Siejmy soję - zachęca KZPRiRB
Dzięki wsparciu z Funduszu Promocji Roślin Oleistych, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wyprodukowało trzy filmy promocyjno-edukacyjne na temat uprawy soi w Polsce.
Z pomocą ekspertów: praktyków i naukowców wyjaśniamy w łatwy i przystępny sposób, dlaczego uprawa soi w Polsce jest opłacalna, jak dbać o plantację soi oraz jakich błędów należy unikać.
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi filmami na stronie kampanii: siejmysoje.pl
- Soja to roślina pełna zalet i niezwykle ważna dla rolnictwa. Niestety jej udział w strukturze zasiewów w PL i UE pomimo wielu starań jest w dalszym ciągu niezadowalający. Postęp genetyczny i zmieniające się warunki klimatyczne pozwalają na uprawę soi w wielu krajach UE, w tym również na terenie całej Polski - czytamy na stronie siejmysoje.pl
Jest to gatunek bardzo wartościowy z przyrodniczego i agrotechnicznego punktu widzenia, który można z powodzeniem wprowadzać do wysyconych roślinami zbożowymi płodozmianów w naszym kraju. W skali kraju soję uprawia się na areale około 25 tys. ha. Soja pozostawia po sobie bardzo dobre stanowisko dla roślin następczych, a dzięki symbiozie z bakteriami wiążącymi azot z atmosfery wraz z resztkami pozbiorowymi pozostawia znaczne ilości azotu w glebie. Według różnych analiz możemy uzyskać od 50 nawet do 100 kg azotu na hektarze.
Soja nie wymaga intensywnego nawożenia mineralnego. Jednak nie jest to gatunek do uprawy na glebach słabych o niskiej zasobności i nieuregulowanym pH.
0 komentarze