Skocz do zawartości

Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...


Global Onions Holland

Rekomendowane odpowiedzi

Gość nie jest tak?

Posadziłem i gdy tylko dało się zauważyć jakie areały poszły pod cebulę to odpuściłem sianie. Dymkę miałem na kontrakcie a z siewką bym się teraz bujał po 10 groszy. Wszyscy to widzieli ale każdy siał i siał! Ludzie nie myślą i nie reagują na sygnały a nawet na tym forum pisali, że będzie nadmiar. Zamiast posłuchać analityków, globalów i wróżbitów to ludzie się pchali w cebulę no to teraz mi ich nie szkoda.

żaden mądry nie chwali się swą mądrością; A ci co posłuchali "dobrych rad" w ubiegłym roku ludzi którzy zachęcali do przetrzymywania na pewno na tym stracili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Adam Wschowa

Nie każdy tak miał kolego. Ja sprzedałem w styczniu jak była cena bo z pola na obieranie to słabo dawali. Wtym roku też z pola nie dam bo mało mam i zamknąć mogę nawet przez zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie po wakacjach!

 

Sytuacja na rynku nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem. Mamy do czynienia z tzw klęską urodzaju i nie ma co liczyć na podwyżki gdyż szczególnie na Kujawach są setki rolników którzy nie za bardzo mają pomysł na swój plon i w panice wypychają towar za grosze.

Z kolei obieralnie które mogłyby bez problemu przerobić większe ilości surowca borykają się z trzema dużymi problemami: brakiem personelu (polityka rządu sprawiła, że ludzie nie widzą potrzeby pracy), niskimi cenami skupu obranej cebuli (niektóre chłodnie proponują już ceny poniżej 60 groszy/kg) oraz limitami ilościowymi ze strony odbiorców. 

Moim zdaniem będzie to kolejny sezon w którym zyski zaksięgują jedynie rolnicy i przetwórcy którzy podpisali kontrakty. Niewiedzę słabszych rolników mogą niestety wykorzystać tak zwane "skupy" oferujące absurdalnie niskie ceny.

Farmerom doradzam więc cierpliwość i upór w szukaniu zbytu bezpośrednio u przetwórcy. Lepiej zgodzić się na termin niż oddać za bezcen!

Obieraczom radzę mimo niskiego popytu budowanie rezerw taniego surowca gdyż w dalsze znaczące obniżki już nie wierzę (nie ma już z czego obniżać...).

 

Sezon zapowiada się tanio i spokojnie ale jak to z cebulą bywa - wszystko jest możliwe! 

Życzę Wam koledzy spokojnej pracy i bilansu powyżej zera.

 

Pozdrawiam

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość H.L. Strzelno

Dziś z telefonu:

Leszno 0,17

Tuchola 0,15

Radziejów 0,13

Krośniewice 0,20 gruba

Świebodzin 0,20

Proszowice 0,22 gruba

 

Skąd takie różnice w skupie? W ogłoszeniach rolnicy chcą 0,30 a faktycznie oddają za 0,15 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Obieracz

Dziś z telefonu:

Leszno 0,17

Tuchola 0,15

Radziejów 0,13

Krośniewice 0,20 gruba

Świebodzin 0,20

Proszowice 0,22 gruba

 

Skąd takie różnice w skupie? W ogłoszeniach rolnicy chcą 0,30 a faktycznie oddają za 0,15 ???

Proszę skalkuluj cenę cebuli do obierania z ceną cebuli obranej p 0,60zł.

U mnie wychodzi to tak:

cebula 0,15zł

odpad 0,05zł -30%

obieranie 0,30zł

transport i opakowanie 0,06zł

Razem             0,56 zł

 

Zostaje 0,04 zł i to nie jest mój czysty zysk bo jeszcze muszę zapłacić podatki,zus,prąd i inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość H.L. Strzelno

Proszę skalkuluj cenę cebuli do obierania z ceną cebuli obranej p 0,60zł.

U mnie wychodzi to tak:

cebula 0,15zł

odpad 0,05zł -30%

obieranie 0,30zł

transport i opakowanie 0,06zł

Razem             0,56 zł

 

Zostaje 0,04 zł i to nie jest mój czysty zysk bo jeszcze muszę zapłacić podatki,zus,prąd i inne.

Też jestem obieraczem i uważam, że kalkulujesz zbyt optymistycznie. Cebula po 15 groszy jest u rolnika wiec trzeba ją jeszcze przywieźć. Ta za 15 groszy kosztuje z przywozem już 18 groszy a po odpadzie 24 grosze. Obieranie z ZUSem to 36 groszy co już daje 60 groszy razem. Do tego opakowanie i wywóz i już robi się 70 groszy a gdzie prąd, woda, lokal, socjal, zagospodarowanie odpadu? O zysku to przy 80 ggroszach na skupie jeszcze nie ma co marzyć.

