Skocz do zawartości

Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...


Global Onions Holland

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli jest więcej środków dopuszczonych w Holandii to chyba jest bardziej zanieczyszczona chemią. Jeżeli nie to dlaczego w Polsce nie można ich stosować???

A że na zachodzie ludzie więcej zwracają na to uwagę to widać po tych odsortach z 30% odpadem, które przyjeżdżają do Polski tu towar jest w obieralniach "odkażony" i wtedy jest OK.

To, że jest więcej środków dopuszczonych nie znaczy, że cebula jest bardziej zanieczyszczona. Zapaskudzić ją można przecież jednym środkiem. Większy wybór środków ( i to skuteczniejszych) powoduje, że odchwaszczanie przebiega w 2-3 zabiegach w Holandii, podczas, że my musimy pryskać 4, a czasem więcej razy bo mamy do dyspozycji to, co mamy. Sam byłbym zwolennikiem wprowadzenia do obrotu środków z Holandii, ale myślę, że Zachód będzie nas blokował, żebyśmy nie wyprodukowali zbyt dużo. Co do odsortów to jak sama nazwa mówi są odsortowywane z tej samej cebuli, która np. zostaje w Holandii. Zatem zawartość pestycydów w jednej i drugiej cebuli siłą rzeczy musi być taka sama.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

To, że jest więcej środków dopuszczonych nie znaczy, że cebula jest bardziej zanieczyszczona. Zapaskudzić ją można przecież jednym środkiem. Większy wybór środków ( i to skuteczniejszych) powoduje, że odchwaszczanie przebiega w 2-3 zabiegach w Holandii, podczas, że my musimy pryskać 4, a czasem więcej razy bo mamy do dyspozycji to, co mamy. Sam byłbym zwolennikiem wprowadzenia do obrotu środków z Holandii, ale myślę, że Zachód będzie nas blokował, żebyśmy nie wyprodukowali zbyt dużo. Co do odsortów to jak sama nazwa mówi są odsortowywane z tej samej cebuli, która np. zostaje w Holandii. Zatem zawartość pestycydów w jednej i drugiej cebuli siłą rzeczy musi być taka sama.

No właśnie. Jeżeli są bezpieczne to dlaczego nie możemy ich stosować?

Co do odsortów to tutaj chodzi mi o bakterie, które jadą z odpadem do Polski i w tych sterylnych oraz tych kurnikowych obieralniach cebule są "odkażane". Cebula jest "czysta" tzn. trafia do konsumentów Polskich i Zachodnich.

Więc czystość należałoby zacząć od zakazu sprowadzania odpadu do Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieranie lobbowane przez sterylnych to proces od producenta nasion do sklepu z sałatkami. Sterylni bardzo chcą byśmy jak w Aglii płacili za kanapke z szynką i cebulą 20/40 zł dane sieć witerose!! Sorry goscie ale tu jest Polska i czy chcecie czy nie jestesmy puki co biedniejsi i chcemy żreć.

Co do bakterii w cebuli to po procesie przygotowanua przed zamrożeniem cebula jest traktowana taką chemią że cebula staje się całkowicie zdrowa piekna i niewinna.

Sterylni jestescie potrzebni tylko dla świezego rynku , 5% rynku, czyli do kanapek cebula winna być obierana u proffesionalów, ale od mrożenia,smarzenia odwalcie sie.

Nie basza wina że pompujecie miliony z uni w swoje zakłady i nacie marną stope zwrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieranie lobbowane przez sterylnych to proces od producenta nasion do sklepu z sałatkami. Sterylni bardzo chcą byśmy jak w Aglii płacili za kanapke z szynką i cebulą 20/40 zł dane sieć witerose!! Sorry goscie ale tu jest Polska i czy chcecie czy nie jestesmy puki co biedniejsi i chcemy żreć.

Co do bakterii w cebuli to po procesie przygotowanua przed zamrożeniem cebula jest traktowana taką chemią że cebula staje się całkowicie zdrowa piekna i niewinna.

Sterylni jestescie potrzebni tylko dla świezego rynku , 5% rynku, czyli do kanapek cebula winna być obierana u proffesionalów, ale od mrożenia,smarzenia odwalcie sie.

