Pięć ognisk ASF w kilka dni. Ministerstwo przypomina o bioasekuracji
Pierwsze ognisko ASF u trzody chlewnej w tym roku wykryto w niewielkim stadzie w województwie lubelskim. Wydawało się, że jest to incydent. Jednak do wtorku oficjalnie potwierdzono jeszcze cztery kolejne ogniska ASF u świń.
Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, pierwsze w tym roku gnisko ASF wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń, położonym w miejscowości Zadębce, w gminie Trzeszczany, powiat hrubieszowski, województwo lubelskie. W ciągu kilku dni potwierdzono ogniska w zupełnie innych regionach:
- Ognisko ASF nr 2 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 146 świń, położonym w miejscowości Sobiewola, w gminie Kisielice, powiat iławski, województwo warmińsko-mazurskie
- Ognisko nr 3 ASF wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń, położonym w miejscowości Nieznań, w gminie Stare Czarnowo, powiat gryfiński, województwo zachodniopomorskie
- Ognisko nr 4 ASF wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 34 świnie, położonym w miejscowości Długa Goślina, w gminie Murowana Goślina, powiat poznański, województwo wielkopolskie
- Ognisko nr 5 ASF wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 102 świnie, położonym w miejscowości Długa Goślina, w gminie Murowana Goślina, powiat poznański, województwo wielkopolskie.
- Ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) to strata dla hodowcy, producenta, a także dla całego sektora wieprzowego. Wspólnie, poprzez wykrywanie, zapobieganie i zgłaszanie choroby, możemy powstrzymać rozprzestrzenianie się tej choroby i chronić nasze świnie - przypomina ministerstwo rolnictwa.
Ministerstwo apeluje także:
- Rolniku pamiętaj, że można skutecznie zapobiegać zawleczeniu choroby do gospodarstwa!
- Stosuj zasady bioasekuracji, zachowaj podstawowe zasady higieny, myj często ręce ciepłą wodą z mydłem, dezynfekuj pomieszczenia inwentarskie, zawsze zmieniaj odzież i obuwie przed wejściem do budynków inwentarskich.
- Zawsze oczyszczaj i dezynfekuj pojazdy powracające z prac polowych.
- Te proste zasady istotnie zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby w Twoim gospodarstwie.
- Skorzystaj ze wsparcia powiatowych lekarzy weterynarii, ODR, oraz powiatowych biur ARiMR
- Zachęcamy do korzystania z dostępnych form pozwalających na pogłębianie wiedzy w tym zakresie (powiatowi lekarze weterynarii, ośrodki doradztwa rolniczego, szkolenia i konferencje) oraz form pomocy umożliwiających dostosowanie gospodarstw do wymagań bioasekuracji (biura powiatowe ARiMR) - dodają przedstawiciele ministerstwa rolnictwa.
Poinformowano także, że w tym roku stwierdzono 870 ognisk ASF u dzików w 13 województwach (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie).
0 komentarze