No ale jakoś to się ludziom składa skoro nikt nie upada a nawet nowe obieralnie stawiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zgodzicie się, że to karygodne. Producentom się płaci 15 groszy za cebulę a w markecie ta sama cebula po UWAGA 1,99 ZŁ
Za marchew producenci dostają po 40 groszy a w markecie UWAGA 1,79 zł
Za kapustę ogrodnikom daje sie kilkadziesiąt groszy a w markecie UWAGA - 1,99 zł. 
Jak to komentować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość obiektywny

Nadprodukcja  pewnie tak,klęska urodzaju być może też ale 15gr to już jest nie tylko poniżej kosztów(to oczywiste} ale poniżej godności rolnika i jego bardzo ciężkiej pracy,spychanie producentów do rynsztoku,po prostu brak słów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zgodzicie się, że to karygodne. Producentom się płaci 15 groszy za cebulę a w markecie ta sama cebula po UWAGA 1,99 ZŁ

Za marchew producenci dostają po 40 groszy a w markecie UWAGA 1,79 zł

Za kapustę ogrodnikom daje sie kilkadziesiąt groszy a w markecie UWAGA - 1,99 zł. 

Jak to komentować?

 

 

Przesycony rynek. Dopóki na rynku będzie kilkaset malutkich podmiotów skazanych na łaskę chłodni dopóty sytuacja się nie poprawi. Rozwiązaniem jest konsolidacja i większa gradacja sektora. Wystarczy zauważyć, że skupy cebuli obranej proponują cenę podobną do chłodni więc logiczne jest, że jako więksi gracze dostają w chłodniach wyższe ceny. Mały nie ma siły przebicia. 

 

Nadprodukcja  pewnie tak,klęska urodzaju być może też ale 15gr to już jest nie tylko poniżej kosztów(to oczywiste} ale poniżej godności rolnika i jego bardzo ciężkiej pracy,spychanie producentów do rynsztoku,po prostu brak słów.

To jest niestety ekonomia. W tym przypadku ekonomia pozbawiona ludzkiej twarzy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość małorolny

Niech mnie ktoś poprawi jeżeli żle mówię ,ale prawda jest taka że jeżeli jest dobry sezon dla producenta np.cebuli, jak zeszły sezon to w następnym zyskają tylko detaliści! Za cebule handlową w łusce rok temu  brało sie ok 1zł/kg w hurcie i ta cebula w detalu kosztowała ok 2zł/kg. Można się było spodziewać że ten sezon będzie słaby i jest- cebulę handlową sprzedaję po 40gr/kg w hurcie ,a w detalu dalej 2zł! Markety w zeszłym sezonie sprzedawały po 2zł, klienci płacili, to niby czemu teraz mieliby sprzedawać taniej! Extra bonus dla Jeronimo Martins!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę skalkuluj cenę cebuli do obierania z ceną cebuli obranej p 0,60zł.

U mnie wychodzi to tak:

cebula 0,15zł

odpad 0,05zł -30%

obieranie 0,30zł

transport i opakowanie 0,06zł

Razem             0,56 zł

 

Zostaje 0,04 zł i to nie jest mój czysty zysk bo jeszcze muszę zapłacić podatki,zus,prąd i inne.

 

Skalkuluj cenę cebuli dla producenta przy kosztach 10000pln/ha i plonie 50t/ha. Przy 25gr/kg zostaje 5gr i "to nie jest mój czysty zysk,bo muszę jeszcze zapłacic.....". A jak to wygląda przy 15gr? Ty musisz zarobić zawsze, a rolnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Skalkuluj cenę cebuli dla producenta przy kosztach 10000pln/ha i plonie 50t/ha. Przy 25gr/kg zostaje 5gr i "to nie jest mój czysty zysk,bo muszę jeszcze zapłacic.....". A jak to wygląda przy 15gr? Ty musisz zarobić zawsze, a rolnik?

 

Rolnik zarobi dużo więcej. Sam podałeś koszt na poziomie 0,20 więc wyjdę z tej wartości i wyliczę. W zeszłym roku rolnik sprzedał w najgorszym momencie po 40 groszy a w tym roku po 15 groszy. Rok temu zarobił więc 20 groszy a w tym dołożył 5 groszy. Średni zysk z dwulatki to 15 groszy na kilo. Obieracz niezależnie od cen księguje zysk 4 - 6 groszy. Obieracz nie skomle tylko probuje poradzić sobie w warunkach rynkowych. Rolnik zrzędzi i narzeka ale nie wspomina o tym, że dotacje unijne pozwolą mu zamortyzować nawet dwudziestogroszową stratę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość madam De pompadur

Bravo Stan!!!!

Skomlenie rolnija uwłaczające godności ludzkiej!!!! W Holandii koszt wyprodukowania to 0.32 zl/kg i jakoś sobie radzą mimo ze w 2011 oddali wiekszość cebuli za darmo. Problem w tym że u nas społeczeństwo zamiast pomyśleć woli poskomleć jak pies a rolnik bez dopływu gotówki kradzionej bo taką ze jest dotacja która bierze sie z tąd ze jednemu sie zabiers a drógiemu daje. Rolniku polski i europejski jesteś inwalidą gdyż bez pomocy nie dajesz rady. To ludzie myślący was utrzymują, nie wstyd wam!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jeżeli mój post odebraliście jako skamlenie, to mi was żal. 4-6gr dla obieracza to w tym roku, a nie w ubiegłym.