Nie basza wina że pompujecie miliony z uni w swoje zakłady i nacie marną stope zwrotu.

Pewnie, nie dbajmy o higienę w obieralni, bo po co :) jeśli Ty masz takie podejście do sprawy to Twoja sprawa,ale nie namawiaj innych do tego. Napisz czym jest traktowana ta cebula przed mrożeniem, że jest według Ciebie sterylna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Rosja wez sie zdecyduj czego chcesz. Pryskane to zle bo chemia a niepryskane to zle bo bakterie. Czym sie rożni odpad z obierania zachodniego odsortu od odpadu z obierania polskiej cebuli?

W niektórych przypadkach jak cebula przyjedzie kilkaset km z 30% odpadem to trzeba dobrą wybierać z odpadu.

Z Polskiej odrzuca się odpad a jak jest za duży to już nikt tego nie weźmie.

Czym się różni Polska od Holandii czy Niemiec, że nie można u Nas stosować tych samych środków ochrony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjacielu Putina. Jak zwykle nie odpowiedziałeś na pytanie zadane przez poprzednika. Cofnąłem się aby przeczytać wcześniejsze Twoje wypociny i nigdy nie odpowiadasz na zadane pytania tylko powtarzasz jakieś bzdury. Nie wspomnę już o tym, że sam nie rozumiesz nie tylko  zadawanych Ci pytań ale nawet udzielanych odpowiedzi. Darek pytał o to czym różni się odpad z obierania polskiej i holenderskiej cebuli? Nie pytał o zawartość odpadu i o to czemu nikt nie chce Twojej cebuli tylko o różnicę w odpadzie. Holender wyjaśnił Ci, że przywoływane przez Ciebie zamierzchłe czasy wcale nie były lepsze a jeszcze ktoś inny udowodnił Ci, że opłaca się uprawiać i obierać. Wjasnili to tak, że nawet moja 15 letnia córka zrozumiała a Ty dalej nie możesz pogodzić się z tym, że nie masz za grosz racji.

Obieram niewiele i sam nie uprawiam od kilku lat cebuli ale po przeczytaniu tego forum bardziej przychylam się do poglądów tych od legalnej i czystej pracy niż tych od ruskiego raju, sikania do cebuli i trucia dzieci. Sam obieram "w kurniku" i nie zmienię tego bo w tym roku kończę z obieraniem. Dlaczego Polak zawsze uważa się za kogoś mądrzejszego od reszty świata mimo, że historia pokazuje dokładną odwrotność? Skoro mamy takich geniuszy to dlaczego najlepsze firmy w każdej branży to firmy zachodnie? Dlaczego technologia i know how przychodzą z zachodu? Dlaczego lepsze ceny i zarobki są na zachodzie? Macie glifosat którego w wysokich stężeniach w Holandii stosować nie wolno więc to polski rolknik powinien zbierać dwa razy tyle.

Jestem ciekaw jak zareagują pieniacze jak już ktoś wyliczy jak obierać legalnie i wyjść na tym lepiej niż na czarno.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Chciałbym rozwinąć obieralnię po ojcu i nie mogę się zdecydować czy zwiększać zatrudnienie czy może wziąć w lizing maszyne. Teraz mamy 50 około osób i dwa punkty na innej wiosce po 8 osób i robimy 10 ton dziennie. Proszę o radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjacielu Putina. Jak zwykle nie odpowiedziałeś na pytanie zadane przez poprzednika. Cofnąłem się aby przeczytać wcześniejsze Twoje wypociny i nigdy nie odpowiadasz na zadane pytania tylko powtarzasz jakieś bzdury. Nie wspomnę już o tym, że sam nie rozumiesz nie tylko zadawanych Ci pytań ale nawet udzielanych odpowiedzi. Darek pytał o to czym różni się odpad z obierania polskiej i holenderskiej cebuli? Nie pytał o zawartość odpadu i o to czemu nikt nie chce Twojej cebuli tylko o różnicę w odpadzie. Holender wyjaśnił Ci, że przywoływane przez Ciebie zamierzchłe czasy wcale nie były lepsze a jeszcze ktoś inny udowodnił Ci, że opłaca się uprawiać i obierać. Wjasnili to tak, że nawet moja 15 letnia córka zrozumiała a Ty dalej nie możesz pogodzić się z tym, że nie masz za grosz racji.

