Skocz do zawartości

Sadownictwo 2021 - opinie, prognozy, rynek, trendy, pytania, porady ...


IGRiT

Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, Prorok napisał:

Ktoś tu nie trzyma ciśnienia

Przecież najlepsza kontrola to prosto z pola i nie opłaca się trzymać jabłek więc skrzynie i chłodnia nie są potrzebne

 

Dziękuję za poradę wujku ale już oberwane tydzień temu

 

Gdy pisałem mądre rzeczy o ograniczeniu produkcji i dostosowania jej do rynku co pisaliście o mnie???

 

Gdy pisałem o 4 mln ton i Ukrainie po 15 zł to co pisałeś????

 

Gdy mówiłem ,że z marketowki i kartofli nie będzie kasy co wtedy ????

 

Teraz jest już za późno...ta branża musi upaść przez nas samych ...

Nikt inny nie jest tu winien

 

Zostało tylko pisanie bzdur i dobry humor bo stres zabija

no dobra, ale w jaki cudowny sposób chcesz, żeby produkcje ograniczyć w Pl? Będziesz chodził od domu do domu i kazał wyrywać sady bo jest za dużo? Jak kogoś zmusić, żeby nie sadził idareda glostera bo jest za dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

55 minut temu, Gość xyz napisał:

no dobra, ale w jaki cudowny sposób chcesz, żeby produkcje ograniczyć w Pl? Będziesz chodził od domu do domu i kazał wyrywać sady bo jest za dużo? Jak kogoś zmusić, żeby nie sadził idareda glostera bo jest za dużo?

Teraz to już nic nie da się zrobić...od ponad 10 lat o tym mówiłem

 

Teraz tylko masowe bankructwa....nie ewolucja tylko Rewolucja...

Za późno na systemowe rozwiązania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie tak jak ze wszystkim, duże ilości na małej marży, zostaną tylko gospodarstwa, które są po prostu przedsiębiorstwami.

 

W każdej branży tak jest i prędzej czy później tu też tak będzie, kto przetrzyma będzie zarabiał.

Ale póki coś takiego nastąpi minie jeszcze ładnych parę lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kupiec napisał:

Będzie tak jak ze wszystkim, duże ilości na małej marży, zostaną tylko gospodarstwa, które są po prostu przedsiębiorstwami.

 

W każdej branży tak jest i prędzej czy później tu też tak będzie, kto przetrzyma będzie zarabiał.

Ale póki coś takiego nastąpi minie jeszcze ładnych parę lat.

Tak czy inaczej czeka nas zmniejszenie produkcji i dostosowanie jej do potrzeb rynku

Może geniusze sadowniczy zaczną liczyć koszty i traktować gospodarstwo jak biznes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sadownik
1 godzinę temu, Kupiec napisał:

Będzie tak jak ze wszystkim, duże ilości na małej marży, zostaną tylko gospodarstwa, które są po prostu przedsiębiorstwami.

 

W każdej branży tak jest i prędzej czy później tu też tak będzie, kto przetrzyma będzie zarabiał.

Ale póki coś takiego nastąpi minie jeszcze ładnych parę lat.

Niestety tak będzie. Zaczęło się od zboża, skończy na owocach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Prorok napisał:

Tak czy inaczej czeka nas zmniejszenie produkcji i dostosowanie jej do potrzeb rynku

Może geniusze sadowniczy zaczną liczyć koszty i traktować gospodarstwo jak biznes

Pytanie, co mają sadownicy posadzić w miejsce usuwanych sadów jabłoniowych? Jakiego gatunku brakuje w normalnych latach urodzaju? Zmiana profilu produkcji  niesie za sobą kolejne wydatki na inwestycje na co mało kogo będzie stać. Czy komory chłodnicze przerobią na silosy zbożowe i kupią sprzęt do uprawy  kilku ha zboża ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gość sad 54 napisał:

Pytanie, co mają sadownicy posadzić w miejsce usuwanych sadów jabłoniowych? Jakiego gatunku brakuje w normalnych latach urodzaju? Zmiana profilu produkcji  niesie za sobą kolejne wydatki na inwestycje na co mało kogo będzie stać. Czy komory chłodnicze przerobią na silosy zbożowe i kupią sprzęt do uprawy  kilku ha zboża ?  

