Skocz do zawartości

Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...


Global Onions Holland

Rekomendowane odpowiedzi

Wywołany do tablicy postaram się opisać moje odczucia.

Zaczynamy nowy sezon. Zimówka obrodziła mimo nie najlepszych prognoz ale stanowczo za późno i jest już wypierana z rynku przez wczesne dymki. Dymki stoją mocne i zdrowe choć są miejsca gdzie podtopienia spustoszyły uprawy. Wiele upraw w tym również moje zakontraktowane plantacje - jak już ktoś wspomniał - stały po kolana w wodzie ale efektem jest póki co tylko podwyższone zagrzybienie co dyskwalifikuje cebulę z tych pól z przechowywania i "przesuwa" ją z konsumpcji w przemysł. Gradobicia nie zniszczyły cebuli chyba nigdzie. Dymka ma generalnie ładny kolor i sporawy kaliber więc jeżeli nie pójdzie do worka to pojedzie na obieranie na południe Europy. Ilościowo jest nie najlepiej gdyż... mamy w dymce klęskę urodzaju. Dymki jest dużo a rolnicy nie chcą jej przechowywać bo w zeszłym sezonie przechowywanie nie przyniosło zysku. To przekłada się na szybko spadające ceny.

Na rynku są jeszcze spore ilości starej ale zdrowej cebuli którą dziś można kupić nawet za 4 centy więc o eksporcie młodej na wschód nikt w Holandii nie myśli.

Teraz siewka. Cebuli będzie dużo. Marketingowcy i handlarze już rozpuszczają plotki o 15-20% niższych plonach i liczą na to, że klient spanikuje tak jak rok temu. Prawdą jest jednak, że nikt nie chce przechowywać i nawet opryski na trwałość sprzedają się słabiej. Cebula szybciej się skończy i generalnie szybciej zacznie się psuć. Dużo więcej partii zgnije zanim wyjedzie z magazynu lub zgnije na polu bo w okresie zbiorów będzie nadwyżka podaży.

Ceny powinny być w tym roku niskie bo Europa będzie upychać nadwyżki w Azji a tam nikt nie traktuje cebuli jako dobra luksusowego i nikt nie zapłaci wygórowanych cen. Tak jak piszecie Azja ma niższe prognozy zbiorów a to może mieć duży wpływ na ssanie z Rosji lub Azerbejdżanu.

 

ps. Proszę o powstrzymanie się od wyzwisk i obelg. Niech to forum będzie wolne od niezdrowej agresji.

 

Pozdrawiam i życzę udanego sezonu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gucio

a ja apeluje odpowiadając na apel o uczciwość i sprowadzanie z Holandii cebuli z papierami, od jakiegoś czasu rząd próbuje ukrócić proceder wyłódzania vatu i innych oplat  i mam nadzieje wkrótce mi się uda. Pracujmy uczciwie a nie będzie wyzwisk

Edytowane przez IGRiT
proszę bardziej na temat pisać, jak ma Pan dowody to zgłosić to odpowiednim służbom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wróżbita Maciej

Początek sezonu za pasem to i ja się podzielę swoimi spostrzeżeniami: 1. cebuli z dymki będzie dużo i będzie tania(świeży rynek wszystkiego nie wchłonie, a producento-obieracze  chcąc przytrzymać ludzi niezbędnych do innych prac we wrześniu, będą obierać cebule co spowoduje dużą podaż w okresie 18.07-31.08). 2.Siewki wyglądają dobrze i nic tam nie zasycha oczywiście pojawiają się choroby grzybowe , ale to chyba nie nowość i polski profesjonalny producent z takim problemem sobie poradzi. 3. Holandia - powodzie zgoda , ale tylko południe okolice granicy z Belgią, na północy za to rośnie podwójnie więc nie dramatyzujmy. 3. Chiny co z tego że w tej chwili zbiory mniejsze, tam cebulę zbierają 3 razy w roku bo to duży kraj i różne szerokości geograficzne, jeśli Polska cebula będzie miała stabilną cenę( a nie skoki do 1,50) to żaden chińczyk nam nie groźny.

To są moje spostrzeżenia na tę chwilę, sezon w trakcie wiele się może wydarzyć. Życzę wszystkim wysokich, zdrowych  plonów a życie i tak pokaże kto miał racje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poruszyć temat obieralni.

Ostatnie tygodnie spędziłem w Polsce i wizytowałem kilkadziesiąt obieralni. Większość znam od lat ale odwiedziłem również kilka nowych. 

