Skocz do zawartości

Rynek Ziemniaka - Opinie


Gość julia

Rekomendowane odpowiedzi

57 minut temu, Gość gość 1 napisał:

Mamy w Unii Europejskiej wolny rynek jeśli chodzi o sprzedaż ziemniaka.  Możemy zgodnie z prawem importować ziemniaki  z każdego kraju UE do Polski, bez badań fitosanitarnych, nawet nie jest wymagany numer producenta ziemniaka. Problem występuje  jeśli chodzi o eksport ziemniaka z Polski. W raz z przystąpieniem do UE w 2004 Polska zgodziła się na te warunki. Każdy rolnik przy sprzedaży  musi podać numer producenta ziemniaka (z tym nie ma problemu ) oraz jeśli chce sprzedać ziemniaka poza granice kraju musi zrobić badania fitosanitarne.
Tak zostało uzgodnione i taki był jeden z wielu warunków przystąpienia do UE, co prawda zakaz importu bez odpowiednich badań miał obowiązywać 10 lat, jednak jak wiadomo został przedłużony.

Nikt nie widzi problemu kupując towary, sprzęty czy maszyny produkowane w innych krajach, więc nie rozumiem w czym problem.

Nie tak do końca, każda firma która przemieszcza  bulwy ziemniaka musi być zarejestrowana w WIORiN  i posiadać nadany numer. Bez tego w razie kontroli dostanie karę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gość gość 1 napisał:

Mamy w Unii Europejskiej wolny rynek jeśli chodzi o sprzedaż ziemniaka.  Możemy zgodnie z prawem importować ziemniaki  z każdego kraju UE do Polski, bez badań fitosanitarnych, nawet nie jest wymagany numer producenta ziemniaka. Problem występuje  jeśli chodzi o eksport ziemniaka z Polski. W raz z przystąpieniem do UE w 2004 Polska zgodziła się na te warunki. Każdy rolnik przy sprzedaży  musi podać numer producenta ziemniaka (z tym nie ma problemu ) oraz jeśli chce sprzedać ziemniaka poza granice kraju musi zrobić badania fitosanitarne.
Tak zostało uzgodnione i taki był jeden z wielu warunków przystąpienia do UE, co prawda zakaz importu bez odpowiednich badań miał obowiązywać 10 lat, jednak jak wiadomo został przedłużony.

Nikt nie widzi problemu kupując towary, sprzęty czy maszyny produkowane w innych krajach, więc nie rozumiem w czym problem.

Dokładnie tak ale to jest chytrość Polskiego chłopa przez wakacje była cena 25-30 worek i oni myśleli ze no już tak będzie już kase liczyli a tu sobie kupujący moment poradzili. To słynne "niema z czego spuścić'"  jak jest po 7 zł worek zawsze urwiesz jak po 20 to niema z czego:)

Co do tych sprżetów to też się zgadzam nawet nawozy sieją skandynawskie a oczekują że w Polsce tylko Polskie pyry w oborcie będą.

W pewnym filmiku szef pewnej grupy mówi że również mają Polskie maszyny to niech pokaże co on tam ma Polskiego chyba faktycznie te skrzyniopalety :) Poza tym słowo klucz w jego wypowiedzi to "również" my również handlujemy Polskim i zagranicznym towarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gość gość napisał:

chodzi o cene .Zeby ziemniak nie był sprowadzany to kupiec 30zł za 15kg by zapłacił i nie marudził.W tamy sezonie brał i płacił,prosił żeby coś opuscic i co się w srodek worka wzuciło małego było dobrze

Za co ty chcesz 30 zł za ten polski syf polski rolnik wstydu nie ma i tyle by brał za chorego ziemniaka ale nie o to chodzi niech ma ładny towar to swoje zarobi a nie pozbywa się syfu bo biora. Polski rolnik to człowiek bez zasad i wstydu wiele im jeszcze brakuje do zachodu, nie potrafią skupić się na jednym i zrobić go porządnie musi mieć wszystko i potem skamle że tyle ma roboty, charuj dziadu! Jak się nie ma w głowie to trzeba mieć w rekach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KRZYSZTOF