Obieram niewiele i sam nie uprawiam od kilku lat cebuli ale po przeczytaniu tego forum bardziej przychylam się do poglądów tych od legalnej i czystej pracy niż tych od ruskiego raju, sikania do cebuli i trucia dzieci. Sam obieram "w kurniku" i nie zmienię tego bo w tym roku kończę z obieraniem. Dlaczego Polak zawsze uważa się za kogoś mądrzejszego od reszty świata mimo, że historia pokazuje dokładną odwrotność? Skoro mamy takich geniuszy to dlaczego najlepsze firmy w każdej branży to firmy zachodnie? Dlaczego technologia i know how przychodzą z zachodu? Dlaczego lepsze ceny i zarobki są na zachodzie? Macie glifosat którego w wysokich stężeniach w Holandii stosować nie wolno więc to polski rolknik powinien zbierać dwa razy tyle.

Jestem ciekaw jak zareagują pieniacze jak już ktoś wyliczy jak obierać legalnie i wyjść na tym lepiej niż na czarno.

Ale wymęczyłeś.

Zobacz czy Ty odpowiedziałeś na moje pytanie.

Popierasz tych, którzy twierdzą, że teraz jest większa opłacalność uprawy cebuli, co wiecej sam tak twierdzisz,ale już nie uprawiasz :-)

 

Dlaczego kończysz z obieraniem? Przecież jest lepiej tak? Jak obierałeś w tym kurniku, że teraz z tym kończysz? Kto tu truje? Nie jestem przyjacielem Putina, ale uważam że Rosja to najlepszy partner do cebulowego interesu.

Odnośnie tych geniuszy to zobacz ilu Polaków jest w dolinie krzemowej i nie gadaj głupot.

Co ma wspólnego glifosat z środkami stosowanymi na cebule?

Wróć do tej cebuli i zarabiaj 2 razy tyle :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjacielu Putina. Jak zwykle nie odpowiedziałeś na pytanie zadane przez poprzednika. Cofnąłem się aby przeczytać wcześniejsze Twoje wypociny i nigdy nie odpowiadasz na zadane pytania tylko powtarzasz jakieś bzdury. Nie wspomnę już o tym, że sam nie rozumiesz nie tylko  zadawanych Ci pytań ale nawet udzielanych odpowiedzi. Darek pytał o to czym różni się odpad z obierania polskiej i holenderskiej cebuli? Nie pytał o zawartość odpadu i o to czemu nikt nie chce Twojej cebuli tylko o różnicę w odpadzie. Holender wyjaśnił Ci, że przywoływane przez Ciebie zamierzchłe czasy wcale nie były lepsze a jeszcze ktoś inny udowodnił Ci, że opłaca się uprawiać i obierać. Wjasnili to tak, że nawet moja 15 letnia córka zrozumiała a Ty dalej nie możesz pogodzić się z tym, że nie masz za grosz racji.

Obieram niewiele i sam nie uprawiam od kilku lat cebuli ale po przeczytaniu tego forum bardziej przychylam się do poglądów tych od legalnej i czystej pracy niż tych od ruskiego raju, sikania do cebuli i trucia dzieci. Sam obieram "w kurniku" i nie zmienię tego bo w tym roku kończę z obieraniem. Dlaczego Polak zawsze uważa się za kogoś mądrzejszego od reszty świata mimo, że historia pokazuje dokładną odwrotność? Skoro mamy takich geniuszy to dlaczego najlepsze firmy w każdej branży to firmy zachodnie? Dlaczego technologia i know how przychodzą z zachodu? Dlaczego lepsze ceny i zarobki są na zachodzie? Macie glifosat którego w wysokich stężeniach w Holandii stosować nie wolno więc to polski rolknik powinien zbierać dwa razy tyle.

Jestem ciekaw jak zareagują pieniacze jak już ktoś wyliczy jak obierać legalnie i wyjść na tym lepiej niż na czarno.

