Ministerstwo rolnictwa zapowiada opryski z... dronów
Polska będzie jednym z pierwszych krajów w Europie, który wdroży na szeroką skalę technologię oprysku z dronów. Dzięki precyzyjnemu opryskowi tylko wybranych, potrzebnych miejsc możliwe będzie ograniczenie ilości środków ochrony roślin i nawozów oraz uniknięcie niszczenia upraw.
W Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Przybroda Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyła inauguracyjna sesja demonstracyjna nowego drona opryskowego.
Inauguracja pracy drona rolniczego
Inauguracyjna sesja demonstracyjna nowego drona opryskowego ABZ Innovation L10 odbyła się 1 czerwca 2023 r. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich kluczowych instytucji odpowiedzialnych w kraju za umożliwienie wprowadzenia nowej technologii do powszechnego użycia oraz zastosowania dronów rolniczych jako precyzyjnych maszyn do aplikacji środków ochrony roślin i nawozów.
Obecni byli wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski, przedstawiciele Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, a także dystrybutorzy ciężkiego sprzętu rolniczego, producenci środków ochrony roślin i nawozów, rolnicy i przedstawiciele branży dronowej. Dzięki temu możliwa była szeroka dyskusja nad zakresem i sposobami wdrożeń tej nowej technologii.
Badania wdrożeniowe
Podczas sesji demonstracyjnej rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz oraz prezes zarządu aeroMind Justyna Siekierczak uroczyście podpisali umowę o współpracy, w ramach której istotną rolę odegrają badania naukowo-wdrożeniowe.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu dysponuje potencjałem doświadczonej kadry naukowej oraz nowoczesnej bazy naukowo-dydaktycznej, w tym jedenastoma gospodarstwami doświadczalnymi na powierzchni ponad 15 tys. ha., m.in. w zakresie sadownictwa, roślin zbożowych, oleistych i warzyw.
Cele stosowania dronów rolniczych
Wraz z postępem technologicznym rosną możliwości w branży rolniczej. Dzięki wprowadzeniu dronów rolnicy mogą przenieść rolnictwo precyzyjne na wyższy poziom. Głównym celem jest zwiększenie wydajności i produktywności operacji rolniczych, przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko.
Drony rolnicze wykorzystują informacje o poziomie wegetacji roślin, oparte na danych z kamer multispektralnych do identyfikacji obszarów, które wymagają większej uwagi.
Oprysk z drona pomaga rolnikom zmniejszyć zużycie wody i nawozów. Ponadto rolnictwo precyzyjne pomaga rolnikom zwiększać plony, zapewniając informacje na temat najlepszych praktyk dla ich upraw.
źródło i foto: ministerstwo rolnictwa
0 komentarze