Jak w zeszłym roku rolnicy na Rumunie ładowali ziemniaki to inspekcja wracała ziemniaki spod granicy. Ale jak ciągną do nas niemiecki syf to inspekcja niczego nie widzi. Wychodzi na to , że polskie służby są opłacane. A jak rolnik zgłosi coś do nich to nie przetrzepią tego złodziejaszka co ciągnie syf, tylko do Rolnika  się dopier*olą czy u niego wszystko w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Gość gość napisał:

chodzi o cene .Zeby ziemniak nie był sprowadzany to kupiec 30zł za 15kg by zapłacił i nie marudził.W tamy sezonie brał i płacił,prosił żeby coś opuscic i co się w srodek worka wzuciło małego było dobrze

To jest właśnie podejście, 30zł worek i wrzucić do środka drobne, bo idzie. 

Dlatego pieprzę polskie kartofle i biorę tylko Belga. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rolnik123
4 godziny temu, Gość Mateusz napisał:

Lepiej posadzić mniej i nie płakać, że nie ma się gdzie sprzedać po dobrej cenie. Jestem producentem od lat, robię towar bardzo dobrej jakości i w detalu jestem w stanie sprzedać 3-4t tygodniowo po 2,5zł. Tyle, że taką markę trzeba było budować latami, nie było tu miejsca na wciskanie klientom jakiegoś syfu. Zaufanie buduje się latami, a można je stracić w chwilę.

Tez jestem producentem . W lecie sprzedawalem po 2-2.5 tony ziemniaka a czssami brakowalo. Na dzien dzisiejszy. Nie jestem w stanie sprzedac 500 kilo tygodniowo. Nie ma ludzi nie kupuja . Nie wiem o co chodzi. A towar pierwsza klasa bez drutowca rolnic . Odmiana vineta i gala. Jedynym wytlumaczeniem moze byc maly kalibraz bulw. Z drugiej strony ziemniaka nie brakuje. Wczoraj na Wroclawiu ziemniaka b duzo . Wszystko ladne duze bez zadnych lulkow. Cena 20 na starcie a ile dasz zeby tylko pchnac. Moze to import moze chips nie wiem. Kto sprzedal w lecie po 30 to wygral.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Handlarz

Szukacie jak najtańszego ziemniaka to się nie ma co dziwić że gówno jest w worku... trzeba mieć swojego stałego odbiorcę który będzie robić dobry towar niezależnie od roku i od ceny... a dobry towar krajowy też się ceni, ja już zagranicznego nie chce, raz się przejechałem i więcej nie biore... z resztą co chwila słysze historie ze ktoś kupił niejadalne ziemniaki więc coś w tym jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość GOŚĆ HANDLARZ
2 godziny temu, Gość rolnik123 napisał:

Tez jestem producentem . W lecie sprzedawalem po 2-2.5 tony ziemniaka a czssami brakowalo. Na dzien dzisiejszy. Nie jestem w stanie sprzedac 500 kilo tygodniowo. Nie ma ludzi nie kupuja . Nie wiem o co chodzi. A towar pierwsza klasa bez drutowca rolnic . Odmiana vineta i gala. Jedynym wytlumaczeniem moze byc maly kalibraz bulw. Z drugiej strony ziemniaka nie brakuje. Wczoraj na Wroclawiu ziemniaka b duzo . Wszystko ladne duze bez zadnych lulkow. Cena 20 na starcie a ile dasz zeby tylko pchnac. Moze to import moze chips nie wiem. Kto sprzedal w lecie po 30 to wygral.

