisz 15-20 i za godzinę i znajdziesz do zbioru.

Rynek i cena zdecydują bo pracownik za taką stawkę się znajdzie.

Pomyśl zanim napiszesz to nie boli.

 

Problem robi się z kartoflami i marketowka bo przy tych cenach trzeba szukać pracowników 12 zł :))) dlatego ich nie ma geniuszu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Gość Sad 54 napisał:

Z kartofli to mam jeszcze najdareda bo mogę go sprzedać w bardzo korzystnej cenie . Tak zarządzam swoim gospodarstwem żeby nie dokładać niezależnie od opcji politycznej która jest u władzy w przeciwieństwie do ciebie . 

Na bdfa...super korzystnie ..

Pozdrow Jarka i Mateusza na miesięcznicy.

Bez odbioru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Prorok napisał:

Na bdfa...super korzystnie ..

Pozdrow Jarka i Mateusza na miesięcznicy.

Nie mierz innych swoją zaniżoną miarą... Na bdf -a nie muszę sypać . Ja za kartofla najdareda napewno wyższa cenę uzyskam niż ty za gale . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Gość Sad 54 napisał:
Godzinę temu, Prorok napisał:

Na bdfa...super korzystnie ..

Pozdrow Jarka i Mateusza na miesięcznicy.

Nie mierz innych swoją zaniżoną miarą... Na bdf -a nie muszę sypać . Ja za kartofla najdareda napewno wyższa cenę uzyskam niż ty za gale . 

Expand  

Gratuluje nieustającego pasma sukcesów w necie.

Już otrzasnales się po wyspce zeszłorocznych zbiorów czy dalej żyjesz marzeniami?

Nikogo nie mierze...to ty masz do mnie jakieś ale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Prorok napisał:

Gratuluje nieustającego pasma sukcesów w necie.

Już otrzasnales się po wyspce zeszłorocznych zbiorów czy dalej żyjesz marzeniami?

Nikogo nie mierze...to ty masz do mnie jakieś ale

Ty może musiałbyś wysypać . Potrafię zagospodarować swój produkt . Jakbym nie miał zbytu na swój produkt po korzystnej cenie to bym nie produkował . Produkuje to na co mam swój rynek zbytu . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Prorok i Sad54, Koniec dyskusji. Jak macie coś do siebie to proszę w wiadomościach prywatnych do siebie słać.

Sad54 - kilka Twoich wypowiedzi nie zostało opublikowanych bo wogóle nie są w temacie Sadownictwa tylko w temacie Proroka ...

Przy okazji przypomnienie dwóch podstawowych zasad na forum:
- wypowiedzi gości zawierające obelgi i nie w temacie wątku nie będą publikowane!
- prosimy zgłaszać wszelkie zauważone naruszenia etykiety - dziś dostałem jedno zgłoszenie do którego się przychyliłem i wypowiedź usunąłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Prorok napisał:

Ciekawe gdzie i kiedy to 80 gr za ligola było?;)

Bo w tym sezonie to tylko obierka po 50 gr ...

 

Jak nie umiesz zrobić towaru to masz kocie jaja...albo nawet wielkosci twoich jaj

ligola można było spokojnie sprzedać po 80/90 gr na obierkę, a export luty/marzec 1,4-1,5 zł też dało radę wyciągnąć. nie wszystko co nie jest "galowate" jest skazane na bdf'a :) jedyny wymóg to żeby wiedzieć gdzie z kim handlować, co niestety nie potrafi większość ludzi z naszej branży i nie umieją cenić swojego towaru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Gość jacek napisał:

ligola można było spokojnie sprzedać po 80/90 gr na obierkę, a export luty/marzec 1,4-1,5 zł też dało radę wyciągnąć. nie wszystko co nie jest "galowate" jest skazane na bdf'a :) jedyny wymóg to żeby wiedzieć gdzie z kim handlować, co niestety nie potrafi większość ludzi z naszej branży i nie umieją cenić swojego towaru. 

 

Tak mniej więcej sprzedałem Ligola.

Prorok siedzi na forum wiec nie miał czasu na rozglądanie się za odpowiednim odbiorcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Optymista

Jak tak czytam to wszystko to stwierdzam jedną prostą rzecz pesymiści łudzą się że gorzej być nie może a ja stwierdzam jako optymista że jednak może... 

