Bayer: innowacje w sezonie 2020-2021 - rzepak i cyfryzacja
Podczas spotkania polowego na plantacji w Pordenowie (województwo pomorskie, powiat malborski), Bayer zaprezentował innowacje produktowe rozwijane w ofercie dla rolnictwa w sezonie 2020-2021.Jakie nowości przygotowywane są w rzepaku? Poznajmy też cyfrowe możliwości w rolnictwie
Kompleksowe propozycje dla rzepaku
Bayer systematycznie rozbudowuje portfolio innowacyjnych rozwiązań dla rzepaku.
W ofercie dla tego segmentu skupia się na dostarczeniu polskim rolnikom rozwiązań komplesowych, wspierających sukces uprawy od startu, poprzez zapewnienie ochrony na etapie wrostu, aż po osiągnięcie wysokich plonów. Fundamentem strategii Bayer jest
tu przede wszystkim dynamiczny rozwój odmian rzepaku marki DEKALB, wyróżniających się bardzo wysokim i stabilnym poziomem plonowania, znakomitą zimotrwałością oraz podwyższoną odpornością na pękanie łuszczyn i osypywanie się nasion.
Na uwagę zasługują m.in. dwie odmiany mieszańcowe rzepaku ozimego: DK Excited
i DK Exima, wprowadzone do oferty komercyjnej w roku 2020. Obie charakteryzują się bardzo wysokim plonowaniem i bardzo wysoką zawartością tłuszczu w nasionach. Potwierdzają to zarówno niezależne wyniki COBORU, testy własne prowadzone na plantacjach doświadczalnych Bayer w całej Polsce, jak również bardzo dobre przyjęcie przez polskich rolników. W roku 2021 Bayer w dalszym ciągu różnicuje wachlarz DEKALB także poprzez odmiany specjalne, m.in. DK Immortal CL, DK Plasma i DK Expectation, oferując tym samym odmiany odporne m.in. na wirusa żółtaczki rzepy (TuYV) czy kiłę kapusty. Pokazy polowe w Pordenowie stanowiły naturalną kontynuację wcześniejszej prezentacji kluczowych cech użytkowych ww. odmian i umożliwiły ocenę skuteczności ich stosowania w praktyce. Eksperci firmy podzielii się także szczegółami dotyczącymi innowacyjnych zapraw nasiennych, które zapewniają nasionom ochronę przed szkodnikami i chorobami grzybowymi – mowa tu o Scenic Gold oraz o zaprawie insektycydowej Buteo Start, wprowadzonej w roku 2020.
W Centrum Doradztwa Technicznego Bayer testowane są również zabiegi insektycydowe przeprowadzane w różnych warunkach pogodowych i przy zmiennej presji szkodników. Uprawy w Pordenowie chronione są m.in. fungicydem Propulse 250 SE, który sktecznie radzi sobie ze zgnilizną twardzikową – najgroźniejszą chorobą dotykającą rzepak w fazie kwitnienia. Podczas konferencji polowej sprawdzono także efekty stosowania technologii D-ACT, wprowadzonej do oferty komercyjnej w styczniu 2021.
Cyfrowa transformacja rolnictwa o krok bliżej!
W trakcie konferencji polowej Bayer prezentuje rozwiązania cyfrowe dla rolnictwa, pokazując, że to już realne, coraz łatwiej dostępne narzędzia i metody badawcze, zapewniające większą efektywność i dynamikę zarządzania plantacją.
Flagowym rozwiązaniem w zakresie cyfrowej transformacji rolnictwa jest Climate FieldView™ – platforma cyfrowa, która gromadzi i przechowuje dane z różnych źródeł – m.in. dane operacyjne pobierane z maszyn rolniczych pracujących w czasie rzeczywistym w gospodarstwie. W ten sposób platforma zastępuje konieczność korzystania z wielu rozwiązań telematycznych, dedykowanych dla różnych marek oraz modeli sprzętu rolniczego. Praktyczny wymiar funkcjonalności Climate FieldView™ zaprezentowany został w Pordenowie w ramach transmisji live. Pokaz przygotowano we współpracy z zestawem maszynowym: ciągnik (John Deere 6120 M) i opryskiwacz ciągniony (John Deere M732i).
Aplikacja FieldView™ Plus oraz precyzyjny sprzęt rolniczy współpracujący z sygnałem geolokalizacyjnym GPS pozwalają z wysoką precyzją wykonywać zabiegi agrotechniczne. Siew nasion, wysiew nawozów czy oprysk odbywa się na podstawie zdiagnozowanych, indywidualnych zaleceń (map aplikacyjnych) dla każdego pola lub jego fragmentu, co jest korzystne zarówno dla rolnika, jak i dla środowiska naturalnego. Informacje zebrane dzisiaj, wspierają jutrzejsze decyzje rolników, które mogą wpłynąć na skuteczniejsze monitorowanie upraw, planowanie czy wreszcie zwiększenie opłacalności pracy rolnika
z uwagi na bardziej wydajne zarządzanie całą plantacją.
Cyfrowe metody oceny w doświadczeniach polowych
Cyfryzacja stanowi priorytet działu BAYER Field Solutions. Zastąpienie niektórych klasycznych metod oceny analizą cyfrową może zaoszczędzić czas doświadczalnikom, dokładniej wykluczyć błędy ludzkie i zapewnić dodatkowe informacje, których nie jesteśmy w stanie otrzymać z zastosowaniem tradycyjnych ocen wizualnych. Fenotypowanie to proces pomiaru i analizy obserwowalnych cech roślin. Niektóre znaczące zmiany fizjologiczne w próbce biologicznej można wykryć poprzez zmianę koloru. Obserwując kolory liści lub ogólny wygląd roślin można określić ich stan. Do tej pory do oceny doświadczeń używa się klasycznych, tradycyjnych metod. W Centrum Doradztwa Techicznego Bayer w Pordenowie zaprezentowano w jaki sposób w przyszłości mogą one zostać zastąpione cyfrowymi metodami oceny z wykorzystaniem zdjęć z kamer
i dronów oraz z zastosowaniem cyfrowej analizy obrazu. Prosta technika obrazowania RGB może śledzić zmiany koloru i bezpośrednio wspierać monitorowanie zarówno stadium rozwojowego, jak i zdrowia roślin.
Obecnie w Bayer trwają testy metod oceny cyfrowej doświadczeń zbieranych na przestrzeni blisko 7 lat. Zaczęło się od skanowania liści zbóż i specjalnego programu komputerowego analizującego powierzchnię liści zdrowych i chorych. W 2020 roku wykonano m.in. badanie w kierunku oceny kłosa zainfekowanego fuzariozami. Test wypadł pomyślnie, a wyniki analizy cyfrowej były porównywalne z klasyczną oceną wizualną. Ocena cyfrowa została połączona z programem Drone Deploy. Dzięki takiej kombinacji analizy obrazu zapewniają szerokie pomiary zdrowotności roślin i skutkują pobraniem dodatkowych informacji z plantacji, których nie można było zidentyfikować za pomocą ocen wizualnych.
Korzyści dla plantacji?
Metodami cyfrowymi możemy ocenić większą ilość danych z większą dokładnością, nie zwiększając liczby prób prowadzonych na polu. W rezultacie mniejsza liczba prób może dostarczyć większej ilości danych potrzebnych do oceny jakości danej uprawy. Metody oceny cyfrowej mogą zwiększyć ilość i jakość badań oraz dają możliwość identyfikacji nowych problemów, co nie jest możliwe przy klasycznych ocenach manualnych. Możliwości prowadzonych w ten sposób ocen są nieograniczone.
0 komentarze