Skocz do zawartości

Sadownictwo 2021 - opinie, prognozy, rynek, trendy, pytania, porady ...


IGRiT

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Sad 54

Jeżeli był mróz i rzeczywiście będzie mniej jabłek to chyba dobrze ... ?Gorzej jak jabłek będzie dużo a zbyt na takim poziomie jak w obecnym sezonie . Osobiście nie wierze w to żeby zabrakło jabłek , nawet jakby były niewiadomo jakie mrozy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Gość Marek

Nigdy nie zabraknie, chyba, że będzie jakiś kataklizm (o covidzie też jeszcze półtora roku temu byśmy nie pomyśleli i nie uwierzyli, no poza prorokiem bo on wie wszystko, wiec pewnie przewidział covid :D)

W  Holandii Prince 0.65 eurocentow. Zaraz jakis "mondry" wyskoczy "to sprzedaj do Holandii". Niektóre odmiany to i po 1 euro się cenią 

Sprzedałem w styczniu i lutym jonagoldy średnio po 2 za kg rozsortowujac samemu. Jako że robię dwa auta na dzień to szybko poszło, a odchodów prawie było że 3 procent może 2 :)

Prorok pewnie sprzedał po 3 albo dwa razy ten sam towar, bo to taki inteligent,  wiec co tam ja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sad 54
20 minut temu, Gość Marek napisał:

Nigdy nie zabraknie, chyba, że będzie jakiś kataklizm (o covidzie też jeszcze półtora roku temu byśmy nie pomyśleli i nie uwierzyli, no poza prorokiem bo on wie wszystko, wiec pewnie przewidział covid :D)

W  Holandii Prince 0.65 eurocentow. Zaraz jakis "mondry" wyskoczy "to sprzedaj do Holandii". Niektóre odmiany to i po 1 euro się cenią 

Sprzedałem w styczniu i lutym jonagoldy średnio po 2 za kg rozsortowujac samemu. Jako że robię dwa auta na dzień to szybko poszło, a odchodów prawie było że 3 procent może 2 :)

Prorok pewnie sprzedał po 3 albo dwa razy ten sam towar, bo to taki inteligent,  wiec co tam ja :D

Czepiasz się Proroka za logiczne myślenie ... Nadal niektórzy mają nadzieję że cena zrobi się bardzo wysoka . To że sprzedałeś w dobrej dla ciebie cenie jabłka to gratuluję . Jeżeli chodzi ci o ceny w krajach zachodnich to oczywiście takie są . Ale co z tego ? Ty w Polsce po takiej cenie nie sprzedasz . Większość sadowników woli  mieć dużo i tanio niż mało , dobrej jakości i w przyzwoitej cenie ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę tylko...w 2020 było 20 nocy z przymrozkami w tym 5 z temp poniżej -4...

Tak zmarzlo,że jabłek nie można sprzedać.

W moich okolicach czyli pod grojcem spadek temp nie przekroczył -1 i nikt nawet nie zwrócił uwagi,że był przymrozek bo temp spadła na pół h o wschodzie słońca.spadek był rzędu -0,2 do -0,5

To wgr robi masę owoców w Polsce a tu straty są niewielkie.nawet czereśnie będą w zadowalającej ilośc ok mówię to na podstawie lustracji kilku sadów w promieniu kilkunastu kilometrów na terenie 3 gmin.

Już nie chce mi się tłumaczyć geniuszom ekonomii,że im mniej tym lepiej a największą klęska jest brak klęski.

Mróz i parch żniwa nie zbiorą to jest tylko robota z której najwięcej zostaje Ukraińcom.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Gość Marek napisał:

Nigdy nie zabraknie, chyba, że będzie jakiś kataklizm (o covidzie też jeszcze półtora roku temu byśmy nie pomyśleli i nie uwierzyli, no poza prorokiem bo on wie wszystko, wiec pewnie przewidział covid :D)

W  Holandii Prince 0.65 eurocentow. Zaraz jakis "mondry" wyskoczy "to sprzedaj do Holandii". Niektóre odmiany to i po 1 euro się cenią 

Sprzedałem w styczniu i lutym jonagoldy średnio po 2 za kg rozsortowujac samemu. Jako że robię dwa auta na dzień to szybko poszło, a odchodów prawie było że 3 procent może 2 :)

Prorok pewnie sprzedał po 3 albo dwa razy ten sam towar, bo to taki inteligent,  wiec co tam ja :D

Odlicz robotę z tych twoich jonagoldow i zostanie 1,7 za kg.

