Skocz do zawartości
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...


Global Onions Holland

Rekomendowane odpowiedzi

dobrze że jest zimno cebula spokojnie miesiąc jeszcze poleży, Wschody świeżej cebuli też będą nierówne i opóźnione  ze względu na suszę i zimno więc nadmiar zasiewów już przez naturę jest stopniowo regulowany. Cena teraz spadła, ale "nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wróżbita Maciej

dobrze że jest zimno cebula spokojnie miesiąc jeszcze poleży, Wschody świeżej cebuli też będą nierówne i opóźnione  ze względu na suszę i zimno więc nadmiar zasiewów już przez naturę jest stopniowo regulowany. Cena teraz spadła, ale "nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło"

 

Tak, tak i cebuli w przyszłym sezonie nie będzie, będzie drobna i droga. Chyba jeszcze zbyt wcześnie żeby wyciągać wnioski. Fakt że przygruntowe przymrozki mogą namieszać ale susza? - raczej na polach jest wystarczająco wilgoci. Poczekajmy z oceną jeszcze jakiś czas.Co do spadku cen to się zgodzę, że wyjdzie nam na dobre, kto miał zarobić na cebuli w tym sezonie to zarobił, a ''jeźdźcy bez głowy'' mają teraz ból d.py bo trzymają w magazynach cebulę nie mając pomysłu co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak, tak i cebuli w przyszłym sezonie nie będzie, będzie drobna i droga. Chyba jeszcze zbyt wcześnie żeby wyciągać wnioski. Fakt że przygruntowe przymrozki mogą namieszać ale susza? - raczej na polach jest wystarczająco wilgoci. Poczekajmy z oceną jeszcze jakiś czas.Co do spadku cen to się zgodzę, że wyjdzie nam na dobre, kto miał zarobić na cebuli w tym sezonie to zarobił, a ''jeźdźcy bez głowy'' mają teraz ból d.py bo trzymają w magazynach cebulę nie mając pomysłu co dalej.

 

Tak Ci co słuchali wróżbitów, globali i innych jasnowidzów to trzymali i teraz cena spadła a Ci co kierowali się własną intuicją zarobili.

Na polach jest dosyć wilgoci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość analityk

Dzieki globalom , analitykom itp cena byla dobra , bez nich bazujac na danych z pod kosciola dawno bambry by sprzedaly cebule za 0.30 zl/kg. Wiedza buduje rolne potegi a potem jest dopiero pracowitosc wiec nie stekajcie na wrozbitow bo racje mieli oni a nie wy. cena cebuli workowanej oscylowala w okolicy 1zl co jest nizej od prognoz 0 kilkanascie groszy ...a wy jakie miliscie prognozy ...pewnie zadne bo niby na jakiej podstawie...agrobiznesu, kleru... smieszni jestescie... Po 30 latach tak malo sie nauczyliscie od Holendrow a za granicami czeka kolhoz nie jeden Ukrainski...produkuja 1,5 mln kg cebuli a my 650tys kg... oni moga produkcje podwoic jesli zechca a my na zarazonych polach zasiac jedynie przenice w dziedzinie ktorej oni nas bija na glowe... konkluzja... tylko minimum 100h czarnoziemu 1000 piasku lub male inteligentne gospodarstwa maja racje bytu ... reszta jak gurnicy odejda w niebyt a dzieci przecpaja przepija przehulaja ojcowizne z radoscia.

P.S. ZBLIZA SIE RAMADAN I JEDYNA DOSTEPNA CEBULA JEST W HOLANDII KTORZY JA WYSLA DO AFRYKI I NA OBIERANIE ZOSTANIE OCHLAP KRORY W BIEDNEJ EUROPIE ZOSTANIE ZAPAKOWANY I SPRZEDANY. W NOWY SEZON WEJDZIEMY Z WIELKIMI NIEDOBORAMI W MAGAZYNACH CHLODNIACH W CALEJ EUROPIE WIEC NIE BEDZIE TRAGEDII, A PEWNIE I POGODA SPLATA FIGLA JAK OSTATNIO MA TO MIEJSCE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wróżbita Maciej

Kolego qest, jeśli zadasz sobie odrobine trudu to cofnij się proszę do moich wczesniejszych postów, a przekonasz się, że nigdy nie pisałem o bezmyślnym składowaniu cebuli w magazynach. Co więcej namawiałem do zakontraktowania części plonu oraz przeznaczeniu pewnej partii na spekulacje(robię tak od wielu lat i zawsze wychodzę na swoje). Jeśli chodzi o innych uczestników tego wątku to każdy miał trochę racji, ale puki na naszym rynku cebuli będzie taki burdel to ciężko będzie wskazać 100% prognozy . A jeśli chodzi o wilgoć to nie wiem z jakiego rejonu Polski jesteś ale z tego co widziałem i jakie informacje uzyskałem od innych producentów to warunki od Pomorza przez Kujawy do Wielkopolski na polu są naprawdę dobre (nie mówię o przymrozkach). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Gość analityk

