Będą niskooprocentowane kredyty obrotowe. W drugim półroczu...
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o niskooprocentowanych kredytach preferencyjnych. Proponowane rozwiązania mają poprawić płynność finansową gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw sektora przetwórstwa rolno-spożywczego. To na razie tylko projekt ustawy.
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nowe przepisy pozwalają uruchomić niewykorzystane środki z gwarancji finansowych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 także po terminie ich rozliczania, czyli po 2025 roku.
Chodzi o to, żeby te środki nie przepadły. Rolnik, dzięki gwarancji tych środków, będzie mógł uzyskać preferencyjny kredyt obrotowy, a dodatkowo dzięki dopłacie odsetek obniżyć koszty jego obsługi – przekazał minister Adam Szłapka.
Jak poinformowała RKancelaria Prezesa Rady Ministrów, dzięki zabezpieczeniu spłaty kredytu i dopłatom do odsetek, rolnicy i przetwórcy będą mogli finansować inwestycje oraz utrzymać płynność finansową swoich gospodarstw i firm.
Najważniejsze rozwiązania
- Środki zwrócone z instrumentów finansowych PROW po 2025 r. nie trafią do KFG, lecz pozostaną w dyspozycji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Resort będzie mógł przeznaczyć pieniądze na wsparcie rolników i przedsiębiorców działających w sektorze rolnym przez kolejne 8 lat.
- Po upływie 8 lat środki nadal będą mogły być wykorzystywane na wsparcie rolnictwa, zgodnie z ustaleniami MRiRW.
- Rolnicy i przedsiębiorcy będą mogli łączyć korzystanie z kredytów z gwarancją spłaty do 80 proc. kapitału kredytu z dopłatą do odsetek w pierwszych latach spłaty.
- Rozwiązanie obniży koszt kredytu i poprawi płynność finansową.
- Kredyty obrotowe pozwalają rolnikom i przedsiębiorcom pozyskać kapitał w okresach wzmożonego zapotrzebowania, np. przed zbiorami, i spłacać go po zakończeniu sezonu. Dopłata do odsetek sprawia, że koszt takiego kredytu jest niższy niż w standardowej ofercie komercyjnej.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
- Planujemy, że nowy instrument zostanie uruchomiony w II połowie 2026 r. Będzie to zależało przede wszystkim od tempa zwalnianych środków z gwarancji udzielonych w ramach instrumentów finansowych PROW 2014-2020 w wyniku spłacanych kredytów, które będą finansować ten instrument - poinformowało ministerstwo rolnictwa.
0 komentarze