Wadliwa bioasekuracja - nie ma odszkodowań
ASF jest w tym roku problemem w Wielkopolsce. Chorobę wykryto w 23 stadach trzody chlewnej w województwie wielkopolskim. Jednak nie wszyscy hodowcy otrzymali odszkodowanie za utracone hodowle. Dlaczego?
Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował Wielkopolską Izbę Rolniczą, że na terenie Wielkopolski w 2024 roku stwierdzono 23 ogniska ASF u świń i na podstawie decyzji powiatowych lekarzy weterynarii zabito zwierzęta we wszystkich ogniskach choroby (23 gospodarstwa) oraz na skutek wysokiego ryzyka szerzenia się wirusa dokonano zabicia i uboju prewencyjnego w 33 gospodarstwach.
Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował także, że w 6 przypadkach nie zostały wypłacone odszkodowania właścicielom zwierząt z powodu nie spełnienia wymogów bioasekuracji, na które składają się między innymi:
- brak zabezpieczenia budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt wolno żyjących i domowych;
- brak lub przeterminowane środki do dezynfekcji;
- brak urządzeń zapewniających skuteczną dezynfekcję;
- brak mat lub brak ich nasączenia środkiem dezynfekcyjnym przy wejściu/wjeździe do gospodarstwa;
- brak mat dezynfekcyjnych przed wejściem do pomieszczeń, w których znajdują się świnie;
- brak pełnego zabezpieczenia słomy przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
- brak stosowania przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń zwierząt przed rozpoczęciem czynności, środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, oczyszczania i odkażania obawia;
- brak używania odzieży ochronnej przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń oraz obuwia ochronnego przeznczonego wyłącznie do wykonywania tych czynności;
- brak mycia i odkażania rąk oraz odkażania obuwia przy wchodzeniu do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie;
- brak bieżącego oczyszczania i odkażania narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanych do obsługi świń;
- brak zabezpieczenia paszy przed dostępem zwierząt wolno żyjących, domowych, gryzoni, ptaków i owadów.
WIR przypomina, że choroba ASF cały czas jest obecna w środowisku i może trafić do gospodarstw. Bardzo ważne jest więc zwrócenie uwagi na wyszczególnione wyżej sytuacje by uniknąć nie tylko choroby, ale i problemów z uzyskaniem odszkodowań.
źródło: WIR
1 komentarze
Wszystko zrobią aby nie dać kasy. Paragraf się znajdzie