Skocz do zawartości

Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...


Global Onions Holland

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Alex
3 godziny temu, Gość Wielkopolski handlarz napisał:

Jak sie pytałem na tym forum gdzieś tak w połowie lutego czy cebula na początku marca dojdzie do 4zl/kg to gość Cwaniara tak odpisał. Dzisiaj jednak muszę przyznać że ja się pomyliłem a Cwaniara dobrze wytypował cenę cebuli.😃😃😃

Kto ci płaci 5 zł z chęcią sprzedam jak nie chcesz, worek siada zaczynaja się telefony z drugiej strony hmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Producent 4 pokolenie
44 minuty temu, Gość Alex napisał:

Kto ci płaci 5 zł z chęcią sprzedam jak nie chcesz, worek siada zaczynaja się telefony z drugiej strony hmmm

Siadać i rosnąć to już mówili, że będzie w styczniu, na razie jest chłodno a z cenami gorąco 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Alex
3 godziny temu, Gość Producent 4 pokolenie napisał:

Siadać i rosnąć to już mówili, że będzie w styczniu, na razie jest chłodno a z cenami gorąco 😉

No tak z cenami gorąco, ale nie wiem skąd maja 5 zł chyba ze mówimy o cebuli obranej! To tak. Worek siada w sensie ilości sprzedaży, nie mówię tutaj o cenie. Ceny są wysokie wiec sprzedaż mała. Kto przetrzyma towar do maja to zrobi kolosalny pieniądz. Jeszcze tydzień chłodu a później powyżej +9 więc zostaną tylko profesjonaliści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
3 godziny temu, Gość Alex napisał:

No tak z cenami gorąco, ale nie wiem skąd maja 5 zł chyba ze mówimy o cebuli obranej! To tak. Worek siada w sensie ilości sprzedaży, nie mówię tutaj o cenie. Ceny są wysokie wiec sprzedaż mała. Kto przetrzyma towar do maja to zrobi kolosalny pieniądz. Jeszcze tydzień chłodu a później powyżej +9 więc zostaną tylko profesjonaliści.

Do 5 zł za ładna łuskę już niedaleko. Będzie i 6 a prawdopodobnie może i 10. Spożycie cebuli jest małe - to nie ziemniaki. Była pietruszka po 16z?-byla! Może popyt ciut spadnie ale podaż jest praktycznie żadna- nawet import nie pomoże. A myślicie że młoda to w tydzień spadnie z powiedzmy 6zl na złotówkę, gdy wszystkie mroźnie,chłodnie ,przetwornie, obieralnie i suszarnie  w czerwcu czy lipcu nie będą miały towaru od miesiąca czy dwóch? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Realista
9 godzin temu, Gość Kpr napisał:

Do 5 zł za ładna łuskę już niedaleko. Będzie i 6 a prawdopodobnie może i 10. Spożycie cebuli jest małe - to nie ziemniaki. Była pietruszka po 16z?-byla! Może popyt ciut spadnie ale podaż jest praktycznie żadna- nawet import nie pomoże. A myślicie że młoda to w tydzień spadnie z powiedzmy 6zl na złotówkę, gdy wszystkie mroźnie,chłodnie ,przetwornie, obieralnie i suszarnie  w czerwcu czy lipcu nie będą miały towaru od miesiąca czy dwóch? 

No to ja z chęcią sprzedam, kto tyle płaci napisz mi nr na forum!!Podziel się informacjami, podaż jest żadna to nie masz się o co bać! Mam piękny towar 6+ odmiana Hybella i Krokiet wszystko fazorowane.

Kolego a od kiedy chłodnie,mroźnie, suszarnie robią latem cebule?? Chyba zapomniałeś ze są inne warzywa i owoce!! Nie tylko cebula świat żyje hahaha

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rolnik

Realista nie zakłamuj rzeczywistości. chłodnie i mroźnie przecież cały czas pracują a  nie tylko sezonowo, w nowy sezon wejdziemy praktycznie z zerowymi zapasami cebuli, zimowej jest posiane dużo to fakt, ale nie zmieni to faktu że będzie w cenie, zjazdy cenowe zaczną się od dymek i siewek na jesień ale i tu jest duża niewiadoma, co przyniesie pogoda bo to ona rozdaje karty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Realista
2 godziny temu, Gość rolnik napisał:

Realista nie zakłamuj rzeczywistości. chłodnie i mroźnie przecież cały czas pracują a  nie tylko sezonowo, w nowy sezon wejdziemy praktycznie z zerowymi zapasami cebuli, zimowej jest posiane dużo to fakt, ale nie zmieni to faktu że będzie w cenie, zjazdy cenowe zaczną się od dymek i siewek na jesień ale i tu jest duża niewiadoma, co przyniesie pogoda bo to ona rozdaje karty...