Kolego zobacz ile jest ogłoszeń ziemniaków skrobiowych przemysłowych. Ludzie wolą kupić makaron lub ryż niż jeść te świński kartofle. Na Broniszach jest u handlarzy na placu sama przemysłówa co podłużne to catania a co okrągłe białe to irga a żółte to lord denar lub wineta. Ja wolę pojechać do rolnika do gospodarstwa zapłacić parę złotych drożej ale wiem co kupuję. Z giełdy nie biorę żadnych ziemniaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość Paweł napisał:

Nie ma się co stresować. Lada moment import niemieckiego się skończy , a powoli zaczyna ruszać export naszego. Jeszcze miesiąc i sie przejaśni z ziemniakami.

Zgodzę się z Tobą. Przecież wiecznie nie będą nas zalewac importem. A do maja jeszcze daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość Paweł napisał:

Nie ma się co stresować. Lada moment import niemieckiego się skończy , a powoli zaczyna ruszać export naszego. Jeszcze miesiąc i sie przejaśni z ziemniakami.

Nic się nie skończy, będzie jeździł ziemniak z Niemiec, Belgii a nawet z Francji.Francuski ziemniak króluje w tej chwili w Rumunii. Plony ziemniaka w krajach zachodniej UE wyższe niż w poprzednim sezonie. Jedyne co jest ważne to cena, z w/w krajów ziemniaki po doliczeniu kosztów transportu nigdy nie będą po 40-50 gr za kilogram :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Agrokom Trade napisał:

Nic się nie skończy, będzie jeździł ziemniak z Niemiec, Belgii a nawet z Francji.Francuski ziemniak króluje w tej chwili w Rumunii. Plony ziemniaka w krajach zachodniej UE wyższe niż w poprzednim sezonie. Jedyne co jest ważne to cena, z w/w krajów ziemniaki po doliczeniu kosztów transportu nigdy nie będą po 40-50 gr za kilogram :)

Tegoroczne zbiory ziemniaków w Europie Zachodniej będą znacząco wyższe niż w roku ubiegłym. Według szacunków World Potato Markets zbiory ziemniaków w Niemczech w bieżącym roku wyniosą prawie 11 mln t i będą o ok. 2,1 mln t (ok. 24%) większe niż w 2018 r. Wzrost ten jest konsekwencją zwiększenia areału uprawy o ponad 10% (do 276,3 tys. ha) i wyższych plonów o ok. 12% (397 dt/ha). We Francji produkcja ziemniaków szacowana jest na 7,1 mln t, wobec 6,7 mln t w ubiegłym roku (wzrost areału o niespełna 3% i plonów o 4%). W Belgii i w Holandii powierzchnia uprawy ziemniaków zwiększyła się o ok. 4%. W obu tych krajach przewidywany jest bardzo znaczny wzrost plonów w porównaniu z rokiem ubiegłym, w Belgii o 23%, a w Holandii o prawie 29%. Zbiory ziemniaków wzrosną odpowiednio do: 3,9 i 3,7 mln t, wobec 3,0 i 2,8 mln t w roku ubiegłym (wzrost o 28 i 33%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Francuski ziemniak ugotował się latem przy temperaturach 45 stopni w cieniu. Dziękuję za takie ziemniaki. Lada moment na południu kraju pojawi się rumun po ziemniaka i cena drgnie. A nadwyżki, które wyprodukowały wyzej wymienione kraje zostały już w większości upłynnione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Agrokom Trade napisał:

Tegoroczne zbiory ziemniaków w Europie Zachodniej będą znacząco wyższe niż w roku ubiegłym. Według szacunków World Potato Markets zbiory ziemniaków w Niemczech w bieżącym roku wyniosą prawie 11 mln t i będą o ok. 2,1 mln t (ok. 24%) większe niż w 2018 r. Wzrost ten jest konsekwencją zwiększenia areału uprawy o ponad 10% (do 276,3 tys. ha) i wyższych plonów o ok. 12% (397 dt/ha). We Francji produkcja ziemniaków szacowana jest na 7,1 mln t, wobec 6,7 mln t w ubiegłym roku (wzrost areału o niespełna 3% i plonów o 4%). W Belgii i w Holandii powierzchnia uprawy ziemniaków zwiększyła się o ok. 4%. W obu tych krajach przewidywany jest bardzo znaczny wzrost plonów w porównaniu z rokiem ubiegłym, w Belgii o 23%, a w Holandii o prawie 29%. Zbiory ziemniaków wzrosną odpowiednio do: 3,9 i 3,7 mln t, wobec 3,0 i 2,8 mln t w roku ubiegłym (wzrost o 28 i 33%).