W styczniu to sprzedawałem za wagę w skrzyni.nie po 3 ale po 2 i 1,7.

3% odsortu to miałem z sortowni bez kiblowania w garażu bo komorę sprzedałem do grupy.

;)

 

Reasumując nasiedziales się w garażu,narobiłeś,naplaciles ludziom i furory nie zrobiłeś :)

Papa

Jeszcze porównaj siłę nabywcza statystycznego holendra i średnia place to zrozumiesz dlaczego mogą płacić tyle za jabłka.przecietnego Polaka z zarobkami 2,8 tys na rękę po prostu na to nie stać.

P.s.

Na koniec mam prośbę o zakończenie personalnych wycieczek i odnoszenie się do treści wpisu a nie do autora.

Nie zgadzasz się z tym co napisałem? bardzo dobrze.masz do tego prawo,ale napisz dlaczego się i nie zgadzasz i podaj argumenty jak to wygląda wg ciebie zamiast pisać ,że jestem taki czy inny.

Większość z nas to producenci,ja też nim jestem i każdemu z osobna i wszystkim razem zależy na takim rozwoju naszej branży by produkcja przynosiła nam satysfakcję i dochody a nie tylko próżna robotę.

Skupmy się może na tym co możemy zrobić by było lepiej zamiast obrzucać się obelgami

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Gość Sad 54 napisał:

Jeżeli był mróz i rzeczywiście będzie mniej jabłek to chyba dobrze ... ?Gorzej jak jabłek będzie dużo a zbyt na takim poziomie jak w obecnym sezonie . Osobiście nie wierze w to żeby zabrakło jabłek , nawet jakby były niewiadomo jakie mrozy .

Moim zdaniem jabłek będzie więcej niż w zeszłym roku.

Jedyna szansa na dobry zbyt bedzie faktyczna wielkość strat na zachodzie i południu Europy.

Jeśli straty będą duże ich jabłka zostaną w Europie a nasze wyjadą na rynku uwolnione z ich towaru.

Za dużo jeśli i prognozy obarczone są dużym ryzykiem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marek

W garażu to Ty masz swoją bazę, nie porównuj do siebie, nie każdy się kręci wokół własnego komina :)

i nie zostało 1.7 tylko 1.86 po podjęciu kosztów, a robić się nie narobilem robiąc 2 tiry na dzień:)

no patrz chyba pod innym grojcem mieszkasz niż wszyscy bo u niektórych da bardzo poważne straty  

i nie było minus 0.5 tylko do minus 4, nie, nie na łąkach. 

zaklinaja dalej rzeczywistość 

psy szczekają, karawana jedzie dalej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P. Proroku jesteś takim guru na tym forum. Wieszczysz przyszłość krótko i długo falowa bez żadnych opłat. Przewidując podwyżki w styczniu i lutym byłeś doceniany przez forumowiczów, obecnie przy spadku cen i mówieniu tego jestes już w innej sytuacji. Ale to wynikanz frustracji ludzi którzy trzymają towar 7 miesięcy i sprzedają go taniej aniżeliudzie z drzewa, bez ochrony przechowalniczej , bazy etc.

Co do mrozów to wiem że studzisz emocje bo fakt przymrozki były mniejsze niż w 19-20 roku ale nie zapominajmy o jednym mieliamy zimę dwudziestolecia. Temp spadly w wielu miejscach poniżej 25 kreski. Podstawy są uszkodzone, teraz lekkie mrozy = duży opad. Zapakowanie nie jest solidne w wielu lokalizacjach. Znam ladne sady gali,goldena na m9 gdzie pąków jest jak na lekarstwo. A zapytasz dlaczego? A no dlatego że w 20 roku było dużo przymrozków i mało kto decydował się na chemię . Drzewa się wysilily. 