Prąd od nowego roku 40% do góry, dniówek pracowników ten magiczny przemysł w tym roku nie pokrywa, wszyscy pakują wszystko do komór jak leci i teraz pytanie czy ma się zrobić lepiej na wiosnę? Obawiam się że nie i ten rok jest już do końca włącznie z późniejszą sprzedażą stracony. Nasuwa mi się tylko jedno pytanie bo w tym naszym sadownictwie mamy straszne skrajności albo płaci albo nie płaci i tak wkoło Macieju.. Do czego to wszystko zmierza? Czy naprawdę to jabłkowe sądownictwo musi upaść? Temat jabłek w latach urodzaju jest powtarzany jak mantra czy naprawdę trzeba iść w końcu inna drogą i uderzyć w inne produkcje typu truskawka borówka mechaniczne zbiory (wiśnia, porzeczka) grusza czy w końcu coś albo ktoś w końcu rozwiąże te nasze problemy bo ja już nie rozumiem gdzie to wszystko zmierza. Czy prostą odpowiedzią na to wszystko jest fakt że ktoś już z góry założył że to ma tak wyglądać?

Pozdrawiam bez spiny do kogokolwiek ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gość jacek napisał:

ligola można było spokojnie sprzedać po 80/90 gr na obierkę, a export luty/marzec 1,4-1,5 zł też dało radę wyciągnąć. nie wszystko co nie jest "galowate" jest skazane na bdf'a :) jedyny wymóg to żeby wiedzieć gdzie z kim handlować, co niestety nie potrafi większość ludzi z naszej branży i nie umieją cenić swojego towaru. 

Ja mówię o obecnym sezonie a ty żyjesz przeszłością...

50 gr obierka 7-9 cm..

Zobaczymy za ile w tym sezonie pogonisz...oby drogo choć słabo widzę handel w tym roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gość WarkaA napisał:

 

Tak mniej więcej sprzedałem Ligola.

Prorok siedzi na forum wiec nie miał czasu na rozglądanie się za odpowiednim odbiorcą.

Prorok nie ma ligola...wie tyle ile sumsiad się pochwali więc może być taniej bo on lubi dodać parę groszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Gość Optymista napisał:

Jak tak czytam to wszystko to stwierdzam jedną prostą rzecz pesymiści łudzą się że gorzej być nie może a ja stwierdzam jako optymista że jednak może... 

Prąd od nowego roku 40% do góry, dniówek pracowników ten magiczny przemysł w tym roku nie pokrywa, wszyscy pakują wszystko do komór jak leci i teraz pytanie czy ma się zrobić lepiej na wiosnę? Obawiam się że nie i ten rok jest już do końca włącznie z późniejszą sprzedażą stracony. Nasuwa mi się tylko jedno pytanie bo w tym naszym sadownictwie mamy straszne skrajności albo płaci albo nie płaci i tak wkoło Macieju.. Do czego to wszystko zmierza? Czy naprawdę to jabłkowe sądownictwo musi upaść? Temat jabłek w latach urodzaju jest powtarzany jak mantra czy naprawdę trzeba iść w końcu inna drogą i uderzyć w inne produkcje typu truskawka borówka mechaniczne zbiory (wiśnia, porzeczka) grusza czy w końcu coś albo ktoś w końcu rozwiąże te nasze problemy bo ja już nie rozumiem gdzie to wszystko zmierza. Czy prostą odpowiedzią na to wszystko jest fakt że ktoś już z góry założył że to ma tak wyglądać?

Pozdrawiam bez spiny do kogokolwiek ;)

 

Optymizm i pesymizm są zakłamane w odbiorze rzeczywistości...optymizm na plus pesymizm na minus

Tylko realizm i fakty...

A one są takie.

175 tys ha jabłoni

Produkcja 2021 ponad 4 mln ton

Potencjał na 6-8 mln

Kiepska jakość i niedostosowane do wymagań rynku odmiany

Brak siły roboczej

Olbrzymi wzrost  cen wszystkiego do produkcji

 

 

Dalej jesteś optymistą???

