Ponad 2700 sztuk bydła mlecznego w ogniskach pryszczycy na Słowacji
Główny Lekarz Weterynarii podał więcej informacji dotyczących trzech ognisk pryszczycy na terenie południowej Słowacji. W tej sprawie odbyło się nadzwyczajne spotkanie Stałego Komitetu ds. Zwierząt, Roślin, Produktów i Pasz.

Przedstawiciel Słowacji poinformował, że stwierdzono 3 ogniska FMD w gospodarstwach utrzymujących bydło mleczne (w sumie 2771 sztuk bydła) zlokalizowanych w powiecie Dunajská Streda, w regionie Trnava, na Słowacji przy granicy z Węgrami:
- miejscowość Medveďov - 670 jałówek,
- miejscowość Ňárad - 790 sztuk bydła mlecznego,
- miejscowość Baka - 1 311 bydła mlecznego.
Na obszarze zapowietrzonym wokół ognisk choroby wprowadzono prewencyjne uśmiercanie zwierząt z gatunków wrażliwych. Depopulacja w ogniskach rozpoczęła się 22.03.2025r.
Służby słowackie wprowadziły środki nadzwyczajne dla całego terytorium Republiki Słowackiej:
- zakaz przemieszczania zwierząt parzystokopytnych z i na terytorium Słowacji;
- zakaz tranzytu zwierząt parzystokopytnych przez terytorium powiatów Komárno i Dunajská Streda. W przypadku innych powiatów, możliwy jest tranzyt przez główne drogi;
- zakaz ruchu zwierząt przez przejścia graniczne Čunovo/Rusovce - Rajka, Medveďov - Vámosszabadi, Komárno _ Komárom i Štúrovo _ Esztergom;
- zakaz organizacji wszystkich imprez masowych, pokazów, wystaw i zgromadzeń z udziałem zwierząt parzystokopytnych;
- zakaz wstępu osobom nieuprawnionym do gospodarstw utrzymujących zwierzęta parzystokopytne.
Ponadto, na posiedzeniu odbyło się głosowanie nad projektem decyzji wykonawczej Komisji dotyczącej niektórych środków nadzwyczajnych w związku z pryszczycą na Węgrzech i Słowacji. Zgodnie z decyzją wykonawczą KE, ustanowione obszary będą obowiązywać co najmniej do 30.04.2025 r.
- Zgodnie z danymi z systemu TRACES w okresie od 20 lutego do 20 marca br. ze Słowacji do Polski zrealizowano 412 przesyłek - poinformował Główny Lekarz Weterynarii. - Inspekcja Weterynaryjna prowadzi wzmożone kontrole gospodarstw docelowych, do których wprowadzono zwierzęta z terytorium Słowacji w okresie poprzedzających 30 dni od wystąpienia choroby. Pobierane są próbki do badań laboratoryjnych w kierunku pryszczycy. Gospodarstwa, do których trafiły zwierzęta objęte są kwarantanną.
źródło: GLW
0 komentarze