Skocz do zawartości

Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...


Global Onions Holland

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 13.04.2021 o 21:02, gosp.rolne napisał:

U mnie po tygodniu skiełkowała .Od 9 dni nic sie nie zmieniło ,zimno.

Ponad dwa tygodnie od siewu skiełkowana i wyjdzie może jak się cieplej zrobi, na wilgoć w tym roku nie ma co narzekać ale zimno masakryczne i wschodzenie roślin ciezkie.Ociepli się powychodzi to zobaczymy jak z obsadą będzie. Rok temu wychodziła 4 tygodnie i ładne plony miałem ,2 lata i 3 lata temu 3 tygodnie i słabe plony miałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Gość Zdziwiony napisał:

W domu obierasz? Z Żoną? 

Nie wiem czemu administrator zatwierdza takie durne wypowiedzi. Zapewne chodzilo koledze Hubertusowi odbiory z gospodarstwa/zakładu przy tonowych ilościach. 

 

6 godzin temu, Gość Rolnik napisał:

Napiszcie  lepiej jak się nowe siewki mają?  Kiełki jeszcze żyją  Czy już ugnily?

Na Kujawach zimno i deszczowo. Cebula kiełek wypuściła, w pszyszlym tygodniu zapowiadają ocieplenie więc powinna wzejść. Wilgoć w glebie jest dobra i tylko potrzeba ciepła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cebullione
8 godzin temu, Hubertus napisał:

Kiełki mają jakieś 2-4mm, liczę, że jak temperatura wzrośnie to w ciągu tygodnia zaczną się pokazywać na wierzchu.

Kiedy wobec tego zbieg glifosat? Wtorel, sroda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Oprysk glifosatem najlepiej zrobić 3 dni przed potencjalnymi wschodami cebuli. Należy zlustrowac całe pole które z reguły jest mozajkowate porównać długość kiełków na różnej ziemi na pewno będą różnice między piaskiem, średnia i gliną oraz między dolkami i gorkami.  Jeżeli ktoś ma naprawdę równe pole to może zrobić to w jednym miejscu. Gdy pierwsza cebula wschodzi to na oprysk glifosatem jest już za późno kiedyś można było użyć w tym terminie reglone ale obecnie środek ten jest już wycofany. Co do szybkości wschodow mogą być jeszcze różnice między różnymi odmianami.

Pozdro  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.04.2021 o 13:36, Włodzimierz napisał:

Witam,

Oprysk glifosatem najlepiej zrobić 3 dni przed potencjalnymi wschodami cebuli. Należy zlustrowac całe pole które z reguły jest mozajkowate porównać długość kiełków na różnej ziemi na pewno będą różnice między piaskiem, średnia i gliną oraz między dolkami i gorkami.  Jeżeli ktoś ma naprawdę równe pole to może zrobić to w jednym miejscu. Gdy pierwsza cebula wschodzi to na oprysk glifosatem jest już za późno kiedyś można było użyć w tym terminie reglone ale obecnie środek ten jest już wycofany. Co do szybkości wschodow mogą być jeszcze różnice między różnymi odmianami.

Pozdro  

Gdy kilka procent cebuli jest na wierzchu spokojnie daje glifosat.  Oczywiście lepiej gdy jej nie ma jeszcze na wierzchu ale czasem trzeba wybrać mniejsze zło. To tak z mojego doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gosp.rolne napisał:

Gdy kilka procent cebuli jest na wierzchu spokojnie daje glifosat.  Oczywiście lepiej gdy jej nie ma jeszcze na wierzchu ale czasem trzeba wybrać mniejsze zło. To tak z mojego doświadczenia.

Jak znajdę jedna - dwie nad ziemią rezygnuje z glifosatu po dokładnej lustracji , szczególnie, że najczęściej ciezkie wschody i każda roślina potrzebna do obsady która może być nie ciekawa, pola mam z niezbyt duża presją chwastów w dobrej kulturze utrzymane, gdybym miał silne zachwaszczone pewnie wybierał bym kilka procent spalić niż na starcie totalnie,, zarosnąć ''. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gość Cebullione napisał:

A co gdy mozliwe wystapienie duzych opadow po zastosowaniu glifosatu, duze ryzyko uszkodzenia siewek?

Przeglądam prognozy opadów i wybieram mniejsze zło......druga sprawa wysiewam 3 jednostki na ha. Nie każdą wschodzącą cebule spali glifosat.........to tak z mojego doświadczenia ale  nie każda wiosna jest taka sama.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gość Gość napisał:

Jak znajdę jedna - dwie nad ziemią rezygnuje z glifosatu po dokładnej lustracji , szczególnie, że najczęściej ciezkie wschody i każda roślina potrzebna do obsady która może być nie ciekawa, pola mam z niezbyt duża presją chwastów w dobrej kulturze utrzymane, gdybym miał silne zachwaszczone pewnie wybierał bym kilka procent spalić niż na starcie totalnie,, zarosnąć ''. 

Nie neguję twojej metody uprawy. Ja zawsze biorę pod uwagę siłę kiełkowania nasion i to że to są wyniki laboratoryjne a nie polowe,dlatego wysiewam więcej jak jest w zaleceniach. Później mam możliwość opóźnienia glifosatu. Presja chwastów,pojęcie względne. Też nie wiesz jak w danym roku będą działały herbicydy na chwasty. Glifosat nie jest środkiem który działa doglebowo więc uważam że czasem warto zaryzykować spóźniony zabieg,wcześniej lustrując zasiane pole. Każdy uczy się na błędach......całe życie tu nie ma mądrych......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu prysnąłem glifosatem cebulę, gleba strasznie wysychała i wschodzącej cebuli zaczęło brakować wilgoci i podlałem deszczownią jakieś 4l/m2. Cebula powschodziła można rzec idealnie, a po dwóch dniach równie idealnie padła w 100%. Ekspert wod warzyw stwierdził, że glifosat został wmyty do strefy korzonków. Od tej pory glifosatu nie używam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie w zeszły poniedziałek prysnołem cebulę randapem bo wyglądała na taką, która za trzy dni będzie na wieżchu. Jednak chwasty głównie rdestówka powojowata też w większości jeszcze nie wyszła. Dzisiaj po oględzinach okazało się że dużo rdestu powyłaziło mimo zabiegów pędimętaliną 2l Stomp Aqua i wilgotnej gleby. Pojedyncze cebulę zaczęły szpilkować jednak nie więcej jak 1-2 na metr kwadratowy. Jednak podiołem decyzję aby jeszcze raz polecieć randapem 2l i pędimętaliną 0.5l zastanawiam się czy nie załatwiłem chwastów razem z cebulą. Jednak jeśli bym tego nie zrobił to później rdest by załatwił mi cebulę. Miał ktoś podobną sytuację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mirek1 napisał:

Panowie mam pytanie w zeszły poniedziałek prysnołem cebulę randapem bo wyglądała na taką, która za trzy dni będzie na wieżchu. Jednak chwasty głównie rdestówka powojowata też w większości jeszcze nie wyszła. Dzisiaj po oględzinach okazało się że dużo rdestu powyłaziło mimo zabiegów pędimętaliną 2l Stomp Aqua i wilgotnej gleby. Pojedyncze cebulę zaczęły szpilkować jednak nie więcej jak 1-2 na metr kwadratowy. Jednak podiołem decyzję aby jeszcze raz polecieć randapem 2l i pędimętaliną 0.5l zastanawiam się czy nie załatwiłem chwastów razem z cebulą. Jednak jeśli bym tego nie zrobił to później rdest by załatwił mi cebulę. Miał ktoś podobną sytuację?

Uważam że bedzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...