Siarczan miedzi pięciowodny techniczny 1000 kg.
Zamówienia TEL / SMS lub na: distripark com
Ważne! 6P69GQ - kod rabatowy 3% dodaj w koszyku z zamówieniem.
Wysyłka kurierem po przedpłacie 245 zł.
Cena netto bez wysyłki. Produkt tylko dla firm i gospodarstw rolnych.
Produkt niebezpieczny ADR. Siarczan miedzi pięciowodny techniczny 1000 kg
– Nieorganiczna sól kwasu siarkowego i miedzi zwana również pentahydratem siarczanu miedzi (II) - CuSO4x5H2O
- dawniej nazywana witriolem miedzi lub kamieniem sinym. Krystaliczna silnie higroskopijna substancja o charakterystycznej niebieskiej barwie i drobnych kryształach.
Wielkością kryształy przypominają kryształy cukru. Siarczan miedzi jest silnie toksyczny dla organizmów wodnych. Po przedostaniu się do środowiska naturalnego nie podlega biodegradacji i nie jest usuwany w sposób naturalny. Kumuluje się w wodach powierzchniowych i gruntowych wywołując długotrwałe zmiany w zanieczyszczonych akwenach. Siarczan miedzi znajduje zastosowanie w profilaktyce chorób racic u bydła. Siarczan miedzi to niezbędny składnik formulacji przy miedziowaniu chemicznym - szczegóły na naszym blogu.
Trudno również sporządzić ciecz roboczą do miedziowania katalitycznego bez użycia siarczanu miedzi - dla zainteresowanych materiał na blogu. Siarczan miedzi znajduje zastosowania w kąpielach galwanizacyjnych przy miedziowaniu z użyciem prądu elektrycznego. Bezwodny siarczan miedzi jest substancją biała silnie higroskopijną. Dopiero po uwodnieniu nabiera charakterystycznej niebieskiej barwy. Ze stanu pentahydratu można przywrócić go do bezwodnika ogrzewając najpierw do temperatury 102 stopni Celsjusza, w której to temperaturze przechodzi on w wyniku silnie endotermicznej przemiany w trihydrat i następnie po dostarczeniu kolejnej porcji ciepła i podgrzaniu do temperatury 197 stopni Celsjusza kolejna przemiana sprawia iż otrzymujemy bezwodny siarczan miedzi (II). Z uwagi na wysoką toksyczność i właściwości grzybobójcze siarczan miedzi jest powszechnie stosowany w formie roztworu wodnego jako fungicyt w procesie konserwacji drewna. Wykorzystuję się go w procesie miedziowania elektrolitycznego w tak zwanych kąpielach kwaśnych oraz do elektrolitycznego wytwarzania anod miedzianych.
Siarczan miedzi znajduje również zastosowanie w weterynarii. Szczególnie chętnie stosowany do zwalczania grzybic i zgnilizny kopyt u koniowatych i innych kopytnych. Ze względu na wysoką toksyczność siarczanu miedzi dla organizmów wodnych należy zachować szczególną ostrożność w czasie transportu i stosowania by nie doprowadzić do niekontrolowanego uwolnienia do środowiska naturalnego. Siarczan miedzi nie podlega biodegradacji i po jednorazowym wprowadzeniu do zbiornika wodnego nie jest z niego usuwany w sposób naturalny powodując długotrwałe skutki skarżenia toksycznego.
Środki ostrożności
- Produkt ADR
- Grupa pakowania: III - UN 3077
Zwroty ostrzegawcze:
H350- może powodować raka H360D- może działać szkodliwie na dziecko w łonie matki H302- działa szkodliwie po połknięciu H318- powoduje poważne uszkodzenie oczu H317- może powodować reakcję alergiczną skóry H373- powoduje uszkodzenie narządów poprzez długotrwałe lub powtarzalne narażenie H410- działa bardzo toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe zmiany Zwroty określające warunki bezpiecznego stosowania: P201 – przed użyciem zapoznać się ze specjalnymi środkami ostrożności P308+313 – w przypadku narażenia zasięgnąć porady/zgłosić się pod opiekę lekarza P501- zawartość/pojemnik usuwać do producenta półproduktu P273- unikać uwolnienia do środowiska P260- nie wdychać pyłu