Co to za porównanie do zeszłego roku. Sezon 2018/2019 to nędza była na zachodzie susza tysiąclecia więc wzrost produkcji i plonu o kilka procent nie spowoduje dyrastycznego spadku cen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość konsument

Skąd ten zachwyt tym zagranicznym ziemniakiem? Ostatnio byłem na weselu gdzie podali ziemniaki z importu podobno belg, gluty takie że nikt do gęby nie włożył. Ludzie to nie świnie. Zarobił importer, hurtownik, właściciel lokalu, a przykro było tylko gospodarzom. Ciekawy jestem czy ci wszyscy handlujący sami jedzą te ziemniaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gość konsument napisał:

Skąd ten zachwyt tym zagranicznym ziemniakiem? Ostatnio byłem na weselu gdzie podali ziemniaki z importu podobno belg, gluty takie że nikt do gęby nie włożył. Ludzie to nie świnie. Zarobił importer, hurtownik, właściciel lokalu, a przykro było tylko gospodarzom. Ciekawy jestem czy ci wszyscy handlujący sami jedzą te ziemniaki?

to nie był Belk tylko Polski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sklepikarz

Ja jem Belga i w sklepie sprzedają się lepiej niż irga. Sypki ziemniak, nie sinieje po ugotowaniu, jedyna wada, że jest kremowy, a nie biały. 3/4 klienta biorącego irgę jak wzięło raz Belga to po niego wraca, bo jest smaczny i nie ma odpadu. Nie wiem co jadłeś i co to był za towar, ja mam warzywniak premium i towar wyselekcjonowany, u mnie nie ma badziewia ani średniego towaru, cały asortyment jest z najwyżej jakościowo półki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość GOŚĆ KONSUMENT
2 godziny temu, Gość konsument napisał:

Skąd ten zachwyt tym zagranicznym ziemniakiem? Ostatnio byłem na weselu gdzie podali ziemniaki z importu podobno belg, gluty takie że nikt do gęby nie włożył. Ludzie to nie świnie. Zarobił importer, hurtownik, właściciel lokalu, a przykro było tylko gospodarzom. Ciekawy jestem czy ci wszyscy handlujący sami jedzą te ziemniaki?

Ja handluję tylko belgiem i się tego nie wstydzę, nie mam żadnych reklamacji a po naszym KARTOFLU cały czas były reklamacje a to niedobry do jedzenia a to źle się gotuje.Nasi handlarze  z bronisz sprzedają tylko przemysłówę ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość konsument
1 godzinę temu, Gość jaro napisał:

Panowie , ile teraz irga i catania  (prawdziwa nie przemysł)na Broniszach .

Na Broniszach nie ma prawdziwych ziemniakach tam cały czas panuje przemysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto ma dobrego ziemniaka to sprzedaje go z domu po wyższej cenie, na giełdę jeżdżą tylko nieudacznicy albo osoby z marnej jakości towarem. Jest bardzo duże zapotrzebowanie na bardzo dobrej jakości ziemniaka więc kto taki towar umiał wypróbować to sprzeda go z domu i po dobrej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Gość Gosc napisał:

Kto ma dobrego ziemniaka to sprzedaje go z domu po wyższej cenie, na giełdę jeżdżą tylko nieudacznicy albo osoby z marnej jakości towarem. Jest bardzo duże zapotrzebowanie na bardzo dobrej jakości ziemniaka więc kto taki towar umiał wypróbować to sprzeda go z domu i po dobrej cenie.

Jestem tego samego zdania.. na giełdach skończyły się pieniadze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...