IMGW: jest sucho. Czy zapowiadany deszcz poprawi sytuację?
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prowadzi serwis poświęcony suszy hydrologicznej. Jak poinformowano dwie zlewnie rzek: Pisy i górnej Noteci są zagrożone suszą hydrologiczną. Wilgotność gleby w warstwie 0-7 cm w głąb spada miejscami do 45%. Na czwartek i piątek zapowiadane są jednak opady.

Susza hydrologiczna nie jest równoznaczna z suszą rolniczą. Czym zatem jest?
- Susza hydrologiczna przejawia się długotrwałym obniżeniem ilości wody w rzekach i jeziorach. Zwana również „niżówką hydrologiczną”. Dotyczy wód powierzchniowych. Występuje wtedy, kiedy przepływ w rzekach spada poniżej przepływu średniej wartości wieloletniej. Jest to okres obniżonych zasobów wód powierzchniowych w stosunku do średniej wartości z wielolecia. Susza hydrologiczna to kolejny etap pogłębiającej się suszy atmosferycznej i rolniczej. W Polsce ten rodzaj suszy monitorowany jest przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) - informuje na swoich stronach ministerstwo klimatu.
Z wyjaśnień ministerstwa wynika, że susza rolnicza pojawia się, gdy wilgotność gleby jest niedostateczna do zaspokojenia potrzeb wodnych roślin i prowadzenia normalnej gospodarki w rolnictwie. Jest definiowana jako okres, w którym wilgotność gleby jest niedostateczna do zaspokojenia potrzeb roślin w profilu glebowym i prowadzenia normalnej gospodarki w rolnictwie. W Polsce ten rodzaj suszy monitorowany jest przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB).
- W tym roku notujemy niewielką pokrywę śnieżną, wiosenne roztopy nie wpłyną na poprawę sytuacji hydrologicznej. Obecnie śnieg leży tylko wysoko w górach, a nawet tam mamy tylko 60 cm pokrywy na Kasprowym Wierchu, 59 w Dolinie Pięciu Stawów, 53 cm na Śnieżce. Na Kasprowym Wierchu w tym sezonie zimowym pokrywa śnieżna nie osiągnęła 1 m, najgrubsza była notowana 15.01.2025 i wynosiła 86 cm - poinformował IMGW w mediach społecznościowych.
Sumy opadów w ostatnich miesiącach są także niewielkie.
- Od początku marca w wielu miejscach, zwłaszcza w zachodniej części kraju, nie notowaliśmy jeszcze żadnych opadów. Aktualny stan wody w Wiśle (na dzień 11 marca 2025 roku) na stacji Warszawa-Bulwary wynosi tylko 58 cm, o tej porze roku powinien on wynosić około 100 cm - dodają synoptycy.
Warto jednak zauważyć, że na czwartek i piątek w wielu regionach Polski zapowiadane są opady - miejscami nawet intensywne. Na ile to poprawi sytuację będzie wiadomo, gdy już realnie dowiemy się ile deszczu i śniegu spadło.
0 komentarze