Skocz do zawartości
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...


Global Onions Holland

Rekomendowane odpowiedzi

Gość rolnik z wielkopolski

Czy można gdzieś jeszcze sprzedać obraną cebulę bez kontraktu i znajomości? Wszędzie słyszę że nie skupujemy bo brokuł, nie skupujemy poza kontraktem, nie skupujemy bez polecenia itd. To się robi chore bo mamy trudny sezon i jak rolnik chce sam obrać własny plon to aby go sprzedać nawet za grosze musi albo błagać pośredników albo "znać" kogo trzeba. Jestem nowy w cebuli i nie znam nikogo w Holandii przez co żadna chłodnia nie chce mojej cebuli. Pierwszy i ostatni rok cebula!

Typowy przykład "skoczka"...   Zasiałeś pierwszy raz cebulę nie mając ani kontraktu, ani wieloletnie wypracowywanych kontaktów umożliwiających bezproblemowy zbyt cebuli w najgorszym nawet roku i jeszcze masz żal do całego świata, że nie możesz cebuli sprzedać... I jeszcze tekst "własny plon  sprzedać nawet za grosze"... Ręce opadają... Dzięki takim "plantatorom" w niektórych latach ceny są jakie są... Ja sieję od 20 lat cebulę. Co roku 25-30 ha i nigdy nie wyrzuciłem choćby jednego kilograma. Zawsze wszystko nieźle sprzedane. W tym roku cena minimalna dla mnie to 40 groszy netto w worku. Ewentualna zmiana tego minimum może nastąpić w marcu lub kwietniu jak okaże się, że cebuli rzeczywiście jest za dużo i moja cena minimalna jest nieosiągalna. Za grosze dobrą cebulę w kwietniu, maju i czerwcu zawsze zdążę sprzedać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sławomir

Przepraszam za zamieszanie. Nie jestem skoczkiem. Ojciec zmarł i musiałem rzucić studia i gospodarzyć. Gospodarstwo jest w fatalnym stanie finansowym bo ojciec robił po staremu 20 upraw na 50 hektarach. Poszedłem w cebule bo było najtaniej a nie chciałem zadłużać rodziny. Nie pisałem o groszach jako cenie mojej tylko widzę co się dzieje i próbuję odzyskać wkład. Dzisiaj udało się cześć sprzedać dla Holendra. Przepraszam jeszcze raz za zamieszanie i proszę mnie nie oceniać. Znalazłem się w tej sytuacji przypadkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rolnik z wielkopolski

Przepraszam za zamieszanie. Nie jestem skoczkiem. Ojciec zmarł i musiałem rzucić studia i gospodarzyć. Gospodarstwo jest w fatalnym stanie finansowym bo ojciec robił po staremu 20 upraw na 50 hektarach. Poszedłem w cebule bo było najtaniej a nie chciałem zadłużać rodziny. Nie pisałem o groszach jako cenie mojej tylko widzę co się dzieje i próbuję odzyskać wkład. Dzisiaj udało się cześć sprzedać dla Holendra. Przepraszam jeszcze raz za zamieszanie i proszę mnie nie oceniać. Znalazłem się w tej sytuacji przypadkiem.

Ok. Też nie potrzebnie się uniosłem. Los przynosi różne sytuacje. Nie mniej jednak w dzisiejszych czasach decyzje o kierunkach produkcji podejmować w sposób przemyślany. Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gość_cebula

Od dobrych 2-3 tygodni słyszę pogłoski, że Holandia ma eksportować cebulę słabej jakości do Polski. Koszty transportu ma podobno ponosić dostawca. Proszę o wypowiedź w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dobrych 2-3 tygodni słyszę pogłoski, że Holandia ma eksportować cebulę słabej jakości do Polski. Koszty transportu ma podobno ponosić dostawca. Proszę o wypowiedź w tym temacie.

