Partner portalu
2020-03-26

Problemy z mączniakiem i septoriozami. Jak to sprawdzić?

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy wydał komunikat mówiący o widocznych oznakach chorób w uprawach pszenicy ozimej na terenie Wielkopolski. Eksperci doradzają także jak sprawdzić, czy w naszej uprawie ten problem także występuje.

- W uprawie pszenicy ozimej w tym roku problem stanowi mączniak prawdziwy i septorioza paskowana liści. Liści z objawami porażenia przez mączniaka prawdziwego jest dużo na wielu odmianach. Do tej pory nie stwierdzono silnego występowania rdzy brunatnej i żółtej - informuje IOR-PIB.

W tym sezonie na wielu polach rolnicy obserwują, że starsze liście żółkną, ale nie zamierają. Oglądając takie rośliny trudno jest cokolwiek zauważyć i stwierdzić co jest powodem tych objawów. Dlatego też specjaliści doradzają, jak możemy sprawdzić, czy i na naszym polu problem występuje.

- Gdy przy pomocy łopatki wykopie się roślinę z korzeniami i użyje lupy, aby powiększyć i przybliżyć obserwowane części rośliny, można zauważy dwa typy objawów – pobrązowiałą pochwę liściową i pobrunatniałe korzenie, co wskazuje na fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła i korzeni. Można też zaobserwować, że pod pochwą liściową żółknącego liścia widoczne jest delikatne poczernienie (pseudoparenchyma), co wskazuje na porażenie pszenicy ozimej przez łamliwość źdźbła zbóż - wyjasniają eksperci z IOR.

foto: Wikimedia Commons


Dodaj komentarz