Zachód jest uszkodzony mocno. Znam chłopaków co jeżdżą po materiał szkółkarski Holandia, Włochy i otwarcie mówią tam spadek produkcji jabłka będzie na poziomie 30-50%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gość Marek napisał:

W garażu to Ty masz swoją bazę, nie porównuj do siebie, nie każdy się kręci wokół własnego komina :)

i nie zostało 1.7 tylko 1.86 po podjęciu kosztów, a robić się nie narobilem robiąc 2 tiry na dzień:)

no patrz chyba pod innym grojcem mieszkasz niż wszyscy bo u niektórych da bardzo poważne straty  

i nie było minus 0.5 tylko do minus 4, nie, nie na łąkach. 

zaklinaja dalej rzeczywistość 

psy szczekają, karawana jedzie dalej 

Siedziałeś w garażu i tyle:) 2 czy 4 nie ma znaczenia ;)

To po co piszesz,że sp
Ususzkę też odliczyłem?bo wiesz,jabłko się marszczy dopiero gdy straci powyżej 5%.wiec 3 śmiało możesz wliczyć;)prąd,ludzi też wliczyles???bo w 14 gr to żadna grupa z sortowaniem się nie zmieści

 

rzedałeś po 2 jak wyszło 1,86 :))))

Bajkopisarz jak większość :))podaje cenę sprzedaży przed sortowaniem a nie cenę ważona po :))))

U niektórych...słusznie zauważyłeś;)

To pewnie te - 4 było pod innym grojcem :)

Żadnych poważnych strat po przymrozkach nie ma i zaklinanie rzeczywistosci nie pomoże

Większe straty są po zimowych mrozach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

To ten okropny mróz pod grojcem.najnizsze miejsce w sadzie.

Całe -0,6 ...zgroza... wszystko zmarzlo

Przepraszam za pomyłkę . wcześniej napisałem że było -0,5 a okazało się że spadło aż do -0,6...

Jestem załamany.wpadne w depresję i przestanę pisać na forum takie mam straty

IMG_20210510_075052.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę jeszcze Placzkom,że do wydania dobrego plonu jabłonie potrzebują max 10% zdrowych kwiatów a pestkowe 20%

Niby utrata nawet 80%kwiatow nie przekreśla szans do dobry plon.

P.s.

Powyższe wartości zawyzylem o 100% w porównaniu z tym co mówili na studiach ;) niech gęgacze maja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dron
24 minuty temu, Prorok napisał:

Przypomnę jeszcze Placzkom,że do wydania dobrego plonu jabłonie potrzebują max 10% zdrowych kwiatów a pestkowe 20%

Niby utrata nawet 80%kwiatow nie przekreśla szans do dobry plon.

P.s.

Powyższe wartości zawyzylem o 100% w porównaniu z tym co mówili na studiach ;) niech gęgacze maja

Nie plon jest ważny A cena jaka się uzyska.i ile zostaje na koniec sezonu.lepiej 30 ton po 2 zł niż 60 ton po 1zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gość Dron napisał:

Nie plon jest ważny A cena jaka się uzyska.i ile zostaje na koniec sezonu.lepiej 30 ton po 2 zł niż 60 ton po 1zl

Ja tak zawsze mówię:))))nieważne za ile sprzedasz ważne ile z tego zostaje w kieszeni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Gość Tsa napisał:

P. Proroku jesteś takim guru na tym forum. Wieszczysz przyszłość krótko i długo falowa bez żadnych opłat. Przewidując podwyżki w styczniu i lutym byłeś doceniany przez forumowiczów, obecnie przy spadku cen i mówieniu tego jestes już w innej sytuacji. Ale to wynikanz frustracji ludzi którzy trzymają towar 7 miesięcy i sprzedają go taniej aniżeliudzie z drzewa, bez ochrony przechowalniczej , bazy etc.