Nie rozumiem jak się przekłada dawka glifosatu na plon cebuli?Glifosat można zastosować tylko przedwschodowo i właśnie w małej dawce,a właśnie duża dawka może obniżyć plon.Jeśli twierdzisz że polski rolnik powinien zbierać dwa więcej od holenderskiego czyli wychodzi 100-120t/ha???!!!  Zastanów się co piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lipiński Junior

Panie Hubertus, Panie Marku, Panie Młody


 


Nikt Wam tu biznesplanu nie poda bo to są bardzo indywidualne sprawy. Zadzwońcie do Pana Mateusza i dowiecie się co z czym się je ale nie sądzę, żeby nawet on zrobił Wam dokładną wycenę. Numer telefonu jest łatwy do znalezienia.


 


Jestem w trakcie pisania wniosku dotacje na rozwój obieralni i za kilka dni mogę podać swoje wyliczenia kosztów. Halę z socjalem pod hacap mam swoją właściwie gotową a magazyn zrobimy w wiacie bo cebulę będziemy trymać w skrzyniach. Dwadzieścia osobnych stanowisk i dwie Polskie maszyny to będzie największy koszt. Potem przyjdzie komora.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Hubertus, Panie Marku, Panie Młody

Nikt Wam tu biznesplanu nie poda bo to są bardzo indywidualne sprawy. Zadzwońcie do Pana Mateusza i dowiecie się co z czym się je ale nie sądzę, żeby nawet on zrobił Wam dokładną wycenę. Numer telefonu jest łatwy do znalezienia.

Jestem w trakcie pisania wniosku dotacje na rozwój obieralni i za kilka dni mogę podać swoje wyliczenia kosztów. Halę z socjalem pod hacap mam swoją właściwie gotową a magazyn zrobimy w wiacie bo cebulę będziemy trymać w skrzyniach. Dwadzieścia osobnych stanowisk i dwie Polskie maszyny to będzie największy koszt. Potem przyjdzie komora.

Dzięki za odpowiedź. Także zakupiłem polską maszynę i jestem ciekaw jakie koszty będę ponosić- jeszcze jej nie wypróbowałem. Co do wymagań, może Pan podać co należało zrobić/ uzyskać aby spełniać warunki obieralni? Z Mateuszem jestem w ciągłym kontakcie jednak warto poznać opinie także innych forumowiczów. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

Przedmówca poruszył ciekawą kwestię - jest kilka substancji czynnych zarejestrowanych w uprawie cebuli w Holandi cz w Niemczech których stosowanie w Polsce jest zabronione.Natomiast import cebuli i spożywanie cebuli traktowanej takimi preparatami jest jak najbardziej legalne i nikt do tego się przyczepia.Logika Uni Europejskiej.

Logika UE jest jak najbardziej w porządku. dlaczego nie zadasz pytania w najbliższym ośrodku doradczym? Przecież nawet gdyby na forum znalazł się ktoś kto znałby różnice w parametrach odpowiedzialnych za uzasadnienie decyzji specjalistów to i tak byś ich nie zrozumiał. Sam fakt, że zadajesz tak absurdalne pytania dowodzi, że nie masz pojęcia o tej kwestii. Powody zakazów są oczywiste. Różnice w strukturze gruntów, ukształtowaniu terenu, morfologii środowiska, uwarunkowaniach geologicznych i hydrologicznych, współczynniku przenikania czy choćby drastyczny deficyt obiegu w zakwaszonych polskich bielicach w porównaniu z pedonami niemieckimi czy niderlandzkimi glebami to raczej nie temat do rozmowy z kimś kto nie ma wykształcenia rolniczego więc też nie temat na forum obieralni cebuli. Być może wraz z rozpowszechnieniem odmian holendreskich dystrybutorzy wystąpią o dopuszczenia dla "zbawiennych" środków z zachodu. Tymczasem większość substancji czynnych z tych zakazanych specyfików ma na rynku polskim dopuszczone substytuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logika UE jest jak najbardziej w porządku. dlaczego nie zadasz pytania w najbliższym ośrodku doradczym? Przecież nawet gdyby na forum znalazł się ktoś kto znałby różnice w parametrach odpowiedzialnych za uzasadnienie decyzji specjalistów to i tak byś ich nie zrozumiał. Sam fakt, że zadajesz tak absurdalne pytania dowodzi, że nie masz pojęcia o tej kwestii. Powody zakazów są oczywiste. Różnice w strukturze gruntów, ukształtowaniu terenu, morfologii środowiska, uwarunkowaniach geologicznych i hydrologicznych, współczynniku przenikania czy choćby drastyczny deficyt obiegu w zakwaszonych polskich bielicach w porównaniu z pedonami niemieckimi czy niderlandzkimi glebami to raczej nie temat do rozmowy z kimś kto nie ma wykształcenia rolniczego więc też nie temat na forum obieralni cebuli. Być może wraz z rozpowszechnieniem odmian holendreskich dystrybutorzy wystąpią o dopuszczenia dla "zbawiennych" środków z zachodu. Tymczasem większość substancji czynnych z tych zakazanych specyfików ma na rynku polskim dopuszczone substytuty.

