Skocz do zawartości

Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...


Global Onions Holland

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Andrzej

Odsortów jest mało bo sortowanie w krajach zachodnich się skończyło i tylko w Holandii jest połowa tych odsortów co była tydzien temu. Pryzma jest droga i nie zanosi się by taniała bo jakość na obieranie kupują kraje europy wschodniej i południowej na pakowanie.IDĄ ŚWIĘTA PRAWOSŁAWNE a co za tym idzie wielkie sortowanie na połódnie europy i wschód. Towaru w Polsce nie ma. Susza będzie w tym roku wielkie prawdopodobienstwo, tak przewidują prognozy NASA I INNYCH AGENCJI. a zasiewy nie są takie wielkie. W hinach słabe zbiory, w Argentynie i Brazylii bardzo słabe zbuiory. Tylko Indie mają bardzo dobry urodzaj ale krótkie życie cebuli. Generalnie bedzie dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsortów jest mało bo sortowanie w krajach zachodnich się skończyło i tylko w Holandii jest połowa tych odsortów co była tydzien temu. Pryzma jest droga i nie zanosi się by taniała bo jakość na obieranie kupują kraje europy wschodniej i południowej na pakowanie.IDĄ ŚWIĘTA PRAWOSŁAWNE a co za tym idzie wielkie sortowanie na połódnie europy i wschód. Towaru w Polsce nie ma. Susza będzie w tym roku wielkie prawdopodobienstwo, tak przewidują prognozy NASA I INNYCH AGENCJI. a zasiewy nie są takie wielkie. W hinach słabe zbiory, w Argentynie i Brazylii bardzo słabe zbuiory. Tylko Indie mają bardzo dobry urodzaj ale krótkie życie cebuli. Generalnie bedzie dobrze

Amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość analityk

В России начал постепенно дорожать лук W ROSJI ZACZĘŁA DROŻEĆ CEBULA!!! ZACZĘŁO SIĘ !! CEBULA PO 1.50 TO KWESTIA 2 TYGODNI Увеличение торговой активности на рынке лука России провоцирует рост цен на эту продукцию, сообщает проект «АПК-Информ: овощи и фрукты». Однако аналитики проекта отмечают, что, вопреки ожиданиям фермеров, удорожание в этом сегменте не столь стремительное, как прогнозировали участники рынка.

W ROSJI CENA NA CEBULE ZACZYNA ROSNĄĆ!!

ZACZĘŁO SIĘ PANOWIE I PANIE I CEBULA BĘDZIE PO 2 ZŁ. WORKOWANA IDZIE ZNAKOMICIE. ŚWIĘTA PRAWOSŁAWNE DOPIERO ZA 2,5 TYGODNIA A SORTOWNIE IDĄ PEŁNĄ PARĄ I CEBULE ŚLA NA POŁÓDNIE EUROPY. HOLANDIA DO KRAJÓW AFRYKAŃSKICHA Z TAMTĄD DO ROSJI HEHE CWANIACZKI. PAKUJCIE I SPRZEDAWAJCIE BO OBIERAĆ SIĘ NIE OPŁACI. GDY W ROSJI O TYM CZASIE CEBULA DROŻEJE TO ZNACZY ŻE SKONCZYLI SWOJE ZAPASY I CZEKA NAS DO CZERWCA WIELKIE SSSSANIE Z HOLANDII ORAZ KRAJÓW OŚCIENNYCH.

ZASIEWY NOWE SĄ SŁABE BO SUSZA DOKUCZA A W HOLANDII BELGII DESZCZE I SKLEPAŁO IM ZIEMIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Obieralnia

1.Zastanawia mine podejście chłodni. Czy te menagery myślą że jak zdołują Obieralnie kupując cebulę po cenach poniżej kosztów nie dając im szans na rozwój, co niektóre doprowadzi do zamknięcia interesu,wiedzą że działają na własną niekorzyść?Bo ciekawe skąd wtedy będą brali cebulę na mrożenie. Podcinają gałąź na której siedzą.