Nie wiem czy moje odczucia dotyczą całej branży czy być może na obraz wpływ ma fakt, że zapraszali mnie jedynie Ci obieracze którzy mieli się czym pochwalić ale jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Moim zdaniem przyszedł kres pseudo-obieralni. Nie znikną one wszystkie w rok czy dwa ale zarówno wzmożone kontrole jak i coraz wyższe wymagania odbiorców skutecznie dziesiątkują trzecioligowych obieraczy. Nie ma co porównywać do roku 2005 czy nawet 2010 bo dziś już nie spotkałem zakładów gdzie kobiety obierałyby w kurniku siedząc op kolana w obierkach lub pod skleconą z dykty wiatą bez bieżącej wody. Dziś obieralnia to czysta, schludna fabryczka (czasem nawet fabryka) z własnym suchym magazynem, chłodnią i zaawansowanym systemem kontroli jakości. Utwardzony, czysty plac oraz schludne, zmodernizowane budynki z wzorowymi warunkami socjalnymi to wizytówka każdej dobrej obieralni. Częstym widokiem jest flota własnych nowoczesnych autochłodni. Tak jak zanika obieranie "na punktach" (zachowanie jakości i czystości jest niemożliwe przy zwożeniu cebuli z dziesiątek miejsc) tak zanika również praca bez umowy czy na umowach śmieciowych. Niemal każdy zakład stara się o jakiś certyfikat jakości co pomaga przy negocjacji kontraktów i to również jest dla mnie oznaką dojrzałości rynku.

Nie jest oczywiście tak pięknie żeby nie mogło być lepiej i łatwo wskazać można wciąż obecne negatywy jak braki w egzekwowaniu zasad higieny, niedociągnięcia w sferze odzieży ochronnej, brudne opakowania, słabo zorganizowane przyjęcie i ekspedycja towaru. Spotkałem też kilka sytuacji gdzie zakład był jednocześnie hotelem dla taniej siły roboczej ze wschodu (gacie schnące na sznurku w przy bramie to moim zdaniem słaba zachęta dla potencjalnych klientów).

Generalnie oceniam kierunek zmian i ich tempo bardzo dobrze i dostrzegam coraz więcej podobieństw do zachodnioeuropejskich przetwórni. 

Czy Wy koledzy również dostrzegacie pozytywne zmiany w branży? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cebul

To są raczej obieralnie na pokaz pod certyfikat gdzie obiera 15-30 osób,a firma sprzedaje 20-40 ton obranej cebuli dziennie co jak wiadomo nie jest fizycznie możliwe do obrania przez tych kilkunastu ludzi.Ciekawe gdzie obiera resztę cebuli? ;) I dalej kogo stać zapłacić wszystkie koszty związane z zatrudnieniem pracownika płacąc 0,25-0,30zł za kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie ... że taki powazny człowiek tego nie robi?

Pozdrawiam

pis

 

Panie "Świebodzin"

Tak jak Pan "Miecio" powyżej napisał proszę się zarejestrować i ładnie nam przedstawić skoro to wszystko jest takie jawne i wszędzie Pan to zgłasza to nie powinno być z tym problemu.

Tego typu wypoiwiedzi nie są zbytnio związane z tematem i czynią dyskusję o cebuli przemysłowej mało merytoryczną.

Wszelkie Opnie o fimach i osobach proszę publikować w sekcji "Opinie i ostrzeżenia".

 

Jednocześnie informujemy, że wszelkie tego typu wypowiedzi pisane anonimowo będą obcinane o dane osobowe osób opisywanych/anonimowo szkalowanych i przesuwane do nowej sekcji "śmietnik" - ma to na celu uniknięcia kontrowersji związanej z usuwaniem przez nas wypowiedzi śmieciowych i nie związanych z tematami przewodnimi wątków lub nie związane z rolnictwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wasyl małopolska

Spada i jeszcze spadnie ,niech tylko się słoneczna pogoda zrobi. Extra cebula marketowa, kalibrowana dziś odstawiałem po 0,80 netto ,a wczoraj jeszcze po 1,00. A z drugiej strony cebule z siewu są słabiutkie u nas czyli gruba do obierania będzie poszukiwana. Chyba że z importu będzie tania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Gość H.L. Strzelno

Oj widzę,że kujawskie handlarze nie lubią uczciwej konkurencji.

Jestem klientem globala i nie tylko i powiem Ci kuba, że jeszcze długo nie dorównasz innym dostawcom bo masz drogo i kiepsko a inni jak mają kiepsko cebule to mają tanio. Idz kuba lepiej zobacz czy tam jakieś auto sie nie pali na podwórku a nie innym w faktury zaglądasz bo jak się tak interesujesz wszystkimi dookoła to sie chociaz podpisz. Klienci wolą z Holandii towar zamiast od posredników co nawet na oczy nie widzą cebuli i tylko w ogloszeniach kłamią. Tyko ty się ogłaszasz a inni bez tego sprzedają. A ja widziałem cebule białą z nowej obieralni i mają dobry a inni to jak widzieli to się za swoje wstydzili.

