Skocz do zawartości

Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...


Global Onions Holland

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Milton Friedman

Przecież napisane jak byk - tyle ile klient chce zapłacić. Chińskie samochody są tanie i mimo to nikt ich nie kupuje za to po domy w Alpach ustawiają się kolejki mimo sześciocyfrowych cen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość antymarket

Dlaczego? Ponieważ decydenci w marketach, w odróżnieniu od większości rolników, potrafią liczyć. Wiedzą, że konsument "zje" pewną ilość cebuli niezależnie od tego czy będzie kosztować 2 złote czy 10 groszy. Rolnikowi wydaje się, że jak da ogłoszenie "sprzedam cebulę za 10 groszy" to na podwórku zaroi się od TIR-ów po towar... Nie jest tak a przy okazji tacy rolnicy rozwalają cały rynek.

Nie ma wolnego rynku. Są dotacje i to nierówne więc nie ma wolnego rynku. Nie ma wolnych granic dla wszystkich państw i swobodnego przepływu towaru, są embarga dla wybranych więc nie ma wolnego rynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość antymarket

Piszesz o wolnym rynku a nie masz o nim zielonego pojęcia. Towar jest wart dokładnie tyle ile klient chce za niego zapłacić. Skoro klienci nie chcą płacić 10 groszy to producent musi zejść na 8 lub nawet 5. Nikt tu nie psuje rynku. Jeżeli nie potrafisz wyprodukować w konkurencyjnej cenie to albo zrezygnuj z produkcji albo szukaj innych mechanizmów sprzedaży. Markety to inna bajka. Kupili cebulę na kontrakcie pod koniec zeszłego sezonu i marżę mają bardzo cienką. Przynajmniej te uczciwe bo te Biedronki to "zapominają" o zobowiązaniach.

marże mają bardzo cienką? to po ile kupili po 1,95zł/kg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o wolnym rynku a nie masz o nim zielonego pojęcia. Towar jest wart dokładnie tyle ile klient chce za niego zapłacić. Skoro klienci nie chcą płacić 10 groszy to producent musi zejść na 8 lub nawet 5. Nikt tu nie psuje rynku. Jeżeli nie potrafisz wyprodukować w konkurencyjnej cenie to albo zrezygnuj z produkcji albo szukaj innych mechanizmów sprzedaży. Markety to inna bajka. Kupili cebulę na kontrakcie pod koniec zeszłego sezonu i marżę mają bardzo cienką. Przynajmniej te uczciwe bo te Biedronki to "zapominają" o zobowiązaniach.

 

Markety marketami a co z resztą sklepów i nawet targowisk? Jakoś nie widziałem cebuli poniżej 1zł a wczoraj widzialem w lokalnym sklepiku po 2.50

Wszyscy wykorzystują sytuację i zarabiają tylko nie producenci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość kujawy

Szykuje się rozładowanie rynku bo cześć rolników nie będzie zbierać cebuli i już ją likwidują a swoją droga cena jest jaka jest ale czy cebuli jest tak dużo naprawdę ile sadza niektórzy .Wg. mnie sezon stracony głównie przez spekulacje i samych rolników .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość eeequador

płacz lamenty skomlanina wycie do wszystkich tylko nie do siebie... masakra co niektórzy rolnicy mają w głowie. Pamiętajcie że jesteście uczestnikami wolnego rynku mamy rok 2016 i jakieś bzdury że w sklepiku pod blokiem cebula jest po 2.50 , ... jeśli masz problem ze swoim towarem i ze zrozumieniem świata to otwóż warzywniak i prowadź go wg twojej marży, kup cebule po 8 groszy i sprzedawaj po 12 groszy ...przecie to godna marża 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość antymarket

płacz lamenty skomlanina wycie do wszystkich tylko nie do siebie... masakra co niektórzy rolnicy mają w głowie. Pamiętajcie że jesteście uczestnikami wolnego rynku mamy rok 2016 i jakieś bzdury że w sklepiku pod blokiem cebula jest po 2.50 , ... jeśli masz problem ze swoim towarem i ze zrozumieniem świata to otwóż warzywniak i prowadź go wg twojej marży, kup cebule po 8 groszy i sprzedawaj po 12 groszy ...przecie to godna marża 

Nie ma wolnego rynku. Są dotacje i to nierówne więc nie ma wolnego rynku. Nie ma wolnych granic dla wszystkich państw i swobodnego przepływu towaru, są embarga dla wybranych więc nie ma wolnego rynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość realista

Szykuje się rozładowanie rynku bo cześć rolników nie będzie zbierać cebuli i już ją likwidują a swoją droga cena jest jaka jest ale czy cebuli jest tak dużo naprawdę ile sadza niektórzy .Wg. mnie sezon stracony głównie przez spekulacje i samych rolników .

 

Cebuli jest dużo,ale  to nie jest usprawiedliwieniem tak drastycznie niskich cen.Cena min. Nawet przy obecnej nadpodaży cena 30gr/kg jest realna,tylko trzeba zrozumieć że gospodarstwo jest firmą a nie instytucją charytatywną a celem każdej firmy jest zysk.W przypadku braku zysków firma się nie rozwija a w dłuższym okresie bankrutuje.Brakuje znajomości gry marketingowej,umiejętności kreowania ceny ,dominuje przekonanie że w następnych latach będzie lepiej to się odbije.To przekonanie może być błędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość totolotek

