Baloty siana zsunęły się z przyczepy
Nikt nie odniósł obrażeń, a kierowca był trzeźwy. Jednak zdarzenie było niecodzienne. W poniedziałek, na zjeździe z ronda w Starym Julianowie w woj. dolnośląskim, w wyniku nieprawidłowego zabezpieczenia ładunku na pojeździe przez kierującego, z przyczepy ciągnika rolniczego zsunęło się kilka balotów siana.
- Uszkodzona została natomiast infrastruktura drogowa w postaci znaku oraz latarni ulicznej. Przez kilkadziesiąt minut występowały utrudnienia na drodze wojewódzkiej W379. 21-letni kierowca - mieszkaniec powiatu świdnickiego - był trzeźwy. Ostatecznie ukarany został mandatem karnym za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym - wyjaśnił mł. asp. Paweł Noga z Komedny Miejskiej Policji w Wałbrzychu.
Policjanci przypominają, że na kierującego, który źle zabezpieczył ładunek, Policja może nałożyć mandat karny w kwocie do 3 tysięcy złotych.
- Pamiętajmy, że nieodpowiednie przewożenie ładunku często jest przyczyną poważnych wypadków, które kończą się w sądzie wyrokiem, a nie tylko mandatem. W przypadku wczorajszego zdarzenia w Starym Julianowie przewożony ładunek był zabezpieczony w sposób niewłaściwy i na łuku drogi zsunął się z przyczepy - dodają policjanci.
Zdarzenie jest dobrą okazją, aby przypomnieć podstawowe informacje dotyczące właściwego transportowania ładunków zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym:
- Ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu.
- Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:
- nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę;
- nie naruszał stateczności pojazdu;
- nie utrudniał kierowania pojazdem;
- nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.
- Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni.
- Urządzenia służące do mocowania ładunku powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy.
- Ładunek sypki może być umieszczony tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej dodatkowo odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę.
Foto: KMP w Wałbrzychu
0 komentarze