SUSZA!! ciekawe jak u was bo na kujawach susza i mimo że prognozy zapowiadały deszcze nic nie spadło a zapowiedzi na kilka tygodni są pesymistyczne i nie bedzie padało. Wschody cebuli siewki są nierówne i sporo plantacji nie powschodziło, zaczyna się ciekawie i jeśli rząd wprowadzi opłaty za wode to współczuje deszczowniom. Ogólnie nie podpisujcie kontraktów na przyszły sezon bo:

a jest sucho i zapowiada sie sucho i z klęskami żywiołowymi

b w Holandii wschody nie są rewelacyjne

c urzędy skarbowy oraz zus sieją spustoszenie i trzeba będzie ubezpieczyć ludzi i zalegalizować obieranie.

d kurs ukrainskiej hrywny jest jak loteria dziś euro kosztuje 29uah a za pare miesiecy może być jak 3 lata temu 9uah, dziś opłaca sie sprowadzić do europy mrożonke z ukr ale niestety tam jóż cebula jest zgniła a gdy kurs spadnie to znowu sie nie opłaci.

GENERALNIE HOLANDIA ZACZYNA W PRZYSZŁYM TYGODNIU SORTOWANIE NA AFRYKE I INNE MUZŁUMAŃSKIE KRAJE , EUROPA MA TYLKO WYBÓR CEBULI HOLENDERSKIEJ A PO OSTATNIM SPADKU CEN WORKA DO 0.80/0.85GR ZA WORKOWANĄ EXPORT RUSZY Z KOPYTA I W CZERWCU NIE MA JÓŻ CEBULI W NL I CENA NA DYMKE BĘDZIE SUPER Z POWODU TERZ BRAKU ZIMÓWKI.....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

CO SIĘ DZIEJE Z CEBULĄ? WSZYSCY PYTAJĄ O WOREK I DO OBIERANIA. SZALEŃSTWO!!! PRZED MAJÓWKĄ WSZYSCY CZYSCILI MAGAZYNY I TERAZ SZUKAJĄ JAK OPĘTANI..... TO CO CEBULI NIE MA CZY JAK? PO PANICE PRZYSZŁA REFLEKSJA CHYBA ...TYLKO NIMA CZEGO SPRZEDOWAĆ HEHEHE. PACHNIE COŚ DOBRĄ CENĄ NA POCZĄTKU SEZONU BO I SUSZA I TOWAR ZNIKŁ Z RYNKU 2.5 MIESIĄCE PRZED DYMKĄ. ROBI SIĘ CIEKAWIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Don Alfredo

Panowie spokojnie bez hurraoptymizmu! Cebuli zasiane jest bez porównania więcej jak w ubiegłym sezonie, dymki to już wogóle! Zimówka w małopolsce jako tako przezimowała, może max 20% przemarzlo. Sam uprawiam cebulę ale niewidzę przesłanek żeby cena była jakaś wyjątkowa w tym sezonie w Polsce! Lada moment bedzie świeża hiszpańska to bedzie jakiś prognostyk początku sezonu.  Miniony sezon z kiepskimi wschodami, suszą przez cały okres wegetacji nie przełożył sie specjalnie na cenę tak że ostrożnie w tym roku z prognozowaniem! Ja stawiam 2pln/kg za pierwszą zimówkę czy dymkę a potem żeby było choć tyle co w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość flut

na kujawach sucho i wschody nie równe , ... p.s . jak obliczyleś z cebuli jest więcej!!! jak pytam!!!! czyli coooo firma bejo, nicerson etc wiedzieli ze potrzeba za dwa lata do cebuli bo prorok l przewidzia branie na nasiona... co ty chopie wygadujesz, wiesz ile kosztuje produkcja nasion, myslisz ze firma produkuje wiecej nasion tak sobie wrc z fusów ,,, jak ty a może się uda a może i nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wróżbita Maciej

Tak, Tak Panowie sucho zimno i cebula po 2 zł pewne info......Po co bić pianę ? Po co się nakręcać i już prognozować jak jeszcze tyle rzeczy może się wydarzyć. Nasion cebuli sprzedało się więcej i chyba to nie jest tajemnica, wschody faktycznie nie równe, ale z ogłaszaniem suszy to bym jeszcze poczekał bo są rejony gdzie deszczu spadło dużo. Bardziej martwi mnie sprawa opłat za deszczowanie - poczekajmy na decyzje rządu bo to może się okazać bardzo dużym problemem. Tak jak pisał kolega Don Alfredo z hurraoptymizmem w przyszłym sezonie  też bym się wstrzymał  . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość worek

