Przedsiewne nawożenie rzepaku - pobierz nasz poradnik za darmo
Planując nawożenie przedsiewne, warto zaznaczyć, że wysoko plonujący rzepak ozimy zalicza się do roślin o bardzo dużych potrzebach pokarmowych. Przykładowo przy plonie nasion na poziomie 4,5 t/ha pobiera średnio 250–270 kg N, 110–135 kg P2O5, 315–360 kg K2O, 180–225 kg Ca, 27–36 kg Mg i 68–80 kg S (co odpowiada 170–200 kg SO3) oraz znaczne ilości mikroelementów.
To jedynie niewielka część wiedzy związanej z nawożeniem rzepaku ozimego. Więcej, a nawet znacznie więcej możecie Państwo znaleźć w specjalnym poradniku przygotowanym przez nasz portal IGRIT.pl. Są tu informacje o regulacji odczynu pH gleby poprzez wszystkie fazy nawożenia rzepaku: od przedsiewnej aż do wiosennej. W poradniku jest także szczegółowa informacja dotycząca dolistnego dokarmiania rzepaku oraz o objawach niedoborów pokarmowych.
Poradnik jest darmowy - można go pobrać TUTAJ.
Wracając do nawożenia...
- Trzeba mieć na uwadze, że rzepak ozimy buduje fundament pod przyszły plon już w okresie jesiennym, a wszelkie błędy i zaniedbania, które zostaną popełnione w tym czasie, zwykle są już nie do nadrobienia wiosną - można przeczytać w naszym poradniku. - Zatem, aby zrealizować potencjał plonotwórczy rzepaku w warunkach gospodarowania, trzeba zastosować odpowiednio wysokie nawożenie, które zależne jest od żyzności gleby. Nawożenie przedsiewne, powinno być tak dobrane, aby przede wszystkim umożliwić roślinie zbudowanie odpowiednio dużej i dobrze odżywionej rozety, a także doprowadzić glebę do takiej zasobności w przyswajalny fosfor, potas i magnez, aby składniki te nie ograniczały plonu zarówno w okresie jesiennym, jak i wiosennym.
Przypominamy także, choć to chyba wszyscy wiemy, że właśnie rozpoczynają się optymalne terminy siewu rzepaku. Ze względu na wysokie ceny zainteresowanie tą uprawą na pewno w sezonie 2021/2022 będzie ogromne.
0 komentarze