Niewielkie wahania indeksu cen zbóż FAO
Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w styczniu 2025 r. indeks cen zbóż FAO ukształtował się na poziomie 111,7 pkt, o 0,3 pkt wyższym niż w grudniu 2024 r., ale o 8,2 pkt niższym niż przed rokiem.
Dane przeanalizowało Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
- Na wzrost wartości indeksu cen w styczniu 2025 r. wpływ miały rosnące ceny kukurydzy, co było przede wszystkim wynikiem sezonowo ograniczonych dostaw, niekorzystnych warunków pogodowych w Argentynie i Brazylii oraz obniżonych prognoz zbiorów i zapasów w USA - poinformował KOWR. - Wśród innych zbóż gruboziarnistych wzrosły światowe ceny sorga i jęczmienia.
Jak podano, ograniczająco na wzrost indeksu cen wpływał nieznaczny spadek średnich eksportowych cen pszenicy na świecie, co było spowodowane zmniejszonym popytem międzynarodowym ze strony niektórych głównych eksporterów.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Giełda Zbożowa
-
Zobacz ogłoszenie
województwo zachodniopomorskie
Kupimy kukurydze w okresie konwersji. Zapraszam...
-
Zobacz ogłoszenieBiałystok
Skupujemy grykę od 1 tony w całej Polsce...
-
Zobacz ogłoszenieRadom
MAM DO SPRZEDANIA OWIES PASZOWY W ILOŚCI OKOŁO....
-
Zobacz ogłoszenieMykanów
Sprzedam kukurydzę czarną ilość około 12 t.
Dodajmy jeszcze, że wskaźnik indeksu cen zbóż FAO obliczany na podstawie średnich miesięcznych zmian cen sorga, pszenicy, kukurydzy, jęczmienia oraz ryżu ważonych wielkością eksportu, lata 2014–2016 = 100. Odczyt indeksu wykonano dnia 10 lutego 2025 r.
źródło: KOWR
0 komentarze