A czy ja napisałem, że pracują sezonowo?? Chodzi tylko o to ze chłodnie nie skupują latem cebuli obranej bo musza zrobić zapasy sezonowe. Cebula dostępna jest cały rok to nie jest warzywo sezonowe tak dla jasności.
Czasami to się zastanawiam skąd rolnicy maja takie informacje, że coś będzie w cenie. Zjednoczcie się miejcie 20-30% cebuli na rynku to wtedy można coś powiedzieć. 
Wszyscy sprzedają po 5 zł chyba że na rynkach hurtowych po 1t/dziennie a rzeczywistość to 3,50-4 za luz przy ilościach tirowych zależy jaka cebula, wiec przestańcie z ta propaganda!!
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wielkopolski handlarz
Godzinę temu, Gość jan napisał:

czy na Broniszach płacą 5 zł za kg cebuli ? 

Cebula importowana na broniszach zaczyna się od 5zl do nawet 5.5zl nasza krajowa jest ciutke tańsza 4.5-5.0 nie wiem czym jest to spowodowane ale chyba tylko tym że importowana przyjechała z daleka i doliczają koszty tranportu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Rolnik

Ciekawe dlaczego  I w jakim celu ktoś  wstawia ogloszrnia że  sprzeda  cebulę  Z Kazachstanu  skoro od 18 stycznia  kraj ten wprowadził  zakaz exportu na 3 miesiące .

Czyż nie jest to psychologiczna gra mająca  działać  na  rolników? 

Aby się  wystraszył i sprzedać  po przystępnej cenie dla odbiorcy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wielkopolski handlarz
24 minuty temu, Gość Rolnik napisał:

Ciekawe dlaczego  I w jakim celu ktoś  wstawia ogloszrnia że  sprzeda  cebulę  Z Kazachstanu  skoro od 18 stycznia  kraj ten wprowadził  zakaz exportu na 3 miesiące .

Czyż nie jest to psychologiczna gra mająca  działać  na  rolników? 

Aby się  wystraszył i sprzedać  po przystępnej cenie dla odbiorcy? 

Dzwoniłem kiedyś pod takie ogłoszenie i taka cebule przed przywiezieniem na miejsce trzeba zadatkowac a później jak sami zresztą wiecie różnie to może być firma była a za chwilę firmy nie ma i pieniędzy tez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Holandia
W dniu 6.03.2023 o 15:46, Gość Producent 4 pokolenie napisał:

Ceny jeszcze trochę pójdą do góry dopóki nie pojawi się cebula z Egiptu i nowejzekandii 

w Holandii brak cebuli handlarze oferują 1-1,1€ kg pryzma ładna łuska i gruby towar … kontrakty na nowy sezon 0,19-0,20€ kg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Rolnik
W dniu 5.03.2023 o 14:19, Gość Handlarz napisał:

5zl za cebulę na giełdzie, chłopy powariowali.

Co wy z tym piniondzem będziecie robić?

Nowego fendta kupię żeby posiać więcej cebuli w tym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) Mam inne pytanie a mianowicie związane z uprawą cebuli. Czy ktoś z Was stosował przed siewem cebuli doglebowo oraz w późniejszym czasie nalistnie środki biologiczne na bazie grzybów np. szczep Trichoderma do ograniczenia, zwalczenia Fusarium ? Jeśli tak to jak łączyliście ochronę biologiczną  z późniejszą ochroną chemiczną ? Ile musi upłynąć czasu od zastosowania środka biologicznego do dalszej ochrony chemicznej przeciwko grzybom ? (zbyt wcześnie zastosowany fungicyd zniszczy pożyteczne organizmy grzybowe w środku biologicznym). Czy ktoś z Was ma w tym doświadczenie i mógłby/chciałby się podzielić wiedzą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Realista

Zdaje się, że naprawdę zapowiada się jakiś armagedon cenowy. Tam gdzie kilkuset tonowe magazyny były jeszcze pełne, to zostały jakieś zmiotki na niecałe auto - zresztą widać to po ogłoszeniach, ostatnie 8 ton, ostatnie 25 ton, itp. 

Synoptycy zapowiadają marzec najchłodniejszy od wielu lat, z nocnymi przymrozkami do końca miesiąca, więc towar w magazynie przeleży, a i zasiewy się opóźnią. 

Jedyna cebula w tym momencie, która mogłaby zakłócić wzrosty cen to egipska. Ale ta niestety nie nadaje się na nasze warunki. Kto chociaż raz miał z nią styczność, ten jej unika i ostrzega innych. Łykowata, płaska, krucha, wielostożkowa i mamejowata. Nie nadaje się na maszyny i konieczna przedpłata.  

Zatem w ciągu najbliższych dwóch miesięcy nie zapowiadają się żadne posiłki. A Ukraina kupuje i Wielkanoc już za pasem...

Cena za cebulę obraną w przyszłym tygodniu to okolice 6 zł, a 3/4 obieralni pauzuje.

PS Nie jestem ani rolnikiem, ani spekulantem. Po prostu dzielę się swoimi obserwacjami i wnioskami. Aczkolwiek miałbym frajdę, gdyby cena osiągnęła okrągłe 10 zł  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Gość Rolnik z centrum

To ja jestem rolnikiem i swoją sprzedałem za grosze na jesieni i za to że hieny kupowały po 17 gr to teraz powinni płacić 17zł !!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Zenon
2 minuty temu, Gość Rolnik z centrum napisał:

To ja jestem rolnikiem i swoją sprzedałem za grosze na jesieni i za to że hieny kupowały po 17 gr to teraz powinni płacić 17zł !!!!!