Panowie -z cebuli naprawdę można dobrze żyć! W 2010r miałem 200tys długu z zakupów Prow i Sapard.Zacząłem siać cebulę zimową na pow 10ha.(wszystkiego mam 20 ha). Spłaciłem długi i zacząłem żyć-obecnie mam Fenda 312 kupiony w holandii jako roczny, sprzęt Amazone( u tgo samego dilera jako pokazowy), opryskiwacz UF, brona KX, agregat Catros,.Rok temu wziąłem 209 Vario za kapustę z 4 ha. Sprzedawca w holandii polskiego się uczył i namawia mnie na pług Cayron i pokazowego 513 Vario a starego 312 weźmie:-)Chyba się zgodzę chociaż żona męczy mnie o BMW x4( sam jeżdżę x 5) . Mam 42 lata , żona pracuje poza gospodarstwem, pomagają mi rodzice i lumpy spod sklepu w sezonie:-) Panowie najpierw głową ruszyć a można sprawić tak że jak jedziemy z rodziną na wakacje to z kasą się nie licze a jak komuś powiem że jestem rolnikiem to gębe otwiera ze zdziwienia! Acha i od 2007 roku już nic nie brałem z unii a to co wziąłem to sprzedałem- tylko trzy wieltonki mi zostały bo dobre! Były lata że brałem po 2,10zł/kg w hurcie , ten sezon jest pierwszy że część sprzedałem poniżej złotówki, a nigdy niemiałem mniej ja 35ton/ha. Wszystko na zimę okryte włókniną! Na wsi mówią na mnie Totolotek:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłeś reklamę zaraz będzie 10 ooo  gospodarstw co będą robić tak samo tylko będą się nazywać totolotki skoczki a ty w przyszłym roku będziesz się zastanawiać dlaczego nie sprzedajesz po 2zł tylko po 10gr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłeś reklamę zaraz będzie 10 ooo  gospodarstw co będą robić tak samo tylko będą się nazywać totolotki skoczki a ty w przyszłym roku będziesz się zastanawiać dlaczego nie sprzedajesz po 2zł tylko po 10gr

Teraz to na totolotka będą mówić picer; Spłacił dług z PROW a od 2007 nic nie brał? Program PROW jest od 2007 ceny cebuli i plonu też się nie zgadzają, a jak by się z kasą nie liczył to nie miał by tylko 20 ha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość totolotek

Witam kolegów- właśnie wróciłem z Holandii- jest 513profi i Kuhn Vari-Master zamiast Cayrona i Axis 20.2 M-EMC W:-) Po kolei- to co uprawiem widzą wszyscy i też sieją-żadna tajemnica-zresztą zimówka już miała swoje 5minut- teraz takiej kasy bym nie zarobił.Uprawiam 10ha bo tyle moge wykopać zebrać i sprzedac w ciągu max dwóch tygodni -później jest wiosenna dymka i cena leci!Były takie ceny jak piszę. Ojciec mi odpisał 10ha drugie tyle dzierżawiłem i to kupiłem po 30-50 tys/ha.Jak za ostatnie 0,5ha zapłaciłem 50 tys powiedziałem dość-niema sensu teraz płacić100-150tys/ha bo po tyle u nas chodzi a kupic taniej 20km dalej to dziękuję. zresztą założyłem z kolegą biznes i w to wkładam kasę. Gospodarstwo mam doinwestowane i już więcej nie dołoże-mam dwie córki i żadna niechce zostać na wsi:-) Dałbym linka do zdjęć gospodarstwa ale nichcę mieć problemów jak kolega któremu jakiś szaleniec groził że dziecko porwie jak okupu nie zapłaci!

Pozdrowienia z Błonia- jutro lecę na wakacje:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest temat o notowaniach i cenach cebuli.Totolotek chcesz sie chwalic to zmien forum. Po twoich postach wnioskuje ze jestes tylko bogaczem w internecie a w rzeczywistosci zwykłym robaczkiem albo parobkiem rolnika  w Holandi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość paweł wilk

To jest temat o notowaniach i cenach cebuli.Totolotek chcesz sie chwalic to zmien forum. Po twoich postach wnioskuje ze jestes tylko bogaczem w internecie a w rzeczywistosci zwykłym robaczkiem albo parobkiem rolnika  w Holandi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ten kto ma późne odmiany i mu przezimuje to sprzeda  za w miarę dobry pieniądz. Ci rolnicy co mają wcześniejsze odmiany z leżeniem do grudnia niestety sprzedadzą za bezcen lub wywiozą w pole.  W tej chwili jest tragedia  wysyp wczesnych odmian , które nie nadają się do leżenia,do tego dużo skoczków zasiało co nie ma gdzie przechować. Eksport naszej cebuli ruszył się znacznie ale cena tragiczna.Nie ukrywajmy ,że cenę niszczą rolnicy , którym cebula gnije,lub nie mają gdzie jej schować.Tacy próbują za wszelką cenę pozbyć się towaru  byle tylko odzyskać część poniesionych kosztów.Starzy wyjadacze wiedzą dobrze że cena cebuli to loteriada ,ciężko przewidzieć co będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rolnicy kiedy wreszcie się obudzicie i zablokujecie drogi? Jak długo będą was poniżać tymi cenami produktów rolnych? To kobiety umiały zrobić protest w dwa dni a chłopy siedzą jak te d*py. Tu chodzi o waszą godność i nie warzne czy ktoś jest za PiS,PO czy PSL. Weźcie w końcu sprawy w swoje ręce!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rolnicy kiedy wreszcie się obudzicie i zablokujecie drogi? Jak długo będą was poniżać tymi cenami produktów rolnych? To kobiety umiały zrobić protest w dwa dni a chłopy siedzą jak te d*py. Tu chodzi o waszą godność i nie warzne czy ktoś jest za PiS,PO czy PSL. Weźcie w końcu sprawy w swoje ręce!!!

Popieram. Brakuje nam "Leppera". Teraz nikt nic nie robi i nie mówi o zbożu z Ukrainy, cenach płodów rolnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...