KRIR: brak informacji o zasadach płatności obszarowych w 2023 roku
Od przyszłego roku mają się zmienić zasady przyznawania płatności obszarowych. Wiąże się to z wprowadzeniem nowej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-27. Nie wiadomo jednak, na czym będą polegać zmiany, a zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych ta wiedza jest potrzebna już teraz, by prawidłowo zaplanować uprawy za przyszły rok. Wszak siewy pierwszych ozimin już... niebawem.
Dlatego Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wicepremiera Henryka Kowalczyka o jak najszybsze udostępnienie i upowszechnienie wśród rolników informacji o szczegółowych zasadach przyznawania ww. płatności.
- Zakończyły się żniwa rzepakowe i zbliżają się ku końcowi zbiory zbóż, stąd rolnicy muszą zaplanować prace polowe i zasiewy na przyszły rok. Sprawa jest niezmiernie istotna ponieważ od podjętych obecnie decyzji będzie zależeć wysokość dopłat, a nawet w ogóle możliwość ich uzyskania. W związku z brakiem konkretnych przepisów i w oparciu o informacje wynikające z zapisów Planu Strategicznego rolnicy mogą podjąć decyzje, które przyniosą straty finansowe - apeluje Wiktor Szmulewicz.
Biorąc pod uwagę brak dostępu do informacji niezbędnych do podjęcia decyzji o płodozmianie Prezes KRIR zawnioskował do wicepremiera Kowalczyka o przyznanie w 2023 roku podstawowych płatności obszarowych dla wszystkich rolników. Zdaniem KRIR konieczne jest także bardzo szybkie wydanie krajowych przepisów regulujących nowe zasady płatności i przekazanie wiedzy na ten temat wszystkim rolnikom.
1 komentarze
Wszyscy widzą jaki jest koń. Prawo i Sku... nie dba o bezpieczeństwo żywnościowe kraju, chyba , że ma na tym okazję zarobić. Politykę rolną kraju prowadzi się z kilkuletnim wyprzedzeniem a nie doraźnie. Ze względu na coraz większe kary naliczane przez UE z powodu braku praworządności , dopłat dla rolników wcale nie będzie lub będą one symboliczne. Na dziś wysokość dopłat jest skandalicznie niska bo nie uwzględnia stopnia inflacji tegorocznej i w latach poprzednich. Spółki skarbu państwa pod nadzorem Prawa i Sku... drenują rolników z kasy tak, że wkrótce sporo zmieni się na niekorzyść. Oczywiście na niekorzyść konsumentów , bo przecież rząd się sam wyżywi.