Lata świetlne temu mówiłem,żeby nie dotować produkcji tylko zmianę profilu produkcji lub zawodu.

W UE odsetek zatrudnienia w rolnictwie to 2-3% a u nas ok 16 chyba a było ok 20 i nas też czeka taka zmiana.

 

Przespalismy kilkanaście lat i teraz rynek sam to wymusi...

 

My tylko umiemy sadzić bez opamiętania i narzekać.konstruktywne sprawy mają zrobić za nas inni...

Tak to wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sadownik
6 godzin temu, Gość sad 54 napisał:

Pytanie, co mają sadownicy posadzić w miejsce usuwanych sadów jabłoniowych? Jakiego gatunku brakuje w normalnych latach urodzaju? Zmiana profilu produkcji  niesie za sobą kolejne wydatki na inwestycje na co mało kogo będzie stać. Czy komory chłodnicze przerobią na silosy zbożowe i kupią sprzęt do uprawy  kilku ha zboża 

Typowe myślenie rolnika... jeżeli masz 10 ha i mniej, to sprzedaj ziemię i idź do pracy. Bo z taką ilością to na niczym już nie zarobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gość sad 54 napisał:

Pytanie, co mają sadownicy posadzić w miejsce usuwanych sadów jabłoniowych? Jakiego gatunku brakuje w normalnych latach urodzaju? Zmiana profilu produkcji  niesie za sobą kolejne wydatki na inwestycje na co mało kogo będzie stać. Czy komory chłodnicze przerobią na silosy zbożowe i kupią sprzęt do uprawy  kilku ha zboża ?  

A kogo to interesuje? Bez spiny, serio pytam?

Jak komuś pada firma, jakakolwiek, to czy ktoś się przejmuje tym czy gość otworzy kolejną czy ma iść do fabryki na taśmę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Gość sad 54 napisał:

Pytanie, co mają sadownicy posadzić w miejsce usuwanych sadów jabłoniowych? Jakiego gatunku brakuje w normalnych latach urodzaju? Zmiana profilu produkcji  niesie za sobą kolejne wydatki na inwestycje na co mało kogo będzie stać. Czy komory chłodnicze przerobią na silosy zbożowe i kupią sprzęt do uprawy  kilku ha zboża ?  

A kogo to będzie obchodzic że sadownika nie stać na utrzymanie.. Czy fabryka samochodów FSO czy ursus produkuje dalej pojazdy czy jest zamknięta. Czy ktoś się tym przeją.. Sadownictwem będzie podobnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kupiec napisał:

A kogo to interesuje? Bez spiny, serio pytam?

Jak komuś pada firma, jakakolwiek, to czy ktoś się przejmuje tym czy gość otworzy kolejną czy ma iść do fabryki na taśmę?

Dla ciebie proste,dla mnie też a sadownikom się należy i juz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Prorok napisał:

Tak czy inaczej czeka nas zmniejszenie produkcji i dostosowanie jej do potrzeb rynku

Może geniusze sadowniczy zaczną liczyć koszty i traktować gospodarstwo jak biznes

 

3 godziny temu, Gość Sadownik napisał:

Typowe myślenie rolnika... jeżeli masz 10 ha i mniej, to sprzedaj ziemię i idź do pracy. Bo z taką ilością to na niczym już nie zarobisz.

Nie ważne jaki masz areał . Możesz mieć 5 ha lub 100 ha . Ważne jest czy umiesz to dobrze wyprodukować i czy umiesz sprzedać po zadowalających Ciebie cenach . Nauczyli nas produkować ale nie nauczyli liczyć i handlować ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość Sad 54 napisał:

 

Nie ważne jaki masz areał . Możesz mieć 5 ha lub 100 ha . Ważne jest czy umiesz to dobrze wyprodukować i czy umiesz sprzedać po zadowalających Ciebie cenach . Nauczyli nas produkować ale nie nauczyli liczyć i handlować ... 