Co do mrozów to wiem że studzisz emocje bo fakt przymrozki były mniejsze niż w 19-20 roku ale nie zapominajmy o jednym mieliamy zimę dwudziestolecia. Temp spadly w wielu miejscach poniżej 25 kreski. Podstawy są uszkodzone, teraz lekkie mrozy = duży opad. Zapakowanie nie jest solidne w wielu lokalizacjach. Znam ladne sady gali,goldena na m9 gdzie pąków jest jak na lekarstwo. A zapytasz dlaczego? A no dlatego że w 20 roku było dużo przymrozków i mało kto decydował się na chemię . Drzewa się wysilily. 

Zachód jest uszkodzony mocno. Znam chłopaków co jeżdżą po materiał szkółkarski Holandia, Włochy i otwarcie mówią tam spadek produkcji jabłka będzie na poziomie 30-50%...

Nie jestem zaden guru tylko zwykły prosty,chlop myślący zdroworozsadkowo.

Logiczne było,że ci co nie wzięli w zeszłym sezonie po 4 za wagę będą chcieli wziąć w tym i komory będą nabite do maja minimum.

Każdy kto  nie myślał podobnie sprzedał do końca lutego i wziął przyzwoite pieniądze.

Jabłka sprzedaje się wtedy kiedy chcą je kupić a nie wtedy gdy my chcemy sprzedać.

Nie zyje marzeniami i poprzednim rokiem.mowie jak to wygląda w okolicy.

Bez lukrowania i opowiadania bajek czy się to podoba czy nie.

Fakty i cyfry lepiej przemawiają niż poprzednie lata bo każdy rok jest inny.

Jeśli straty na zachodzie potwierdza się to może być tak,że ich jabłka zostaną w Europie bo oni jeść polskich nie chcą a nasze wyjadą na miejsce ich jabłek do arabów i inne rynki i sezon może byc całkiem udany dla tych którzy maja odmiany tam eksportowane.

Co do przemrożenia wiązek i możliwego opadu.zgoda,nikt nie wie jak to sie zachowa bo natura jest nieprzewidywalna ale mamy regalis i gibereliny,które opad mogą wyeliminowac lub zmniejszyć.

 

Jeszcze zdaniem o ligolu i jonagoldach kwitnących na zielono.

Niech każdy producent odpowie sobie na pytanie czy regalisowal i przerzedzal w poprzednim sezonie i zbieral na czas.

Byłem w 3 sadach,tak wiem żaden wyznacznik ale ligol i jonagoldy mają piękny różowy pak.wiecej kwiatu niż lliści

Dlaczego???były 3 xprzerzedzane i rregalisowane w poprzednim sezonie

Brak kwitnienia to w 99% wina producenta.ten pozostaly % to mróz i przymrozki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość Pośrednik napisał:

Dziś na giełdzie w Snd, WGRy podawali kontrolę w drobniejszym sorcie po 10zl. Promocja jak w Lydlu. Psują cenę sadownikom z Sandomierza. 

Nic nie psują...tylko wożą tam skąd na jesieni brali w skrzyniach za wagę.

Stroiliscie skrzynie i stąd drobny badziew ...po 65 gr można było to sypnąć jesienią

W tym roku pod grojcem nie zmarzlo.ciekawe w co oberwiecie i komu sprzedacie.o przechowywaniu nie mówię bo większość nie ma gdzie przechowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Prorok napisał:

Nic nie psują...tylko wożą tam skąd na jesieni brali w skrzyniach za wagę.

Stroiliscie skrzynie i stąd drobny badziew ...po 65 gr można było to sypnąć jesienią

W tym roku pod grojcem nie zmarzlo.ciekawe w co oberwiecie i komu sprzedacie.o przechowywaniu nie mówię bo większość nie ma gdzie przechowac

Na Holandię będą pchać. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Kupiec napisał:

Marek już dzwoni do tego co brał w tym roku czy będzie odbierał w nowym sezonie, bo wszystko zmarzło i nie wie czy ma mu trzymać czy nie. ?

Nie przeginaj:)))

Sadownicy są w depresji bo wszystko zmarzlo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...