Bzdura,wiele substancji w Polsce nie jest dopuszczonych w uprawie cebuli np.ioksynil,fluroksypyr,bromoksynil i inne.Nie są zbawienne ale pomocne.W Polsce są zarejestrowane w uprawie np. zbóż i nie przeszkadza temu morfologia środowiska.Teorie o przenikaniu środków nalistnych w głąb gleby możesz opowiadać dzieciom w przedszkolu,a poza tym na zakwaszonych bielicach nie uprawia się cebuli(wykształcenie rolnicze się kłania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan z Ośrodka ma wiele racji. Temat jest raczej zbyt złożony dla tego wątku ale jak widać mamy tu również profesjonalistów. To cieszy.

wiele substancji w Polsce nie jest dopuszczonych w uprawie cebuli np.ioksynil,fluroksypyr,bromoksynil i inne.Nie są zbawienne ale pomocne.

Z ciekawości spytam, czy faktycznie nie ma na rynku zamienników o podobnym działaniu?

Teorie o przenikaniu środków nalistnych w głąb gleby możesz opowiadać dzieciom w przedszkolu

W lutym w Berlinie był ciekawy wykład (chyba Duńczyka) o obiegu wtórnym herbicydów w kompoście. Okazuje się, że przenikanie wtórne jest dużo wyższe niż wskazywałyby na to karty produktu. Nie wiem czy ma to negatywny wpływ na środowisko.

 

 

 poza tym na zakwaszonych bielicach nie uprawia się cebuli(wykształcenie rolnicze się kłania).

Racja. Odwiedzając rolników i oglądając ich uprawy nabrałem pewności, że nie wszyscy o tym wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lipiński Junior

Dzięki za odpowiedź. Także zakupiłem polską maszynę i jestem ciekaw jakie koszty będę ponosić- jeszcze jej nie wypróbowałem. Co do wymagań, może Pan podać co należało zrobić/ uzyskać aby spełniać warunki obieralni? Z Mateuszem jestem w ciągłym kontakcie jednak warto poznać opinie także innych forumowiczów. Pozdrawiam

Mam halę z lat 90 zbudowaną pod działalność. Tak ogólnie, bez specyficznego przeznaczenia. Robiliśmy w niej kwiaty w pęczki i kilka razy łuskanie bobu ale od zawsze ojciec uprawiał cebulę i gdy kiedyś z polecenia sąsiada kupił dymkę z Holandii to podpisał kontrakt na łuskę do obierania. Po roku zaczeliśmy sami obierać ręcznie a teraz rozwijamy w maszyny. Obieramy na kontrakcie cały rok ale ze względu na problemy z personelem nigdy nie staliśmy się dużym zakładem. Teraz pojawiły się fajne dotacje z funduszy europejskich na działalność gosp. w Kuj-Pom.

Hala nie wymagała wkładu ale dla spokoju zrobiliśmy posadzkę bautech. Pod hacap musiałem doświetlić stanowiska pracy i poprawić wentylację. Przyszły więc ledy za całe 200 zł i dwa wentylatory w wyciąg. Do tego zabezpieczenie przed gryzoniami i robactwem - pułapki i siatki w okna. Każdy element zmieniony pod hacap trzeba było opisać i co jakiś czas sprawdzać zgodność.