" Dotacje unijne pozwolą mu zamortyzować nawet dwudziestogroszową stratę". Chciałbym, żeby tak było.Dopłat mam 35000pln rocznie, sieję 11ha cebuli, 20gr strata razy plon 50t, razy 11ha daje nam 110000pln straty, gdzie brakujące 75000pln? Jestem za zniesieniem dopłat w całej unii. Ilu z obieraczy płaci pełny zus?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rolnik z kujaw

To ze rok temu zarobiłem 20-30 gr na cebuli to w tym roku mam dokładac? To moze wy w tym roku dołozycie do obierania bo rok temu zarabialiscie duzo wiecej?! A najgorsze jest to ze wiekszosc z was handlarzy  nie chce kupic cebuli na fakture vat ,tacy uczciwi i tak mało zarabiaja........!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość WLADIMIR PUTIN DE KOŃO

ZACHĘCAM ROLNIKA Z KUJAW BY WZIĄŁ SPRAWY W SWOJE RĘCE JEŚLI TAKI CWANY I SAM PRZERABIAŁ SWÓJ TOWAR A NAJLEPIEJ MROŹ I SPRZEDAWAJ SAM NA ZACHÓD, W2SCHÓD ITP.... TYLKO JESLI KTOŚ CI WRÓCI TOWAR ZA 50 TYS NIE SKOML, JESLI NIE WYCZUJESZ RYNKU I KUPISZ DROGO I PRZEDAŻ TANIO NIE SKOML, JESLI JAKIŚ PODMIOT PO DRODZE ZBANKRUTUJE LUB WYDYMA CIĘ NA KASE NIE SKOML... WEZ RYZYKO I OBSŁÓGE TEGO DZIEŁA NA SWOJE BARKI I NAPISZ ZA 2 LATA JAKIŚ TO MILIONER.

ROLNIKU Z KUJAW NIE BĄDŹ HIPOKRYTĄ I PODZIEL SIĘ , DAJ INNYM MIESZKAŃCOM WSI ŻYĆ GODNIE ...KTO POWIEDZIAŁ ŻE JEŚLI NIE MASZ ZA DARMO OD OJCÓW HEKTARÓW TO WINNEŚ BYĆ PAROBKIEM!!!!! HANDLAŻ HANDLUJE TY PRODUKUJ KONSUMENT KONSUMUJE TAKIE KUR....SKIE ZYCIE ŻE TRZA SIĘ PODZIELIĆ . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profesja rolnicza nie jest powodem do wstydu,ale napisać słowo "drugiemu" przez literę "ó" to już jest inwalidztwo ortograficzne.Jeżeli twierdzisz że jesteś okradany przez rolników to biegnij zawiadomić dzielnicowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Panowie. Zamiast skarżyć się kto ma gorzej to wspierajmy się abyśmy wszyscy mieli lepiej. Ja wiem, że to wbrew polskiej mentalności ale jeżeli zatroszczymy się o cały sektor to każdy na tym zyska.

Dziś ciąg dalszy spadków w Polsce oraz pierwsze objawy spadków w Europie Zachodniej. Rolnicy w Polsce wychodzą z cenami 0,14 - 0,16 za przemysłówkę i 0,20 - 0,25 za konsumpcyjną. W Holandii cena podobna... tylko waluta inna.

Chłodnie skupują obraną po 0,65 a tak zwane skupy po 0,60 zł/kg.

Zero zainteresowania mrożonką z Polski na Zachodzie.

 

Jest ciężko a będzie jeszcze trudniej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Panowie. Zamiast skarżyć się kto ma gorzej to wspierajmy się abyśmy wszyscy mieli lepiej. Ja wiem, że to wbrew polskiej mentalności ale jeżeli zatroszczymy się o cały sektor to każdy na tym zyska.

Dziś ciąg dalszy spadków w Polsce oraz pierwsze objawy spadków w Europie Zachodniej. Rolnicy w Polsce wychodzą z cenami 0,14 - 0,16 za przemysłówkę i 0,20 - 0,25 za konsumpcyjną. W Holandii cena podobna... tylko waluta inna.

Chłodnie skupują obraną po 0,65 a tak zwane skupy po 0,60 zł/kg.

Zero zainteresowania mrożonką z Polski na Zachodzie.

 

Jest ciężko a będzie jeszcze trudniej!

tak będzie trudniej, jak w zaszłym sezonie miało być lepiej :-)

Cebula już nie spadnie bo nie ma z czego.

U mnie w tym roku plon niższy i towaru mniej to sobie poczekamy i zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

Cebula w tym roku jedzie do Holandii ale tylko super uszykowane a z tamtąd do Afryki.

Do Holandii dotarło kilka partii ładnej polskiej cebuli ale nie nadawała się na export więc poszła na przemysł i już zaprzestano prób importu. Jak pojawią się poważne siewki to spróbujemy ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...