Moim zdaniem będzie gorzej a zarabiać sbedziemy gdy wystąpi srogi mróz w kwitnienie

 

Tia...ktoś ma rozwiązywać nasze problemy ...uśmiałem się jak norka .

Nawazylismy piwa to je teraz pić sami będziemy.

Wie ej trzeba sadzic bo jest za mało i inni wejdą na nasze miejsce...mało kto kumał te mantrę powtarzana od lat ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Optymista

Z całym szacunkiem panie kolego ale o kosztach produkcji napisałem i wcale nie mówię że jestem optymistą to tylko pseudonim ;)

Liczby nie kłamią i bezapelacyjnie się z Tobą zgadzam tylko nie potrafię pojąć dlaczego u nas nie ma jakichkolwiek rozwiązań żeby w tym całym łańcuchu wilk był syty i owca cała. Ten ratunek w postaci mrozu to się zdarza raz na jakiś czas i wcale też nie jest powiedziane że nie będziesz miał plonu bo teraz jest tyle tych magicznych wynalazków że ludzie choćby dla spokoju sumienia to po mrozie i tak będą pryskać więc teoria o mrozie nie jest do końca trafiona moim zdaniem. 

Zastanawiam się tylko czy naprawdę to wszystko zmierza do tego że trzeba to rzucić w cholerę i iść do roboty tylko po to by ktoś później nazywał mnie dwuzawodowcem ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Roman wgr

Prorok im więcej prorokuje tym bardziej się pogrąża. Niby wierzy w klubowe odmiany,ale drzewka dla siebie to sam od 30 lat produkuje. ...

Edytowane przez IGRiT
Reszta ucięta bo nie w temacie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gość Optymista napisał:

Z całym szacunkiem panie kolego ale o kosztach produkcji napisałem i wcale nie mówię że jestem optymistą to tylko pseudonim ;)

Liczby nie kłamią i bezapelacyjnie się z Tobą zgadzam tylko nie potrafię pojąć dlaczego u nas nie ma jakichkolwiek rozwiązań żeby w tym całym łańcuchu wilk był syty i owca cała. Ten ratunek w postaci mrozu to się zdarza raz na jakiś czas i wcale też nie jest powiedziane że nie będziesz miał plonu bo teraz jest tyle tych magicznych wynalazków że ludzie choćby dla spokoju sumienia to po mrozie i tak będą pryskać więc teoria o mrozie nie jest do końca trafiona moim zdaniem. 

Zastanawiam się tylko czy naprawdę to wszystko zmierza do tego że trzeba to rzucić w cholerę i iść do roboty tylko po to by ktoś później nazywał mnie dwuzawodowcem ? 

 

Rozwiązaniem jest dostosowanie jakości i wielkości produkcji do oczekiwań rynku

 

Tak.do tego to zmierza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gość EOP napisał:

Zmniejsz jeszcze o 50% i super będzie cena. Bo zachowanie masz jakbyś był całą produkcją w naszym kraju.

Ty zwiększ IQ może co zrozumiesz bo na razie masz identyczne jak srednio dojrzała dynia

I dosadz jeszcze idareda i glostera to dopiero będzie super cena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Prorok napisał:

Ty zwiększ IQ może co zrozumiesz bo na razie masz identyczne jak srednio dojrzała dynia

I dosadz jeszcze idareda i glostera to dopiero będzie super cena

Niech każdy sadzi to na co ma zbyt . „Mądre " wypowiedzi  proroka świadczą o jego IQ.  Zimniejszym produkcje jabłek o 30 % ( wyrwał kartofle ) a na to stanowisko posadzi ziemniaki . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Gość Sad 54 napisał:

Niech każdy sadzi to na co ma zbyt . „Mądre " wypowiedzi  proroka świadczą o jego IQ.  Zimniejszym produkcje jabłek o 30 % ( wyrwał kartofle ) a na to stanowisko posadzi ziemniaki . 

O ile zmniejszyłes produkcję?

Skoncz już pisać o mnie ...komentuj treść moich wypowiedzi jeśli nie masz kłopotów z czytaniem ze zrozumieniem bo czasem odnosze wrażenie ,że cię to przerasta

Btw kartofle wyrwałem 15 lat temu,marketowke parę...teraz wyrywam stare kwatery gali i goldena jeśli już

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...