Socjal to trudniejsza sprawa. Mieliśmy szatnie ale były całkiem złe. Pan Mateusz podesłał mi człowieka od hacapu który narysował nam projekt i pojechaliśmy do sanepidu o akceptację i tak zbudowaliśmy. Koszt u nas 20 tys i trzeba dwie szatnie dla kobiet i męskie z łazienką pomiędzy. Na 10 osób wc i prysznic. W szatniach zamykane szafki i krzesełka. Ze zrobionym hacapem bez problemu dostaliśmy zgodę sanepidu. Dostałem jeszcze od pana Mateusza BHP owca i technologa do konsultacji i faceta do paneli słonecznych i wszystko jest gotowe do wstawienia maszyn.Muszę jeszcze przerobić troche instalację pod dużą sprężarkę i pod agregat chłodni ale to chyba zrobią mi przy intalacji paneli. Jak dotąd koszty nieznaczne i rozłożone w czasie. Za hacap i sanepid wyszło około 2500. Przechowalnia będzie pół otwarta. Na listopad ma przyjechać z Holandii ściana nadmuchowa i jakieś 100 skrzyń a ja muszę tylko to zmontować i podłączyć więc magazyn też prawie darmo. Zimą nie będziemy przechowywać tylko obierać na bierząco. Jak się chce to można wszystko taniej zrobić niż się wydaje. Nie trzeba od razu pałaców stawiać. Materiały do remontu brałem z wyprzedaży a majstra miałem z rodziny.

 

Teraz robimy kalkulację do dotacji i kalkulację obierania to napiszę co wyszło. Myślę, że koszt obrania zamnie się w 55 - 65 groszy plus koszt surowca. Wszystko powyżej będzie do kieszeni. Jak na maszynach będziemy robić połowe więcej niż teraz to już bedzie można z tego wyżyć.

Decyzja o modernizacji już zapadła bo licząc w każdy możliwy sposób to się po prostu opłaca.

Proszę krytyków o rozsądne wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote .

 

Teraz robimy kalkulację do dotacji i kalkulację obierania to napiszę co wyszło. Myślę, że koszt obrania zamnie się w 55 - 65 groszy plus koszt surowca. Wszystko powyżej będzie do kieszeni. Jak na maszynach będziemy robić połowe więcej niż teraz to już bedzie można z tego wyżyć.

Decyzja o modernizacji już zapadła bo licząc w każdy możliwy sposób to się po prostu opłaca.

Proszę krytyków o rozsądne wypowiedzi.

 

 

Na wstępie gratuluję podjęcia modernizacji obieralni.

Mam pytanie jakiej produkcji są te maszyny i z jaką wydajnością obierają na godzinę,czy cebula do nich musi być sortowana?

Następnie 65 gr. Koszt obierania ok,czyli surowiec będziesz kontraktował po 10gr - max 20gr. powodzenia. Chyba że masz zagwarantowany zbyt na poziomie 1,00zł. Czy brałeś pod uwagę ubytek % od cebuli,opakowania,dowóz do odbiorcy itp.?

 

Powodzenia w prowadzeniu tej działalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Lipiński Junior

Krzysiek zarejestruj konto na forum to będziesz mógł otrzymywać i pisać prywatne wiadomości do innych. To wygodniejsze do omawiania szczegółów.

Nie działa mi. Nie wiem jak pisać wiadomości

Na wstępie gratuluję podjęcia modernizacji obieralni.

Mam pytanie jakiej produkcji są te maszyny i z jaką wydajnością obierają na godzinę,czy cebula do nich musi być sortowana?

Następnie 65 gr. Koszt obierania ok,czyli surowiec będziesz kontraktował po 10gr - max 20gr. powodzenia. Chyba że masz zagwarantowany zbyt na poziomie 1,00zł. Czy brałeś pod uwagę ubytek % od cebuli,opakowania,dowóz do odbiorcy itp.?

 

Powodzenia w prowadzeniu tej działalności.

Decyzja o pójściu w maszyny winika z chęci zwiększenia produkcji bez rozbudowy lokalu. Mamy ludzi ale już więcej się nie zmieści. Przeanalizowałem różne opcje i po rozmowie z panem Mateuszem dowiedziałem się jak można zmodernizować działalność bez dużych kosztów. Polecam naprawdę wszystkim pogadać z nim bo można spojrzeć na obieranie z innej strony. Jak tu często czytam, że ludzie myślą , że opłaca się tylko na czarno i na skup to ja nie wiem jak oni liczą.