 
Bzdura!
Po pierwsze w Holandii nie ma słabej jakości w tym sezonie.
Po drugie nie istnieje żaden logiczny powód aby to dostawca miał ponosić niemały koszt transportu.
Po trzecie kto miałby to wziąć skoro polski rolnik oddaje za 8 groszy dobrą cebulę a słabszą to już za 5 groszy proponują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą cebulą z Holandii za darmo to nie są bzdury. Już mam inforamcję że jak podstawie transport to mi załadują za przysłowiowe 0,05centa. Co i tak jest za drogo bo z transportem wyjdzie 0,15zł. W Polsce jest taniej przywożą na miejsce za 0,10-0,12zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

Panowie jak prognozujecie końcówkę roku sprzedażny  cebuli przemysłowej??? bo teraz cena jest śmieszna czy cena się podniesie ?????

 

Raczej lepiej nie będzie, acz nie podejmuję się wyrokować, bo wielu już tu proroków mądrzejszych odemnie było i się pomyliło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Hubertus

Jestem z rejonu Środy Wielkopolskiej. Faktycznie, w miejscach, w których stała woda po intensywnych deszczach cebula gnije. Ale ogólnie rzecz biorąc jej jakość nie jest zła- nawet typu hiszpańskiego. Zresztą nawet gdyby w Polsce cebula wygniła, to jesteśmy zbyt małym graczem na arenie europejskiej, żeby spowodowało to wzrost cen. Także, moim zdaniem, 50gr za cebulę w hurcie pozostanie w tym roku jedynie w sferze naszych marzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Gość Władimir P.

Cebuli jes rekordowa ilość ale tragedii nie bedzie. Gdy z rynku zniknie cebula odmian hiszpańskich czyli do nowego roku to sytuacja sie znormalizuje i myśle że cena skoczy do wynażonych i dłógo oczekiwanych 15 groszy.

P.s. za 5/10 lat będziemy zjadać ruski luk (cebula) więc siw nie wysilajcie bo u nich bez wielkich inwestycji idzie wychodowac warzywka tylko że to leniwa bestia której sie nie chce ale gdy Pan Władimir rozkaże to żopy podnimają bystro. Udaczy wam ziemljaki z Polszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie producenci jak braliście po 70 gr to nie narzekaliscie tak to jest ze cebula płaci z góry za następne lata wiec nie narzekajcie i się nie poniżajcie wzięliście co swoje producent

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Hubertus

panowie producenci jak braliście po 70 gr to nie narzekaliscie tak to jest ze cebula płaci z góry za następne lata wiec nie narzekajcie i się nie poniżajcie wzięliście co swoje producent

Dobrze mówi, polać mu wódki! Przyszły sezon będzie lepszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rolnik z wielkopolski

poniewasz jest wolny rynek

 

Dlaczego marża w marketach jest 1000%????

Dlaczego? Ponieważ decydenci w marketach, w odróżnieniu od większości rolników, potrafią liczyć. Wiedzą, że konsument "zje" pewną ilość cebuli niezależnie od tego czy będzie kosztować 2 złote czy 10 groszy. Rolnikowi wydaje się, że jak da ogłoszenie "sprzedam cebulę za 10 groszy" to na podwórku zaroi się od TIR-ów po towar... Nie jest tak a przy okazji tacy rolnicy rozwalają cały rynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rolnik z lubelskiego

Piszesz o wolnym rynku a nie masz o nim zielonego pojęcia. Towar jest wart dokładnie tyle ile klient chce za niego zapłacić. Skoro klienci nie chcą płacić 10 groszy to producent musi zejść na 8 lub nawet 5. Nikt tu nie psuje rynku. Jeżeli nie potrafisz wyprodukować w konkurencyjnej cenie to albo zrezygnuj z produkcji albo szukaj innych mechanizmów sprzedaży. Markety to inna bajka. Kupili cebulę na kontrakcie pod koniec zeszłego sezonu i marżę mają bardzo cienką. Przynajmniej te uczciwe bo te Biedronki to "zapominają" o zobowiązaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...