Skocz do zawartości

Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...


Global Onions Holland

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Zwykły rolnik.
W dniu 17.02.2023 o 21:36, Gość Ekonomista napisał:

Jeszcze trochę do góry i w końcu pewna granicą zostanie przełamana, a ludzie przestaną kupować i spożywać cebulę. To nie ziemniaki, że są podstawowym warzywem, bez cebuli można przeżyć.

Do ekonomisty.

Ale zostałeś zhejtowany.

No i bardzo dobrze bo napisałeś bzdury.Pewnie nie możesz tanio kupić .

Propozycje cenowe przez kupców już sięgają 4 zł. 

A na tym się nie skończy. Balon pękł. Cena idzie na cenę pietruchy w najlepszych latach.Telefony doslownie się urywaja  nie tylko z Polski.

Egipt też tego nie zmieni gdyż jest to całkiem inna cebula.  Kto zna to wie. Stożkowe podwójna  niedorodna cięta  na zielono. I nie jest jej też dużo.  

Straszenie rolnika.

Takie jest moje zdanie.

Może napiszę mi ktoś np. Za 2 miesiące  czy miałem rację. Albo teraz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Moi Drodzy Państwo cebuli to już jest w tej chwili na magazynach mniej niż  pietruchy.

Cena dopiero idzie.

I bardzo dobrze. A jeszcze taki kawał czasu do handlu starą cebulą.  Wegetacja  według prognoz  ma ruszyć późno. 

Także spokojnej głowy. 

Trzeba wykorzystać ten niepowtarzalny czas.

Jak jest tanio to nikt się nie lituje nad nami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.02.2023 o 14:26, Kamil Koło napisał:

Ogłosiłem dziś wczoraj cebule po 3zl to od razu kilka telefonow i sprzedałem dwa auta. Usunąłem ogłoszenie i ogłosiłem po 3,5zł dwie osoby zadzwoniły i cisza niewiadomo co robić bo z jednej strony super cena ale z drugiej cały czas rośnie

i jak są chętni na cebule luz po 3,5 ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Gość producent 123 napisał:

to jaka cena na dziś za luz kaliber 4-7 po koszu cebula zdrowa z czysta łuską ? 

Jak zdrowa, w miarę nadająca się na sklepy to luzem na ,, łódkę'' jutro rano byś miał kilku kupców po 3,30 i kasa do ręki na kole. I to chyba nie jest max cena i bez grama targowania. Tydzień temu dobry handlowy towar szedł luzem po 3 zł a sytuacja z dnia na dzień, cebula w oczach drożała. Większość znajomych co rok w rok zaczynali sprzedaże w styczniu i lutym w tym roku wszystko sprzedali jesienią. Wydaje mi się, że resztki cebuli pójdą na nasze sklepy i zagranicę a o cebuli do obierania chyba wszyscy mogą zapomnieć, chyba, że naprawdę ktoś sam na własne życzenie za długo przetrzyma na magazynie i zacznie gnic i mocno porośnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość producent 123
Godzinę temu, Gość Jurek napisał:

Jak zdrowa, w miarę nadająca się na sklepy to luzem na ,, łódkę'' jutro rano byś miał kilku kupców po 3,30 i kasa do ręki na kole. I to chyba nie jest max cena i bez grama targowania. Tydzień temu dobry handlowy towar szedł luzem po 3 zł a sytuacja z dnia na dzień, cebula w oczach drożała. Większość znajomych co rok w rok zaczynali sprzedaże w styczniu i lutym w tym roku wszystko sprzedali jesienią. Wydaje mi się, że resztki cebuli pójdą na nasze sklepy i zagranicę a o cebuli do obierania chyba wszyscy mogą zapomnieć, chyba, że naprawdę ktoś sam na własne życzenie za długo przetrzyma na magazynie i zacznie gnic i mocno porośnie. 

wiec jak wycenię 3,5 to nie będzie wygórowana cena chyba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Początkujący

Witam, 

panowie mam pytanie, chce rozpocząć od nowego sezonu swoją przygodę z uprawą cebuli, na początku niedużo, około 2,5 ha. Jakie odmiany polecacie na tzw worek oraz jaki sprzęt do zbioru. Jak najlepiej przechowywać taką cebule? Luzem na pryźmie czy w skrzyniopaletach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cukier
47 minut temu, Gość Początkujący napisał:

Witam, 

panowie mam pytanie, chce rozpocząć od nowego sezonu swoją przygodę z uprawą cebuli, na początku niedużo, około 2,5 ha. Jakie odmiany polecacie na tzw worek oraz jaki sprzęt do zbioru. Jak najlepiej przechowywać taką cebule? Luzem na pryźmie czy w skrzyniopaletach

Najpierw zobacz czy jeszcze nasiona są dostępne. Ja nie wiem, jestem młody, przed 30, ale nigdy bym nie pomyślał żeby zaczynać przygodę z jakimkolwiek warzywem po takim sezonie. Przecież to strzał w kolano. Poczekaj i posiej za rok. Przecież w tym sezonie cebula da mniej niż pszenica. Ludzie myślą, że lata w których warzywa zostają na polach bo nie opłaca się ich zbierać to już przeszłość (też tak myślałem, dopóki dwa lata temu w lato nie talerzowałem kapusty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Optymista
Godzinę temu, Gość Początkujący napisał:

Witam, 

panowie mam pytanie, chce rozpocząć od nowego sezonu swoją przygodę z uprawą cebuli, na początku niedużo, około 2,5 ha. Jakie odmiany polecacie na tzw worek oraz jaki sprzęt do zbioru. Jak najlepiej przechowywać taką cebule? Luzem na pryźmie czy w skrzyniopaletach

Kur… zaczyna się topowe odmiany wykupione chyba w tym roku odpuszczę sobie cebulę !!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kujawiak
41 minut temu, Kamil Koło napisał:

Dobrych odmian już nie ma

IMG_20230216_092611.jpg

Cebula bardzo ładna, ale nie tylko Pan umie produkować taka cebule, na Kujawach tez są jeszcze takie cebule. A co do odmian to polecam Sedona poleży do marca a Armstrong i Hybella do czerwca oczywiście w odpowiednich warunkach i fazerowana to są odmiany Bejo polecam bo sam uprawiam te odmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dla ludzi łaknących przygód polecam wycieczki do egzotycznych krajów.

Jeżeli nie chcesz stracić pieniedzy to niepchaj sie w tym roku w uprawę cebuli spróbuj inne warzywo lub poprostu puść ziemie w dzierżawę to bedziesz miał pewne pieniądze bez zmartwień. 

Nie ma złych odmian tylko sa źle prowadzone plantacje cebuli. Ci którzy uprawiaja cebule od wielu lat potwierdza że w danym roku różnice miedzy różnymi odmianami ale w tym samym typie nie siegaja wiecej niz 20% czyli jezeli średnio w danym roku rijnsburger daje 40 ton to widelki miedzy odmianami to od 32 do 48 ton z ha. Ci ktorzy umieją zadbać o plantacje różnice miedzy odmianami maja maksymalnie 10%

Najwieksze roznice sa miedzy plantacjami nawadnianymi i bez nawadniania w suchych latach.

Obecnie na plantacje na średnim poziomie  agrotechniki razem z nawadnianiem będzie trzeba wydac minimum 20 tys zł. Jezeli nie będzie Ciebie stać tyle wydac na hektar to posiej mniej lub wcale. Ja w tym roku wydam ok 25 tys na hektar i licze na sredni plon powyzej 50 ton na hektarze wiec aby zwrocily mi sie koszty musze sprzedawać co najmniej za 50 groszy kg cebuli. 

Wiele razy słyszałem przechwalki rolników że skoro umieją zrobić dobry plon buraka cukrowego to cebule zrobia z palcem w du.... otóż to nie takie proste.

Na dobre plantacje trzeba wjechać minimum 20 razy opryskiwaczem ja natomiast robie ok 30 zabiegów. Cebula jest bardzo wymagająca.

To malo prawdopodobne żeby w przyszlym sezonie powtórzyła sie aktualna cena. A w latach z nadmiarem cebuli stali dostawcy maja łatwiejszy zbyt a nowi oddaja towar za bezcen.