Maszyny będą te na powietrze. Są do obejrzenia na olx od firmy Empro. Widziałem je w akcji i mają tyle samo wad co inne ale są polskie i tanie. Wydajności nie da się policzyć bo zalezy nadal od ludzi za maszyną. Cebuli nie trzeba sortować ale musi być po obcinarce którą mam po ojcu. Uprawiamy cebulę pod worek ale czasem się nie uda i wtedy tą drobną będziemy mogli obrać. Są też lata gdzie obiera się odsorty a tam jest i gruba i drobna więc dlatego te maszyny są dla mnie najlepsze. Ja mam ludzi ale wiem że nie każdy ma i wtedy trzeba może bardziej zautomatyzowaną technikę. 65 groszy jest na drobnej cebuli bo ludzie za maszynami zrobią mniej a płacone mają za godzinę. Na grubej cebuli wyjdzie 55groszy. Taki koszt będzie zawsze nieważne czy sprzedam za 0,75 czy za 1,15 więc w perspektywie kilku lat widzę to dobrze. Po trzech latach maszyny się splacą i koszt spadnie. Po kilku kolejnych spłacą się panele i koszt prądu odejdzie. Zbyt mam cały rok do Global na kontrakt i tak samo surowiec jak się nasza skończy więc jeden problem z głowy a jak już wejdą maszyny to ilości będą i cebula pojedzie na Zachód bo sanepid mam więc ceny pewnie będą lepsze. Ubytek mam wliczony na średnio 30% a transportu nie liczę bo mam odbiory z domu. Jak czasem trzeba zawieźć na inną obieralnie żeby komuś pomóc całe auto zrobić to wiozę to naszym dużym busem. Opakowania mam paloksy od pana Mateusza więc jedyny koszt to mycie skrzyń. Robię to sam bo lubię. Linia do obierania powinna kosztować 100 - 120 tys zł i zwrócić się w trzy lata. Chyba że ruszymy na dwie zmiany to szybciej się spłaci. Teraz mamy czterch chłopaków na placu i hali do sypania i noszenia cebuli a przy maszynach będzie potrzebny tylko jeden więc już 9000 oszczędności w miesiącu. Dziś kobiety obierają 25 kg na godzinę za 10 zł czyli 40 groszy kg a z maszynami zrobią 40 kg czyli na każdym kg 15 groszy mniej. Ale dojdzie prąd i amortyzacja inwestycji więc w okresie spłaty niewiele się zmienia w kwestii kosztów.

Nie wiem jak jest u innych odbiorców bo ja nigdy dla innego nie obierałem. Nam bardzo pomógł i doradził pan Mateusz i specjalnie przyjechał z ludźmi co nam wszystko pokazali i wytłumaczyli. Może zadzwoń do Twojego klienta i poproś go o wsparcie  to razem na tym dobrze wyjdziecie.

Także życzę powodzenia.

 

Wczoraj skończyliśmy sadzić zimówkę a pogodę dają idealną bo ma teraz padać i być ciepło. Ktoś z Was też sadzi zimówkę na Kujawach?

Edytowane przez IGRiT
Proszę o informację co konkretnie Panu nie działa na kontakt@igrit.pl . Postaramy się pomóc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trwałość komponentów z których robione są polskie maszyny to śmiech na sali. Naszyny pokskue nie pokecam. Po roku wpompowałem w remonty tyle ze mogłbym kupić zachodni sprzęt z certyfijatami na 10 lat.

