Skocz do zawartości

Sadownictwo 2021 - opinie, prognozy, rynek, trendy, pytania, porady ...


IGRiT

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Zygmunt
9 godzin temu, Gość Prorok 2 napisał:

Będzie lipa w tym roku.Po tych "wysokich" tegorocznych wiosennych cenach teraz wszyscy będą sprzedawać prosto z drzewa "w skrzyni kupującego".Hyba już mało kto wierzy w tych 5 zł za wagę na wiosnę.....???

Tylko komu rynek zapchany Export nie idzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • Odpowiedzi 2k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Gość Sadownik
14 godzin temu, Gość Jan napisał:

Hej . Mam pytanie do proroka jako najmądrzejszego na tym forum.

Jak to będzie w tym roku w handlu z jabłkiem? Bo jak wiadomo w komorach jeszcze jest jabłko z ubiegłego sezonu gdzie można było stosować jeszcze np. Calypso lub runner a w tym sezonie sadownicy zostali bez tych środków. 

Czy te owoce które mają w pozostałościach te substancje nie powinny pójść do utylizacji?

 

Czy skupy jabłka przemysłowego pytają się ciebie o pozostałości.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Gość Adam napisał:

Prorok nie siej zamentu, stawka realna na tą chwile to 12-13 zł z zakwaterowaniem i chętnych na razie nie brakuje choć pewnie będą i tacy co po 15 muszą płacić bo obudzili się z ręką w nocniku zamiast za wczasu zadbać o pracowników.

haha, już widzę te tłumy chętnych pracowników do rwania jabłek po 12 zł, wielu znajomych mam i każdy ma ten sam problem: brak ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość Romeo napisał:

haha, już widzę te tłumy chętnych pracowników do rwania jabłek po 12 zł, wielu znajomych mam i każdy ma ten sam problem: brak ludzi.

Tłumów do jabłek nie ma już od kilku lat i nie bedzie, w zeszłym roku też krzyczeli o 15zl/h a i tak większość w moim rejonie(grójeckie) pracowała za 12 plus zakwaterowanie i worek ziemniaków. Zaczną się zbiory u wszystkich to i niedobory ludzi będą jak co roku do tego jakieś lockdawny srałny i różnie może byc ale krzyczeć dzisiaj przy obecnej sytuacji że na pewno będzie 15zl/h to głupie sianie farmazonów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sadownik
2 godziny temu, Gość Adam napisał:

Tłumów do jabłek nie ma już od kilku lat i nie bedzie, w zeszłym roku też krzyczeli o 15zl/h a i tak większość w moim rejonie(grójeckie) pracowała za 12 plus zakwaterowanie i worek ziemniaków. Zaczną się zbiory u wszystkich to i niedobory ludzi będą jak co roku do tego jakieś lockdawny srałny i różnie może byc ale krzyczeć dzisiaj przy obecnej sytuacji że na pewno będzie 15zl/h to głupie sianie farmazonów...

Rok temu ludzi trochę było za to ludzi na kwarantannie 14 dni było mnóstwo a dziś praktycznie są tylko ci co zostali z wiśni czy borowki świeżych pracowników z Ukrainy właściwie nie ma. Rok temu można było u kierowcy już coś zamówić  na rwanie a teraz kierowcy mówią wprost nie ma ludzi do sadu.. Nie ma z kim gadać.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gość Sadownik napisał:

Rok temu ludzi trochę było za to ludzi na kwarantannie 14 dni było mnóstwo a dziś praktycznie są tylko ci co zostali z wiśni czy borowki świeżych pracowników z Ukrainy właściwie nie ma. Rok temu można było u kierowcy już coś zamówić  na rwanie a teraz kierowcy mówią wprost nie ma ludzi do sadu.. Nie ma z kim gadać.. 