Przede wszystkim to wy się nauczyliście tego, że wam się zawsze należy, a ja ciągle powtarzam, że to biznes jak każdy inny, nic się nikomu nie należy tylko dlatego, że jemu się tak podoba i on się napracował. 

 

Nie umiesz myśleć to pracuj i 24/7, mało to kogo będzie interesowało, a milionerem i tak nie zostaniesz tylko dlatego, że byś chciał, każdy by chciał, ale nie każdy może i potrafi.

 

Teraz jeszcze nie jest źle, każdy kto ma trochę rozumu przyzna mi rację, słabo dopiero będzie w przeciągu paru lat, bo rynek nie jest z gumy. Spożycie jabłek i wszystkiego nie zwiększy się tylko dlatego, że ludzie więcej sadzą, cena też nie sprawi, że nagle ktoś zacznie jeść 5kg dziennie zamiast pół kg na miesiąc. Szkoda, że dla niektórych to wszystko to ciągle science-fiction i przecież jakoś to będzie, jakoś się sprzeda.

Jedyny ratunek dla produkcji w pogodzie, ale to nigdy mocno sprawiedliwe nie będzie i jednakowo wszystkich nie sięgnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Prorok napisał:

W tym roku jeśli śniegu i zimy nie będzie to grudzień...końcówka grudnia bo nie ma kto jabłek zbierac

Do Bożego Narodzenia, bo mam tylko dwóch ludzi, a powinno być sześcioro...Jeszcze do tego zła pogoda czasem pada, a jak zostanie sam idared oraz przemysł pod drzewami i cena przemysłu spadnie to nie będzie sie opłacać tego zbierać za 16zł/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kupiec napisał:

Przede wszystkim to wy się nauczyliście tego, że wam się zawsze należy, a ja ciągle powtarzam, że to biznes jak każdy inny, nic się nikomu nie należy tylko dlatego, że jemu się tak podoba i on się napracował. 

 

Nie umiesz myśleć to pracuj i 24/7, mało to kogo będzie interesowało, a milionerem i tak nie zostaniesz tylko dlatego, że byś chciał, każdy by chciał, ale nie każdy może i potrafi.

 

Teraz jeszcze nie jest źle, każdy kto ma trochę rozumu przyzna mi rację, słabo dopiero będzie w przeciągu paru lat, bo rynek nie jest z gumy. Spożycie jabłek i wszystkiego nie zwiększy się tylko dlatego, że ludzie więcej sadzą, cena też nie sprawi, że nagle ktoś zacznie jeść 5kg dziennie zamiast pół kg na miesiąc. Szkoda, że dla niektórych to wszystko to ciągle science-fiction i przecież jakoś to będzie, jakoś się sprzeda.

Jedyny ratunek dla produkcji w pogodzie, ale to nigdy mocno sprawiedliwe nie będzie i jednakowo wszystkich nie sięgnie.

Omijajcie pośredników . Starajcie się sprzedawać produkt jak najbliżej finalnego odbiorcy . Naprawdę warto ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak, już Andrzej ze Zbyszkiem i Mietek z sąsiedniej wsi będą sprzedawać bezpośrednio do Arabów albo na zachód. Wszyscy ominą pośredników i padniemy z głodu.

 

Ja to proponuję niektórym zejść na ziemię, naprawdę warto.

 

Ps. Najgorsze cwaniaki to producenci co to jeszcze chcą handlować i omijać tych wrednych pośredników. Pierwszy drze jeden z drugim mordę jakie to niskie ceny, ale od sąsiada to kupuje najniżej jak tylko się da.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gość Sad 54 napisał:

Omijajcie pośredników . Starajcie się sprzedawać produkt jak najbliżej finalnego odbiorcy . Naprawdę warto ! 

