Jak poinformowano, w związku z reformą systemu planowania przestrzennego na mocy, której studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin mają zostać zastąpione planami ogólnymi, konieczne jest przyjęcie rozwiązań zapewniających prawidłowe wyznaczenie obszarów przeznaczonych na produkcję rolniczą.
- Dla rzetelnego przygotowania dokumentów planistycznych niezbędne jest uwzględnienie konsekwencji dla rolnictwa oraz właściwa harmonizacja terminów wejścia w życie przepisów - wyjaśnia Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR. - W związku z tym zasadne jest wydłużenie terminu sporządzenia planów ogólnych przez gminy, tak aby możliwe było uwzględnienie projektowanych przepisów ustawy o produkcyjnej funkcji wsi.
Samorząd rolniczy podkreśła, że projekt ten, przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa, zakłada m.in. ochronę gospodarstw rolnych przed blokowaniem inwestycji przez nowych mieszkańców obszarów wiejskich, promowanie aktywnego rolnictwa oraz uproszczenie procedur. Zmiany te powinny znaleźć odzwierciedlenie w planach ogólnych.
- Wydłużenie terminu pozwoli gminom na bardziej rzetelne opracowanie tych dokumentów, z uwzględnieniem wyznaczenia stref związanych z produkcją rolniczą - dodaje prezes KRIR. - Ponadto z uzyskanych informacji wynika, że dotychczasowy czas przeznaczony na konsultacje ze środowiskiem rolniczym jest niewystarczający.



