Do końca czerwca trzeba złożyć deklarację o źródłach ciepła w budynkach
Ten obowiązek dotyczy także rolników. Obowiązkiem podanie źródła ciepła objęte są bowiem: budynki mieszkalne, rekreacyjne oraz budynki związane z produkcją rolniczą, określone jako „budynki gospodarstw rolnych, szklarnie, tunele foliowe, zbiorniki, silosy i budynki / lokale magazynowe, budynki garaży, budynki/lokale biurowe.
Dwa lata temu, w czasie szalejącej pandemii uchwalono nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. z 2020 r. poz. 2127), która dała podstawę prawną do utworzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Centralna Ewidencja będzie tworzyła rejestr wszystkich źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw, które w swojej mocy cieplnej nie przekraczają 1 MW.
Deklaracje można składać:
- w formie elektronicznej przez Internet wykorzystując do tego aplikację na stronie https://ceeb.gov.pl,
- w formie papierowej - wypełniony dokument należy wysłać listem za pośrednictwem poczty albo złożyć osobiście we właściwym Urzędzie Gminy/Miasta (zgodnie z lokalizacją budynku).
Deklaracje w wersji papierowej są dostępne do pobrania:
Deklaracja dot. budynków mieszkalnych (formularz A)
Deklaracja dot. budynków mieszkalnych (formularz B)
Formularz A – dotyczy budynków i lokali mieszkalnych
Formularz B – budynków i lokali niemieszkalnych
Osoby posiadające zarówno obiekty mieszkalne jak i niemieszkalne zobowiązane są do złożenia obydwu formularzy.
Na stronie CEEB, gdzie znajdziemy całe rankingi gmin najlepiej wywiązujących się z obowiązku i tych, gdzie mieszkańcy jeszcze nie bardzo się postarali...
1 komentarze
Kolejny pusty przepis