Mi powiedzieli, żee ceny w dół to jade nad morze bo za 80 to nie obiore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wróżbita Maciej

Drodzy koledzy, trzeba sobie otwarcie powiedzieć , że jeśli nie wydaży się żaden ktaklizm to cebuli w tym roku będzie b.dużo. Zasiewy są większe niz w roku ubiegłym , a do tego pojawiła się masa '' producentów jednego sezonu'', którzy nasiali bez pomysłu cebule, bo w zeszłym roku sąsiad zarobił. Jadąc przez Kujawy cebule ciągną się po horyzont, oczywiście niektóre są schorowane , ale generalnie wyglądają dobrze. W moich wcześniejszych postach pisałem o częściowej kontraktacji i myślę , że Ci co mają kontrakt w tym roku stracą najmniej. Temat obierania cebuli to drugi problem. Rozdawnictwo 500+, sprawiło , że na wsi brakuje rąk do pracy, a jeśli od nowego roku wejdzie kwota minimalna 13zł/h to już będzie stanowiło bardzo duży problem. Dotknie  to również obieralni, a coraz częstsze kontrole zmuszają do legalnego prowadzenia biznesu. Opluwanie kogoś na forum uważam za wielce niestosowne i jeśli macie dowody, że ktoś robi '' lewiznę'' to zgłoście to do odpowiednich organów, a na tym forum pozwólcie pisać opinie i prognozy na temat cebuli przemysłowej.

P.S. Przepraszam , że trochę chaotycznie, ale chciałem poruszyć kilka wątków.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość myślący rolnik

Sprzedam cebule z dymki oraz z siewu,poniżej kosztów produkcji....po co mi pieniądze....wystarczy,że na mnie zarobi osoba mająca obieralnie która musi się rozbijać luksusowym samochodem i musi mieć piękny 500 metrowy dom....a nie zapomnijmy o wczasach gdzieś za granicą- ciepłe kraje....

ps...pozdrawiam rolników którym została tylko ciężka praca....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Gość nie dajmy sie

Sprzedam cebule z dymki oraz z siewu,poniżej kosztów produkcji....po co mi pieniądze....wystarczy,że na mnie zarobi osoba mająca obieralnie która musi się rozbijać luksusowym samochodem i musi mieć piękny 500 metrowy dom....a nie zapomnijmy o wczasach gdzieś za granicą- ciepłe kraje....

ps...pozdrawiam rolników którym została tylko ciężka praca....

 

 

Popieram w 100% myślącego rolnika,nie zamierzam oddawac cebuli po kosztach produkcji.35 groszy to smiech na sali... takze trzymajcie cene na poziomie a obieralnie będą musiały coś z tym zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cebularz

Popieram w 100% myślącego rolnika,nie zamierzam oddawac cebuli po kosztach produkcji.35 groszy to smiech na sali... takze trzymajcie cene na poziomie a obieralnie będą musiały coś z tym zrobić

Pracujemy najciężej ,a zarabiamy najmniej albo nic.

Nie sprzedawac po kosztach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polski rolnik

Witam, Panowie zacznijmy się szanować i szanować swoją pracę.  Czy Polska to już zawsze musi być krajem śmieciarzy? Co Holender musiałby zutylizować to Polak kupi i da do obierania. Jak pojawia się dobra krajowa cebula to rynek jest zapchany tym "gównem" i polskiego rolnika chce się zgnoić i upodlić proponując mu cenę cebuli na nieprzyzwoicie niskim poziomie. Holender, Niemiec czy Francuz dbają o swoich producentów i chronią swój rynek, a Polski przedsiębiorca myśli tylko jak maksymalizować zyski kosztem rodzimych producentów. Gdyby Holendrzy postępowali tak jak WY  obieracze to już dawno by nie mogli u siebie uprawiać cebuli na swych polach bo zjadłyby ich choroby, a jak "smieci cebulowe" zabiorą Polacy to cały ten syf rozchodzi się po polskich polach. Jak tak dalej będzie to za parę lat w Polsce nie będzie można uprawiać cebuli, przynajmniej w rejonach gdzie teraz wielkie obieralnie przerabiają odpady z Holandii.

Mówi się że w Poslce jest nasiane dużo cebuli, to ja pytam ile się przywozi z Holandii?