Reasumujac dobra rada jeżeli jeszcze nie masz kupionych nasion cebuli to odpuść sobie w szczegolnosci w tym roku. Jeżeli już kupiłeś nasiona to wysiej polowe a reszte zostaw na przyszły sezon.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość gość kujawy

Prawda cebula bo bardzo trudna uprawa a zwłaszcza w ostatnich latach. Ludzie napalili się na wielkie zyski i będą siali cena dziala na wyobraźnię tylko że to jest cena obecna a niewiadomo jaka będzie w następnym sezonie ale otym już niemyśla. Sezon na skoczków się szykuje. Może tylko trochę koszty uprawy odstrasza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gość Cukier napisał:

Najpierw zobacz czy jeszcze nasiona są dostępne. Ja nie wiem, jestem młody, przed 30, ale nigdy bym nie pomyślał żeby zaczynać przygodę z jakimkolwiek warzywem po takim sezonie. Przecież to strzał w kolano. Poczekaj i posiej za rok. Przecież w tym sezonie cebula da mniej niż pszenica. Ludzie myślą, że lata w których warzywa zostają na polach bo nie opłaca się ich zbierać to już przeszłość (też tak myślałem, dopóki dwa lata temu w lato nie talerzowałem kapusty)

Nasiona większości odmian są dostępne,tzn były tydzień temu jak kupowałem. Nie ma co dokładać do rozgrzanego do czerwoności pieca dodatkowo tematu braku nasion bo jest mocno przesadzony. Cebula w sezonie 2018/19 była bardzo droga, robiona przy niższych zdecydowanie nakładach niż dziś . Dużo ludzi posiało pierwszy raz na wiosnę 2019 i cena podczas zbiorów siewki nie była zła,tylko plony w większości tragiczne. Susza zrobiła swoje. 2019 rok był rokiem skoczków i napewno oni nie zaszkodzili ceną. Przez ostatnie 5 lat mieliśmy dwa sezony ,,złotego strzału '' pozostałe lata były z ceną w miarę zadowalająca. Także jaka cena będzie w kolejnym roku to wróżenie i nikt tego nie wie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Włodzimierz napisał:

Witam,

Dla ludzi łaknących przygód polecam wycieczki do egzotycznych krajów.

Jeżeli nie chcesz stracić pieniedzy to niepchaj sie w tym roku w uprawę cebuli spróbuj inne warzywo lub poprostu puść ziemie w dzierżawę to bedziesz miał pewne pieniądze bez zmartwień. 

Nie ma złych odmian tylko sa źle prowadzone plantacje cebuli. Ci którzy uprawiaja cebule od wielu lat potwierdza że w danym roku różnice miedzy różnymi odmianami ale w tym samym typie nie siegaja wiecej niz 20% czyli jezeli średnio w danym roku rijnsburger daje 40 ton to widelki miedzy odmianami to od 32 do 48 ton z ha. Ci ktorzy umieją zadbać o plantacje różnice miedzy odmianami maja maksymalnie 10%

Najwieksze roznice sa miedzy plantacjami nawadnianymi i bez nawadniania w suchych latach.

Obecnie na plantacje na średnim poziomie  agrotechniki razem z nawadnianiem będzie trzeba wydac minimum 20 tys zł. Jezeli nie będzie Ciebie stać tyle wydac na hektar to posiej mniej lub wcale. Ja w tym roku wydam ok 25 tys na hektar i licze na sredni plon powyzej 50 ton na hektarze wiec aby zwrocily mi sie koszty musze sprzedawać co najmniej za 50 groszy kg cebuli. 

Wiele razy słyszałem przechwalki rolników że skoro umieją zrobić dobry plon buraka cukrowego to cebule zrobia z palcem w du.... otóż to nie takie proste.

Na dobre plantacje trzeba wjechać minimum 20 razy opryskiwaczem ja natomiast robie ok 30 zabiegów. Cebula jest bardzo wymagająca.

To malo prawdopodobne żeby w przyszlym sezonie powtórzyła sie aktualna cena. A w latach z nadmiarem cebuli stali dostawcy maja łatwiejszy zbyt a nowi oddaja towar za bezcen.

Reasumujac dobra rada jeżeli jeszcze nie masz kupionych nasion cebuli to odpuść sobie w szczegolnosci w tym roku. Jeżeli już kupiłeś nasiona to wysiej polowe a reszte zostaw na przyszły sezon.

Pozdro

Można zakontraktować plon. Dzisiaj kontrakt to 0,75-0,90 zł/kg więc przy normalnych zbiorach zysk gwarantowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Global Onions Holland napisał:

Można zakontraktować plon. Dzisiaj kontrakt to 0,75-0,90 zł/kg więc przy normalnych zbiorach zysk gwarantowany.

Zakontraktujecie hiszpana po 90 gr z odbiorem na pocztek września? Czy są wymogi, że cebula jakość marketowa i odbiór po nowym roku. Wydaje mi się, że tylko ta druga opcja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...