2.Daję pracę około 40 osobą wiadomo że to nie jest praca mażeń ale teraz mam przestoje dwa trzy tygodnie i ludzie powoli odchodzą do innych prac bo ile mogą czekać czy wkońcu coś się unormuje i będzie ciągłość pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bartosz

Od dłuższego czasu próbowałam skontaktować się z kilkoma polskimi producentami obieranej cebuli nt. eksportu do Anglii, gdyż rynek owszem jest tam spory. Jednak mimo telefonów, maili nie otrzymywałam żadnej odpowiedzi bądź jesli już od posrednika z cenami niestety niemożliwymi do zaakceptowania. Czy sytuacja na rynku była/jest aż tak zła czy też może wszyscy producenci mają ustawione programy i nie chcą współpracować. Na obecną chwilę pracujemy z cebulą ukraińską. 

Witam. Proszę o kontak. GR Bartosz Dominiak

Edytowane przez IGRiT
po raz kolejny odsyłamy do sekcji Ogłoszenia i po raz kolejny apelujemy o zakładanie kont ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wróżbita Maciej

Ciekawe teorie panowie tu wypisują, może się sprawdza a może nie. Cebuli jest jeszcze całkiem sporo, w Holandii co powinien potwierdzić Global tez. Odsortów  dobrych(nie mówię o shitcie z 50% ubytku) jest mało bo pakownie zachodnie  nie jadą pełną mocą natomiast pryzma cenowo odjeżdża. W najbliższym czasie może się okazać że Holendrzy otworzą magazyny a wtedy możemy zapomnieć o cenach 1,50zł(to akurat dobrze bo rozchwianie rynku nikomu nie wychodzi na dobre). Jeśli chodzi o nadchodzący sezon to uważam koledzy, że jest dużo za wcześnie i wiele jeszcze może się wydarzyć na polach. Faktem jest jednak to, że dymki i  '' hiszpanów'' jest na polach mnóstwo czy to przełoży się na niższe ceny we wrześniu-listopadzie - tego nikt nie wie. Co do zmów chłodni to chyba jakieś wolne żarty- to nie ten biznes , walka o klienta jest duża i nikt nie będzie się dogadywał tylko realizuje swoją politykę. A czy przestoje to wina chłodni to też bym nie powiedział bo oni grają na rynku tak jak obieracze. Może trzeba by sprawdzić ile obieralni powstało w ostatnim czasie ilu rolników obiera po domach- może to jest problem i to obieracze walcząc o każdą złotówkę włażą chłodniom w d..ę żeby tylko odebrali towar. Jak zwykle prawda jest gdzieś po środku.......Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość M.B. Z GUADALUPY

W hOLLANDII NIE MA WCALE TAK DÓŻO CEBULI. PAMIETAJMY ŻE EXPORT DO LUTEGO SZEDŁ REKORD ZA REKORDEM A TERAZ TO NORMALNE STABILNE SORTOWANIE. CEBULI NA OBIERANIE JEST BARDZO MAŁO A I TAK JĄ W BIEDNYCH KRAJACH POTRAFIĄ ZAPAKOWAĆ I SPRZEDAC JAKO WORKOWANA HEHE. JEST GORĄCO I JESLI NIE TERAZ TO KIEDY CENY NA OBRANĄ MOGĄ SPAŚĆ. NA CHLODNIACH ZAPASÓW NIE MA A WIELU ZREZYGNOWAŁO Z OBIERANIA PO OSTATNIM PRZESTOJU. CI KTÓRZY OBIERAJA I TAK PODWÓJNIE ODDADZĄ SWÓJ ZYSK DO PAŃSTWA W POSTACI KONTROLI VAT KONTROLI ZUS I TYM PODOBNE....ŚLEDZĄ WAS I MOGĄ SKONTROLOWAĆ BEZ PYTANIA 10!!!!! LAT W STECZ. NIE ZAPŁACICIE MANDACIKU TYLKO ODDACIE GOSPODARKE!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość analityk

В Крыму резко выросли цены на лук: за неделю он подорожал в среднем на 40%

В Крыму заметно активизировалась торгово-закупочная деятельность на рынке лука, что спровоцировало резкое удорожание этой продукции. Согласно данным ежедневного мониторинга проекта «АПК-Информ: овощи и фрукты», только с начала текущей недели лук в хозяйствах полуострова подорожал в среднем на 40%.

