Wiosenne zakupy materiału siewnego
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że kupując materiał siewny należy żądać dokumentu sprzedaży, który powinien zawierać następujące dane: nazwę gatunku, nazwę odmiany, kategorię lub stopień kwalifikacji, numer partii. PIORiN przypomina, ze należy zachować faktury i etykiety w wypadku ewentualnej reklamacji.
- Chcąc mieć pewność, że materiał siewny będzie spełniał wymagania, najlepiej zakupić nasiona kwalifikowane w specjalistycznych firmach hodowlano - nasiennych, gdzie nadzór nad wytwarzaniem sprawuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Przy wyborze należy wziąć także pod uwagę, że główne korzyści wynikające z zastosowania materiału kwalifikowanego, to nie tylko wydajność, opłacalność upraw czy wyższa zdolność kiełkowania, ale także możliwość pozyskania określonych dopłat - poinformowała inspekcja.
Jeżeli zostanie już wybrana odpowiednia odmiana do uprawy oraz wiadomo skąd pozyskać materiał siewny, to należy pamiętać, że zgodnie z przepisami o nasiennictwie, w obrocie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej może znajdować się materiał siewny odmian roślin rolniczych wpisanych do:
- Krajowego rejestru;
- Wspólnotowego katalogu;
- odpowiednich rejestrów państw Unii Europejskiej lub rejestrów państw stowarzyszonych, czyli właściwego urzędowego katalogu – co oznacza, że odmiany gatunków roślin znajdujących się w aktualnej ofercie handlowej firm muszą być wpisane w urzędowym rejestrze;
Kupując materiał siewny należy pamiętać że:
- materiał siewny powinien być wyłącznie w zamkniętym i zaplombowanym opakowaniu;
- trwale zabezpieczony w etykietę nasienną potwierdzającą, że został poddany ocenie urzędowej lub ocenie pod urzędowym nadzorem oraz spełnia wymagania jakościowe dla danej kategorii i stopnia kwalifikacji;
- pochodzić od podmiotów wpisanych do ewidencji prowadzonych przez PIORiN.
Dla poszczególnych kategorii stopni kwalifikacji materiału siewnego oraz rodzajów materiału siewnego etykiety mają różne kolory i rozmiary. Niektóre gatunki roślin rolniczych wymagają zaopatrzenia w paszport roślin. Jeżeli na etykiecie jest informacja, że materiał siewny został zaprawiony zaprawą nasienną, to należy zwrócić uwagę czy środek ochrony roślin użyty do zaprawiania jest dopuszczony do obrotu i stosowania w Polsce.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Giełda Zbożowa
-
Susiec
Sprzedam pszenicę paszową, ilość 55 ton...
-
Opatów
Firma Transagro zakupi ilości samochodowe...
-
województwo mazowieckie
Sprzedam 100t pszenicy oraz inne zboża w...
-
województwo łódzkie
Sprzedam 100t pszenicy oraz inne zboża w...
Kupując materiał siewny należy żądać dokumentu sprzedaży, który powinien zawierać następujące dane: nazwę gatunku, nazwę odmiany, kategorię lub stopień kwalifikacji, numer partii.
Jeżeli pomimo zachowania powyższych zasad, kupujący ma zastrzeżenia do jakości nabytego materiału siewnego, przysługuje mu prawo reklamowania u podmiotu, od którego ten materiał nabył.
Aby reklamacja u dostawcy materiału siewnego mogła być była skuteczna należy:
- koniecznie zachować dowód zakupu materiału siewnego – faktury i etykiety nasienne;
- po otwarciu opakowania ocenić wizualnie jakość materiału tj. jego jednorodność i tożsamość gatunkową, obecność innych gatunków, zanieczyszczeń lub uszkodzeń, a także jakość zaprawienia.
- Jeżeli po otwarciu opakowania zostaną stwierdzone wady materiału, nie należy otwierać kolejnych opakowań. Takie działanie umożliwi wykonanie kontroli materiału, w tym jeśli zaistnieje potrzeba, pobranie prób do kontroli. O stwierdzeniu wadliwego materiału siewnego należy poinformować wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa.
źródło: piorin.gov.pl
0 komentarze