Ukraina teraz kartoszki kopie, a, że u nich też dobrze padało to się jeszcze troszkę zejdzie. Co roku jest ten sam numer. Kierowcą jest na rękę maksymalnie stawki wyśrubować u Polskich gospodarzy. Zaraz jeden przez drugiego będzie się licytował, a w zimę i na wiosnę będzie "japki" grzecznie po 0,50zł robił w karton. Pełen obraz naszego sadownictwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sadownik
9 godzin temu, Gość Zenon napisał:

Ukraina teraz kartoszki kopie, a, że u nich też dobrze padało to się jeszcze troszkę zejdzie. Co roku jest ten sam numer. Kierowcą jest na rękę maksymalnie stawki wyśrubować u Polskich gospodarzy. Zaraz jeden przez drugiego będzie się licytował, a w zimę i na wiosnę będzie "japki" grzecznie po 0,50zł robił w karton. Pełen obraz naszego sadownictwa.

Oczywiście, że tak jest. Cała moja ekipa teraz jest na Ukrainie i kopie kartofle. Mówię chłopakowi, po co wracasz na Ukrainę kopać kartofle skoro przez ten czas więcej zarobisz u mnie niż wydasz na kupno krtofli. Dla nich "swoje" jest święte. To jest dalej zacofany kraj... wykopią i przyjadą, baa nawet za 12 zł będą pracować, co jest dla Proroka nie do pomyślenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejeżdżałem wczoraj przez okolice Rawy Grójca warki i widzę jabłka jest bardzo dużo.. Jabłka są bardzo ładne i są wyrośniete więc jabłek będzie przybywać w skrzyni.. Ten rok już może być pod znakiem niskich cen.. Pamiętajmy ze np. Ukraina i Białorusi też są zapowiadane duże zbiory. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Gość Sadownik napisał:

Oczywiście, że tak jest. Cała moja ekipa teraz jest na Ukrainie i kopie kartofle. Mówię chłopakowi, po co wracasz na Ukrainę kopać kartofle skoro przez ten czas więcej zarobisz u mnie niż wydasz na kupno krtofli. Dla nich "swoje" jest święte. To jest dalej zacofany kraj... wykopią i przyjadą, baa nawet za 12 zł będą pracować, co jest dla Proroka nie do pomyślenia...

Ale ci co jadą na budowę lub do sklepów nie kopią kartofle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Gość Sadownik napisał:

Oczywiście, że tak jest. Cała moja ekipa teraz jest na Ukrainie i kopie kartofle. Mówię chłopakowi, po co wracasz na Ukrainę kopać kartofle skoro przez ten czas więcej zarobisz u mnie niż wydasz na kupno krtofli. Dla nich "swoje" jest święte. To jest dalej zacofany kraj... wykopią i przyjadą, baa nawet za 12 zł będą pracować, co jest dla Proroka nie do pomyślenia...

Za 12 zł to z busa nie wysiadają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jabłka i inne owoce nie gniją na drzewie i pod drzewem, ludzi do roboty nie brakuje...Mi tam zgnił przemysł z genevy, ale nie przeżywam, nie zbieram od kilku lat...

Więcej ludzi do roboty, to więcej towaru na rynku i szybki spadek cen...

Chcę przypomnieć co niektórym, bo może są zajęci robotą i nie widzą tego, że jabłko jest najtańszym owocem, nawet warzywa, ziemniaki zbierane przez maszyny są droższe... 

Czas najwyższy szykować piły i działać późną wiosną, czas żyć skromniej sprzedać trochę ziemi, mniej ludzi zatrudniać, robić mniej za większą cenę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wielki Ben
Godzinę temu, K00RTEZ napisał:

Skoro jabłka i inne owoce nie gniją na drzewie i pod drzewem, ludzi do roboty nie brakuje...Mi tam zgnił przemysł z genevy, ale nie przeżywam, nie zbieram od kilku lat...

Więcej ludzi do roboty, to więcej towaru na rynku i szybki spadek cen...