NA KRYMIE CENA NA CEBULE WYROSŁA W TYDZIEŃ O 40%

WCZESNIEJ PISAŁEM O WZROSCIE CEN W ROSJI

UWIERZCIE PANOWIE I PANIE ZE CEBULA BEDZIE PO 1.50. WOREK W NL KOSZTUJE 1ZŁ+- 10GROSIKOW PLUS TRANSPORT 20 GROSIKOW BLISKO 1.50 NIEPRAWDAŻ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy macie po trochu racji. W Holandii cebuli jest mniej niż w poprzednich latach ale nie jest to skutkiem rekordowego eksportu a wcześnie zaczętego sezonu. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że cebulę zebrano sześć tygodni wcześniej to powinniśmy rozpatrywać dzisiejsze zapasy jako ilości porównywalne z końcem maja - wtedy liczby się pokrywają ze średnią z poprzednich lat. 

Ciekawa sytuacja jest z odsortami. Holendrzy już dowiedzieli się, że polskie obieralnie nie mogą pozwolić sobie na pryzmy więc ceny odsortów poszły ostro w górę. Dlaczego tak się stało? Otóż istnieje grupa obieraczy którzy zawsze wiedzą wszystko lepiej i bez względu na rachunek ekonomiczny psują rynek aby utrudnić życie konkurentom. Tacy oto "biznesmeni w kaloszach" wybierają się w kilkudniową podróż do Belgii czy Holandii i węszą za odsortami nocując w swoich nieśmiertelnych passatach gdzieś w przydrożnych rowach. Gdy na miejscu okazuje się, że nie mogą nabyć ani dobrych ani tanich odsortów to przebijają oferty konkurencji i pośredników byleby tylko nie wrócić z pustymi rękami bo byłby to wstyd na całą wieś... Dzięki takim "przedsiębiorcom z dziurą w skarpecie" wszyscy muszą płacić za odsorty więcej (sortownie komunikują się na bieżąco i jeżeli jedna dostanie więcej to inne zaraz żądają wyższych cen). Dziś na moich oczach dwóch konkurentów z Polski przypadkiem spotkało się na jednej z gorszych sortowni na północy Holandii i ku uciesze właściciela zaczęli przebijać się kto da więcej za nic moim zdaniem nie warty odsort. Doszli do 4,5 centa za towar który można było wyrwać za 1,5. Tak oto mentalność ćwoka dobija branżę.

 

Co do kontroli to słyszałem dziś od kilku osób z chłodni, że w maju partia rządząca chce za pomocą podległych urzędów skontrolować źródła przetwórni i sieci handlowych więc chyba zeszłoroczny boom na nowe obieralnie poskutkuje milionowymi karami. Może to i czas aby oczyścić rynek z krętaczy. Ktoś wyżej pisał, że ludzie którym daje prace poszli do innej roboty a ja zastanawiam się jak poszli? Zerwali umowy i poszli? Zwolnili się bez wypowiedzenia? A może to jakieś śmieciówki? Ciekawe czy istnieje sposób na nieuczciwych i niepoważnych obieraczy? Może certyfikacja w stylu holenderskiego NAK lub deklaracje zgodności typu FT? Czy w innych warzywach też jest taka wolna amerykanka?

 

ale się rozpisałem...

 

Pozdrawiam

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość CEBULAKI

A jeżeli chodzi o kontrole  to  jest bardzo proste jak by tylko U.S. chciał   wystarczyło by żeby w chłodni jednej czy drugiej sprawdzili kto dostarcza cebulę obieraną  i już  by wiedzieli  wszystko  Gospodarz X dostarcz  cebulę obieraną co dzień 10 ton  i już  wiadomo że  powinien zatrudniać pracowników a zaliczka na podatek dochodowy nie  wpływa do U.S. czyli zatrudnia na czarno  a jak by głębiej się  dopatrzeli to gospodarz   raptem  miał zasiane 2 hektary a sprzedaje cały rok  czyli urodzajne pole ma  :D  i się zaczynają  problemy . Umowa o dzieło  jest na wykonanie dzieła a nie  na obieranie cebuli. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość analityk

KONKLUZJA

robimy wszyscy legalnie 100% i kończymy obieraie bo...