Najpierw rolnika wydoją między innymi dostawcy  chemii , sprzętów , urządzeń chłodniczych , Energii , konstrukcji przeciwgrypowych , nawodnień poprzez banki a potem kupiec który kupi od was wasz produkt po zaniżonych cenach i sie wymądrzać potrafi że ciagle producentowi jest mało i mało . Czy stac was na to ??? Ruszcie trochę głową... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Kupiec napisał:

Oj tak, już Andrzej ze Zbyszkiem i Mietek z sąsiedniej wsi będą sprzedawać bezpośrednio do Arabów albo na zachód. Wszyscy ominą pośredników i padniemy z głodu.

 

Ja to proponuję niektórym zejść na ziemię, naprawdę warto.

 

Ps. Najgorsze cwaniaki to producenci co to jeszcze chcą handlować i omijać tych wrednych pośredników. Pierwszy drze jeden z drugim mordę jakie to niskie ceny, ale od sąsiada to kupuje najniżej jak tylko się da.

 

Są tacy producenci którzy sami potrafią swój produkt wyeksportować i czy są cwaniakami ? Może dla kupca są cwaniakami , bo nie dają się dymać kupcowi . Większość kupców w Polsce to cwaniaczki , naganiacze, którzy potrafią tylko wziąć towar  od rolnika , sprzedać bezpośredniemu polskiemu eksporterowi przytulając 5-20 gr /kg  i się mądrzyć jaki to z niego BISNESMEN . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Gość Sad 54 napisał:

Są tacy producenci którzy sami potrafią swój produkt wyeksportować i czy są cwaniakami ? Może dla kupca są cwaniakami , bo nie dają się dymać kupcowi . Większość kupców w Polsce to cwaniaczki , naganiacze, którzy potrafią tylko wziąć towar  od rolnika , sprzedać bezpośredniemu polskiemu eksporterowi przytulając 5-20 gr /kg  i się mądrzyć jaki to z niego BISNESMEN . 

Największy 'BISNESMEN' to taki jak ty co to umie tylko narzekać na innych i wiecznie mu tanio, bo ktoś na nim zarabia, co za skandal, że ktokolwiek śmie zarobić na tym co ja wyprodukował!

Ilu jest takich, którzy sami potrafią wyeksportować i mają odpowiedni towar, odpowiednią ilość i potrafią to zrobić? 5% czy mniej, jak myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kupiec napisał:

Największy 'BISNESMEN' to taki jak ty co to umie tylko narzekać na innych i wiecznie mu tanio, bo ktoś na nim zarabia, co za skandal, że ktokolwiek śmie zarobić na tym co ja wyprodukował!

Ilu jest takich, którzy sami potrafią wyeksportować i mają odpowiedni towar, odpowiednią ilość i potrafią to zrobić? 5% czy mniej, jak myślisz?

Akurat na mnie żaden pośrednik przy sprzedaży nie zarabia... Gdzie wyczytałeś że mi tanio? obserwuje innych producentów i widzę jak dają się wyzyskiwać.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech każdy sprzedaje gdzie chce i komu chce...po co te bezsensowne przepychanki .

Ja np nie zamierzam spędzać zimy w garażu sortując jabłka .

Wolę mieć mniej a zimę spędzać pod palmą dlatego daje na sortowanie i negocjuję cenę.

Kto młody i lubi zimę w garażu niech działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Prorok napisał:

Niech każdy sprzedaje gdzie chce i komu chce...po co te bezsensowne przepychanki .

Ja np nie zamierzam spędzać zimy w garażu sortując jabłka .

Wolę mieć mniej a zimę spędzać pod palmą dlatego daje na sortowanie i negocjuję cenę.

Kto młody i lubi zimę w garażu niech działa.

To chyba ktoś obcy się włamał do twego komputera.bo to nie wpis proroka.bez głupiego tekstu i na temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...