Drodzy przedsiębiorcy nie pchajcie chłodniom białej cebuli na siłe obniżając drastycznie ceny. Dla Was kalkulacja jest prosta tj. cenę białej należy skorygować o koszty obrania, odpad i swoją stałą marże i cena cebuli w łusce wychodzi, tylko co ma zrobić producent? Wysianego nawozu nie odzyska, zastosowanych środków ochrony roślin też itd. Pomyślcie o tym. I jeszcze jedna sprawa apeluję do przedsiębiorców by współpracowali z wieloletnimi producentami cebuli a nie z tymi co psują rynek i jak zobaczą że cebula dobrze płaci w danym w roku to jak te barany sieją w przyszłym wielohektarowe plantacje i psują rynek. pozdrawiam wszystkich i życzę byśmy się wzajemnie szanowali i pamiętali że są różne lata.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Gość Stanisław Anioł

Szanowny Polski rolniku, jak zawsze w historii Polski i PSL-u chcesz by tobie było dobrze boś Ty piękny najmądrzejszy i Ty tylko prawo życia masz. Komunizm i regulowana gospodarka nie udała się czego ty nie wiesz boś nieuk.

Recepta prosta-

Kupuj Ursusa nie john dear-a

Krukowiaka nie Grimme

Zatrudniaj Polaków nie Ukraińców

etc itp itd

Jeśli nie potrafisz zarobić na cebuli to siej co innego i jesli im na tym nie zarobisz to idz do innej roboty i oddaj bratu siostrze gospodarke może oni dadzą rade i przestań jak większośc twoich ziomków rolników wieść sielankowe ROSZCZENIOWE ŻYCIE!!!, od dotacji do dotacji, może pod PEFRON powinni rolnicy się podpiąć bo widze że powoli stają się inwalidami którzy bez kasy danej od kogoś nie potrafią żyć, 

W holandi wielu rolników mając hektarów kilkanascie lub wiecej ma robote na drógi etat

NAJWAŻNIEJSZE!!!

ROLNIK JEST PRODUCENTEM TLKO

HANDLEM CEBULOM ZAJMUJĄ SIĘ OSOBY KTÓRE TO POTRAFIĄ ROBIĆ , A W PL ROLNIK CHCE BYĆ PRODUCENTEM I HANDLAŻEM BANKIEM POLITYKIEM KSIĘDZEM ....

WYSŁAĆ POLSKIE DZIECI ROLNIKÓW NA PRAKTYKI DO HOLANDII 

Edytowane przez IGRiT
usunięto wulgaryzmy - prosiłbym też bardziej się trzymać tematu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polski rolnik

Szanowny Polski rolniku, jak zawsze w historii Polski i PSL-u chcesz by tobie było dobrze boś Ty piękny najmądrzejszy i Ty tylko prawo życia masz. Komunizm i regulowana gospodarka nie udała się czego ty nie wiesz boś nieuk.

Recepta prosta-

Kupuj Ursusa nie john dear-a

Krukowiaka nie Grimme

Zatrudniaj Polaków nie Ukraińców

etc itp itd

Jeśli nie potrafisz zarobić na cebuli to siej co innego i jesli im na tym nie zarobisz to idz do innej roboty i oddaj bratu siostrze gospodarke może oni dadzą rade i przestań jak większośc twoich ziomków rolników wieść sielankowe ROSZCZENIOWE ŻYCIE!!!, od dotacji do dotacji, może pod PEFRON powinni rolnicy się podpiąć bo widze że powoli stają się inwalidami którzy bez kasy danej od kogoś nie potrafią żyć, 

W holandi wielu rolników mając hektarów kilkanascie lub wiecej ma robote na drógi etat

NAJWAŻNIEJSZE!!!

ROLNIK JEST PRODUCENTEM TLKO

HANDLEM CEBULOM ZAJMUJĄ SIĘ OSOBY KTÓRE TO POTRAFIĄ ROBIĆ , A W PL ROLNIK CHCE BYĆ PRODUCENTEM I HANDLAŻEM BANKIEM POLITYKIEM KSIĘDZEM ....

WYSŁAĆ POLSKIE DZIECI ROLNIKÓW NA PRAKTYKI DO HOLANDII 

Nie będę komentował wypowiedzi P. "Stanisława Anioł" gdyż nie będę się zniżał do jego poziomu.  Pozdrawiam pozostałych uczestników forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tarzab

Witam Panowie.

Małę pytanko mam cebule z dymki 5 ha dla Was to mało dla mnie dużo:) ale już połowa sprzedana.

Pytanko co zrobić w polu by na przyszły sezon znów posadzić tam dymke?? Czy nie bardzo bez zmianowania??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Gość wróżbita maciej

Witam , padaka będzie do stycznia, wtedy pokończą się dymki i hiszpany. Mała korekta w góre może być od września do października jak ludzie pójdą rózyczkować brokuła czy do innych prac polowych. Generalnie Ci, którzy podpisali kontrakty(w tym ja :) ) chyba stracą najmniej. Trudny sezon przed nami. Na chwilę obecną zejście słabe bo chłodnie robią inne rzeczy niż cebula, jest wysyp cukinii, rabarbaru, pomidor też będzie szybciej. Na większe zejście trzeba czekać do września. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...