Ukraina obiera taniej:

surowiec tańszy lekko dostępny ...ukraincy produkują dopiero 1300000 ton podwojenie za kilka lat i mogą to podwoić potroić jesli chcą

siła robocza tańsza o polowe bez żadnych podatków oplat etc

zero certyfikatów

kurs hrywny bajeczny 1uah to 0.145 zl 2 lata temu 0.43zl

paliwo tanie ...

raj na ziemi.... w 2020 rosja samowystarczalna z lub bez embarga putin wykarmi naród bez europejskiej hemiii

nasi rolnicy jak inwalidzi bez dotacji nie wyżyją i na wolny rynek nie sa gotowi...

NADZIEJA

skupiajcie się formalnie lub nie formalnie w grupy Mądży Producenci Rolni...likwidacja małych gospodarstw naturalną smiercią ....kupujcie na współke łączcie ziemie ... zacznijcie dziś bo ukrainska amerykanska ruska żywność czycha za miedzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość CEBULAKI

Sprzedam cebulę do obierania kaliber 4-9, cena 0,50zł/kg ogłoszeniodawca:  cebula adres:  Strzelno województwo/region:  kujawsko-pomorskie telefon:  530424069                                                                                                                                                          Trzeba  być naprawdę dziwnym żeby żeby ogłaszać się w internecie że się sprzedaje odsorty Holederskie  NIE MAJĄC DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ . Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest ale ponownie zgadzam się w 100 % z wyliczeniami kolegi Analityka. Cebuli za 10-11 centów już też zaczyna brakować. Wywieźliśmy potężne ilości w ostatnich dwóch miesiącach i to widać bo wiele magazynów już pustych. Była jeszcze szansa na atrakcyjną cenę w cebuli z ciemną łuską gdyż tej nikt nie chciał na sklepy ale Bułgaria już powoli zgadza się na ciemną łuskę i zaraz inne kraje też się zgodzą. 

Oficjalne dane mówią,że pozostało 16% niesprzedanej cebuli (wiele sprzedanej jeszcze leży w magazynach) a przed nami jeszcze 35% sezonu. Nie trzeba być geniuszem aby przewidzieć, że braki wywindują cenę. Pytanie tylko jak wysoko?

no cena poleciała ale nie w tą stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie cena się nie ruszyła. Przemysłówki poniżej 9 centów nie kupisz nigdzie (chyba,że gnój pobudzony ale takie oferty były przez cały sezon) a rynek stoi. Nie ma ssania na przetwórniach więc nie ma czynnika który mógłby dźwignąć ceny surowca. Ze względu na niewielkie zapotrzebowanie przemysł nie odczuwa jeszcze braku cebuli ale ja jeszcze liczę na podwyżki! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość analityk

Nadchodzi ochłodzenie a w raz z tym opadną emocje schłodzą się pryzmy i na pare tygodni starczy. Do świąt prawosławnych mamy 2 tygodnie, sporo jeszzcze cebuli wyjedzie , moim zdaniem po krótkim wekendzie majowym zostaną końcówki pryzm lub zerowe zapasy. A nie zapomnijmy że potem wkraczaa do akcji RAMADAN na świecie 6 czerwca, tradycyjnie Holandia sortuje do tego czasu i na tę okazje na bliższe lub dalsze zamorskie rejony , ogromne ilosci cebuli jakości super oraz miernej byle w zwartej łusce...a to nasz towar do obierania... który zostanie zjedzony na nieszczęście chłodni , przez Arykańczyków.

Tak jak pisze Pan Global ...niżej 9 centów się nie kupi a za 9 to i tak szału nie ma ... trzeba dać 10,11 żeby było super i taka cebula w większości idzie na pakowanie bo mimo  ze brudna czy z większym odpadem do pakowania to i tak nadaje się bo gruba , (w tym sezonie gruba:) ma wzięcie).