Tak, Tak Panowie sucho zimno i cebula po 2 zł pewne info......Po co bić pianę ? Po co się nakręcać i już prognozować jak jeszcze tyle rzeczy może się wydarzyć. Nasion cebuli sprzedało się więcej i chyba to nie jest tajemnica, wschody faktycznie nie równe, ale z ogłaszaniem suszy to bym jeszcze poczekał bo są rejony gdzie deszczu spadło dużo. Bardziej martwi mnie sprawa opłat za deszczowanie - poczekajmy na decyzje rządu bo to może się okazać bardzo dużym problemem. Tak jak pisał kolega Don Alfredo z hurraoptymizmem w przyszłym sezonie  też bym się wstrzymał  . Pozdrawiam

Od kogo takie informacje, że nasion sprzedało się więcej? Kto robi zestawienia sprzedaży nasion cebuli? Której odmiany najwięcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie świętokrzyskie wschody takie sobie, a co do nasion napewno nie sprzedali więcej niż wyprodukowane było, chodowla to mnie takie proste że dziś mamy 1tonę nasion a jutro 20ton, a co do cen pożyjemy zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

Jednego roku sprzedaje się więcej nasion a innego mniej ale tylko w granicach określonych przez ilość wytworzonego materiału do zasiewu. W tym roku wielu producentów i dystrybutorów chwali się wyższą niż w poprzednich latach sprzedażą nasion ale zapewniam Was koledzy, że są tacy którym nasiona nie zeszły - tego jednak nikt nie chce przyznać i o tym cisza. 

Nie będę wypowiadał się o innych dystrybutorach ale mogę opisać moją sytuację: Sprzedaż dymki zimowej była na poziomie średnim. Dymka wiosenna szła jak ciepłe bułki i osiągnęła rekordowy poziom. Schodziły zarówno rasy typowo pod przemysł jak i sprawdzone droższe dymki, Klientów na sadzonki z najwyższej półki nie było( śladowe ilości do Włoch, Grecji i Macedonii). Nasion sprzedałem w tym roku dokładnie 0 kg. Miałem w ofercie rasy słabsze i średnie głownie z myślą o Kujawach,wschodniej Ukrainie i Słowacji i wszystko wróciło do producenta bo klienci wybierali w tym sezonie rasy droższe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wróżbita Maciej

Od kogo takie informacje, że nasion sprzedało się więcej? Kto robi zestawienia sprzedaży nasion cebuli? Której odmiany najwięcej?

Kolego informacje od firm nasiennych. A do tego nie trzeba być Wróżbitą tylko przejechać się po Kujawach, Wielkopolsce i zobaczyć co jest na polach. Nie wiem jakie konkretnie odmiany sprzedały się najlepiej, ale wiem że cebul w typie hiszpańskim sprzedało się b. dużo a i dymek więcej niż w poprzednich latach. Oczywiście mogłem zostać wprowadzony w błąd przez przedstawicieli nasiennych ale widzę ilu nowych cebularzy się pojawiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Obieracz

Grupa producentów z wielkopolski zasiała ponad 100 ha.cebuli a do tej pory zajmowali się uprawą pomidora :)

A więc faktycznie są nowi rolnicy siejący cebulę po raz pierwszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Don Alfredo

Jest zasiane dużo więcej niż rok temu. Widzę jakie ilości podali rolnicy przy zawieraniu umów z firmą do której ja sprzedaję to po pierwsze. Po drugie firma od której kupuje dymkę do sadzenia ,chyba największa w kraju sprowadziła i sprzedała 35% wiecej niż rok temu to po drugie. Firma gdzie kupuję nasiona cebuli też sprzedała bez porównania więcej to po trzecie, a po czwarte widzę ile jest na okolicznych polach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wlkp

Kurcze to trzeba mi było pomidory sadzić zamiast cebulę siać ...

 

Ale jeszcze mogę zaorać ... ;)

 

 

Grupa producentów z wielkopolski zasiała ponad 100 ha.cebuli a do tej pory zajmowali się uprawą pomidora :)

A więc faktycznie są nowi rolnicy siejący cebulę po raz pierwszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Don Alfredo

Niema się co zniechęcać- pogoda wszystko wyreguluje! Cebula rośnie słabo przez te chłody ,chwasty nie czekają:-)  Ja spaliłem połowę cebuli sianej bo za wcześnie zbyt dużą dawką opryskałem i już jest mniej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...