No to rzeczywiście żeś samobója sobie strzelił.... Żal.... ściska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jurek
1 godzinę temu, Gość Rolnik z centrum napisał:

To ja jestem rolnikiem i swoją sprzedałem za grosze na jesieni i za to że hieny kupowały po 17 gr to teraz powinni płacić 17zł !!!!!

Za jakie grosze na jesieni??? Od sierpnia do końca grudnia za przeciętna cebulę do obierania trzeba było minimum 1,20 zł dać, to nie są grosze. Chyba, że to jakiś totalny syf odpadowy był. A hieny to są osobniki co w tym miesiącu ogłaszają odpady od sortownika po 2-3 zł. Pszenica po 1000zl już jest i nawet nie ma startu do słabo wydajnościowej cebuli sprzedanej prosto z pola. 1,20-1,50 było odrazu prosto z pola a ten pisze, że sprzedał w tym roku za grosze.... Przerażające, sam jestem rolnikiem ale przemyślenia niektórych producentów są osłabiające. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wielkopolski handlarz

Pytanie do producentów cebuli czy jest możliwość przywiezienia cebuli z Rosji. Nie pytam nawet handlarzy bo napewno wszyscy zgodnie by krzyknęli tak tak sprzedawajcie bo zaraz stanieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Kacper90 napisał:

Witam :) Mam inne pytanie a mianowicie związane z uprawą cebuli. Czy ktoś z Was stosował przed siewem cebuli doglebowo oraz w późniejszym czasie nalistnie środki biologiczne na bazie grzybów np. szczep Trichoderma do ograniczenia, zwalczenia Fusarium ? Jeśli tak to jak łączyliście ochronę biologiczną  z późniejszą ochroną chemiczną ? Ile musi upłynąć czasu od zastosowania środka biologicznego do dalszej ochrony chemicznej przeciwko grzybom ? (zbyt wcześnie zastosowany fungicyd zniszczy pożyteczne organizmy grzybowe w środku biologicznym). Czy ktoś z Was ma w tym doświadczenie i mógłby/chciałby się podzielić wiedzą ?

Witam,

Na rynku pojawia sie coraz wiecej preparatow biologicznych jednakże nalezy zdac sobie sprawę że żaden produkt nie ma 100% skuteczności tak samo jak spirytus czy domestos zabija 99,99% bakterii a nie 100. Druga sprawa to czy stosujemy zabieg naszym cudownym preparatem według etykiety instrukcji bo wazny jest termin zabiegu, ilość wody, temperatura, pora dnia, ekspozycja na słońce, wilgotność gleby, spodziewane lub nie przymrozki i wiele innych rzeczy ktore mogą nam obniżyć skutecznosc tego czy innego preparatu do 0%. Po trzecie jezeli mamy pole wolne od fuzarium to stosowanie tego preparatu może nam w niczym nie pomóc. Po czwarte jezeli mamy pole z duzym nasileniem fuzarium w glebie to lepiej nie siac tam cebuli tylko zastosowac preparaty i agrotechnike ktore zlikwiduja nam fuzarium z gleby i dopiero później siejemy cebule za rok lub dwa. Po piąte przestrzegamy minimum 5 letniej przerwy w uprawie cebuli na tym samym polu. Po szóste ograniczamy w plodozmianie rosliny ktore sa zywicielami dla Fusarium. Po siódme planujemy uprawę cebuli na danym polu co najmniej 2 lata na przód i z wyprzedzeniem regulujemy pH i dostępność składników odżywczych żeby byla co najmniej na srednim poziomie. Po ósme staramy sie zapobiegać chorobą i szkodnika a nie doprowadzamy do sytuacji ze sa rosliny totalnie porazone chorobami lub szkodnikami i dopiero zaczynamy ochronę. Po dziewiąte siejemy cebuli tyle ile jestesmy w stanie opanować z ochroną i nawadnianiem a nie tyle ile bysmy chcieli zarobic sprzedajac prosto z pola. Po dziesiąte dbamy o cebule w przechowalni i mądrze postepujemy z odpadami z produkcji cebuli aby nie stanowily zrodla wtornych zakarzen nowej cebuli.

Jest jeszcze wiele tematow zwiazanych z fuzarium ktore sa istotne w produkcji cebuli ale chęć szybkiego zarobku niweczy czesto efekty nawet bardzo dobrych biologicznych czy chemicznych srodkow ochrony roslin. W tym roku nawet Holendrzy maja bardzo duży problem z fuzarium.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo celne spostrzeżenia ! Jakie rośliny są żywicielskie dla fusarium ? Mam w płodozmianie kukurydzę na ziarno , groszek na zielono , seler korzeniowy , łubin na ziarno  jak poszczególne uprawy wyglądają pod tym kątem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...