NIE OBIERAJCIE CEBULI. ZAPAKUJCIE I NA RYNEK HURTOWY , DO RUMUNU , NA BAŁKANY DO ROSJI:) SPRZEDAJCIE . CENA NA WOREK OD 0.90-1.20. WOREK HOLENDERSKI W POLSCE 1.15ZL

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość CEBULAKI

W kraju została  już sama drobnica oglądałem już niby te pryzmy + 4 do 8 w praktyce to przewaga 3 -5  nikt tego nie chce obierać . Odsorty  Holederskie  katastrofa odpad ok.65-70% , pryzmy z jak pisał GLOBAL ONIONS za 9 a raczej 10 centów + transport oczywiście odpad  ok 35 % bywa i ok. 40 % .  Ja osobiście uważa że to już jest po sezonie z obieraniem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego skąd ty bierzesz odsorty z takim odpadem? Zdarza się, że klienci składają mi reklamacje na odsorty bo odpad 55% wyszedł ale przy 70% to już raczej zupa... Pryzma po 9 centów plus transport tak jak piszesz nie zamknie się w 30%. 

Przyszedł czas na obieranie syfu ale tak jest co roku pod koniec sezonu więc trzeba zacisnąć zęby i skubać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 GLOBAL ONIONS masz racje trafi się i odsort  nawet lepszy od pryzmy ale to tak jak byś grał  w totolotka widziałem też twoje  odsorty  trafiają  się  i niezłe i takie że tylko na pole wywieść przyznasz racje  ;)  a będzie jeszcze gorzej jaj temperatura skoczy do +25 % to jak przyjedzie to masz racje zupa leci  z wany już od Niemiec. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Don Alfredo

Dziś byłem w bardzo dużej hurtowni zaopatrującej markety i widziałem cebulę,akurat przyszła gdzieś z kujaw- towar bardzo ładny kal. 5+ ale gruby, ładna łuska, cena zakupu 85gr netto w bb. Swoją cebule im sprzedawałem w styczniu też w bb po 90gr netto a wydaje mi się że moja była drobniejsza.

Czekam na dogłębną analizę Globala albo innych "specjalistów". haha

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Obieracz

Dziś byłem w bardzo dużej hurtowni zaopatrującej markety i widziałem cebulę,akurat przyszła gdzieś z kujaw- towar bardzo ładny kal. 5+ ale gruby, ładna łuska, cena zakupu 85gr netto w bb. Swoją cebule im sprzedawałem w styczniu też w bb po 90gr netto a wydaje mi się że moja była drobniejsza.

Czekam na dogłębną analizę Globala albo innych "specjalistów". haha

Jak sprzedajesz po tonie  busem to faktycznie może i taką cenę dostajesz.

Cena cebuli pryzma i to gruba z Holandii 0,08 centa na ten tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem w bardzo dużej hurtowni zaopatrującej markety i widziałem cebulę,akurat przyszła gdzieś z kujaw- towar bardzo ładny kal. 5+ ale gruby, ładna łuska, cena zakupu 85gr netto w bb. Swoją cebule im sprzedawałem w styczniu też w bb po 90gr netto a wydaje mi się że moja była drobniejsza.

Czekam na dogłębną analizę Globala albo innych "specjalistów". haha

Na jaką analizę czekasz? Jeżeli chcesz porozmawiać o cenach cebuli konsumpcyjnej to zerknij najpierw na nagłówek strony i przeczytaj tytuł wątku w którym piszesz... Nie porównuj jakiegoś detalu z firmami robiącymi w tygodniu po 1000 ton lub więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Don Alfredo

Sprzedaję rocznie ok 800ton wszystko do jednej firmy. Mój towar widzisz min.w Biedronce czy Tesco. Pisze o cenach cebuli konsumpcyjnej bo cena cebuli obieranej jest w jakiejś zależności od niej-chyba nie zaprzeczysz. Masz jakieś pojęcie o rynku cebuli ,nie przeczę ale to jest obserwacja tego co się dzieje na bieżąco ale koń jaki jest każdy widzi choć umiesz ubrać to w słowa. Prosząc Cie o komentarz miałem na myśli to że te Twoje prognozy wcześniejsze to nic nowego dla kogoś , nawet rolnika który obserwuje rynek od lat a określanie polskich producentów frajerami panikarzami czy jakimiś matołami którzy nie umieją sprzedawać poprostu mnie wkur...a! Bronisz się jaki to z Ciebie znawca i jak to Twoję prognozy się sprawdziły a w rzeczywistości ceny w polsce są praktycznie od jesieni takie same!. Mój dziadek mówił: jak to miało niebyć a tu Wojtek sie zesr..ł a kasza się przypaliła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...