 

Czy to były te maszyny o których pisał powyżej Krzysiek? Ja dostaję na testy właściwie każdą nową maszynę od europejskich producentów i faktycznie niektóre są nie warte swej ceny a jeszcze inne są nie warte złamanego grosza ale akurat urządzenia Empro mogę polecić z czystym sumieniem. Przede wszystkim ze względu na serwis który działa profesjonalnie, szybko i bez prób wymigiwania się od zobowiązań gwarancyjnych. Również po gwarancji serwis działa bez zastrzeżeń. Terminy oczekiwania na maszyny są jednak dość długie bo maszyny są montowane dopiero po złożeniu zamówienia. Co warto dodać producent tych maszyn zapewnia również całościowe rozwiązania w zakresie transportu surowca i produktu (podajniki, przenośniki) dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Takie podejście do tematu cechuje moim zdaniem najlepszych i spotkać je można u takich producentów jak Finis czyli pierwsza liga. Nawet znane marki jak M&P, Sormac czy Dofra nie oferują indywidualnych konfiguracji linii.

Zachodnie maszyny są na pewno wydajniejsze i obierają dokładniej ale za to ich cena jest znacząco wyższa. Nie zawsze za ceną idzie jakość choć wyroby uznanych marek są zazwyczaj pewne.

Napisz proszę z jaką maszyną miałeś problemy. Na pewno taka informacja się przyda innym. Jeżeli znam tą maszynę to też coś opowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mam do czynienia z maszyną od Empro. Nie koniecznie potrzeba używać obcinarki przed obieraniem bo robiłem próby na cebuli tylko wysortowanej i obieranie przebiegało bez różnicy. Aczkolwiek lepiej pozbyć się jak największej liczby odpadu przed wrzuceniem na maszynę do obierania. Rozwiązanie z odmuchiwaniem łuski bez obcinania ogonka i korzeni jest według mnie dobre bo odpad przy obieraniu jest minimalny. Obcięcie piętki i ogonka przez człowieka jest zawsze dokładne. Automaty obierające kompleksowo czasem przytną cebulę dokładnie, a z reguły za bardzo, co wpływa na straty.

Mam pytanie odnośnie wydajności kompresora na 2 maszyny od Empro. W biznesplanie mam wpisany kompresor o mocy 18,5kW i wydajności 2,75m3/min, (przy ciśnieniu 10bar). Będzie wystarczająco wydajny aby zasilić dwie maszyny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieranie lobbowane przez sterylnych to proces od producenta nasion do sklepu z sałatkami. Sterylni bardzo chcą byśmy jak w Aglii płacili za kanapke z szynką i cebulą 20/40 zł dane sieć witerose!! Sorry goscie ale tu jest Polska i czy chcecie czy nie jestesmy puki co biedniejsi i chcemy żreć.

Co do bakterii w cebuli to po procesie przygotowanua przed zamrożeniem cebula jest traktowana taką chemią że cebula staje się całkowicie zdrowa piekna i niewinna.

Sterylni jestescie potrzebni tylko dla świezego rynku , 5% rynku, czyli do kanapek cebula winna być obierana u proffesionalów, ale od mrożenia,smarzenia odwalcie sie.

Nie basza wina że pompujecie miliony z uni w swoje zakłady i nacie marną stope zwrotu.

Nie wierzę, że istnieją ludzie o tak płytkich poglądach. Chciałbyś aby producent twojej ulubionej kiełbasy też tak myślał? Lub producent ulubionego jogurtu twojego dziecka?

Kilka uwag. Sieci witerose!! nie znalazłem w iternecie. My nie chcemy żreć - chcemy jeść. Gdyby kanapka kosztowała 20 zł to zapewne dostałbyś 2 zł za cebulę - nie chciałbyś?Bakterii w mrożeniu się pozbędziesz ale toksyn już nie a o tym była mowa. No i  w końcu to nie nasza wina, że nie potrafisz radzić sobie na wymagającym rynku więc wolisz taplać się w gnoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Obieracz od 21 lat

Dzień dobry

Plan rozbudowy czy wprowadzenia maszyn jest nie do uniknięcia bo z ludźmi coraz gorzej a robić mało na skup się nie opłaca.

Tej maszyny nie znam i nie wiedziałem, że są takie proste maszyny ale moim zdaniem to za wolno robi. teraz na 50 osób mam 8 ton zrobione w dzień czyli wywrotka łuski w dwa dni a jak maszyna przyspieszy ludziom obieranie i będzie 12 ton obrane to prawie wywrotka dziennie potrzebna. Taka maszynka nie wyrobi chyba wywrotki dziennie. Czy wiecie ile taka maszyna zrobi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...