Chcę przypomnieć co niektórym, bo może są zajęci robotą i nie widzą tego, że jabłko jest najtańszym owocem, nawet warzywa, ziemniaki zbierane przez maszyny są droższe... 

Czas najwyższy szykować piły i działać późną wiosną, czas żyć skromniej sprzedać trochę ziemi, mniej ludzi zatrudniać, robić mniej za większą cenę...

Mądrego to się i miło czyta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, K00RTEZ napisał:

Skoro jabłka i inne owoce nie gniją na drzewie i pod drzewem, ludzi do roboty nie brakuje...Mi tam zgnił przemysł z genevy, ale nie przeżywam, nie zbieram od kilku lat...

Więcej ludzi do roboty, to więcej towaru na rynku i szybki spadek cen...

Chcę przypomnieć co niektórym, bo może są zajęci robotą i nie widzą tego, że jabłko jest najtańszym owocem, nawet warzywa, ziemniaki zbierane przez maszyny są droższe... 

Czas najwyższy szykować piły i działać późną wiosną, czas żyć skromniej sprzedać trochę ziemi, mniej ludzi zatrudniać, robić mniej za większą cenę...

 

 

W punkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Gość Roman wgr
5 godzin temu, Gość timo napisał:

 Jabłka się zaczną kolorować teraz szybciej bo chłodne noce zapowiadają.

.

Mam pytanie, posiałem gorczycę, wzeszla juz. co poradzicie sypnąć by lepsza urosła?

Nic. To jest nawóz sam w sobie. Ciepło ma przyjść, jak Ci już wzeszla to w idealnym czasie urośnie, zaoraj i zostaw na ostrej skibie na zimę,nawet nie bronuj potem tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Gość Roman wgr
6 godzin temu, Gość timo napisał:

 Jabłka się zaczną kolorować teraz szybciej bo chłodne noce zapowiadają.

.

Mam pytanie, posiałem gorczycę, wzeszla juz. co poradzicie sypnąć by lepsza urosła?

nic teraz nie siej,Gorczyca to nawóz sam w sobie.  jak dopiero co wzeszla to w idealnym momencie będzie do przyorania, bo ciepło idzie. Tylko zostaw na zimę na ostrej skibie, nawet nie bronuj tego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Roman wgr
22 minuty temu, Gość timo napisał:

Dzięki Roman za odpowiedz,

słyszałem od starszego goscia zeby sypnąć saletry jak bedzie miała ok 10 cm. Podobno wtedy bedzie bujna i gęsta.

 

I tak będzie bujna i gęsta,ma jeszcze czas,poza tym dosyć mokro jest. Poza tym saletra trochę glebę zakwasza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i problem nadprodukcji sam się rozwiąże przez brak rąk do pracy, a sytuacja będzie się pogarszała, bo w wielu fabrykach, magazynach, sklepach etc brakuje ludzi, to w te miejsca prędzej ściągną ludzi do pracy, aniżeli przyjdą pracować na wsi.

Jest to prawdę mówiąc dla nas zbawienie, jako sadowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gość Sonik napisał:

Nie ma ludzi do pracy na wsi, w tym roku bambry będą same robić 

U mnie w okolicy ogloszenia dla Polakow sa od 15zl/h w gore. Jak ktos ma UA za 12ziko to jest szczesciarz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.09.2021 o 13:15, Gość Pepe napisał:

I dalej będziesz wysmiewany. Do rwania jabłek dziewczyn jest opór po 12zł chłopaków mniej ale też są. Prorok poprostu jesteś robiony w bambuko przez Ukraińców 

Możliwe że u ciebie jest opór.

W największym Zagłębiu sadowniczym za 13 nie wysiadają z busa.

Kierowca dostaje figę z makiem.

 

Ale dalej opowiadajcie bajki o 12 zł.

Za tyle to mogą polezec pod drzewem a ja mówię o pracy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...