Wyjątkowo suchy marzec
Słoneczne, najpierw chłodne, a ostatnio coraz cieplejsze marcowe dni nie przyniosły do tej pory praktycznie żadnych opadów. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej najbliższy tydzień także zapowiada się bez opadów. Producenci rolni zwracają uwagę, że już mamy suszę.
- Najbliższy tydzień zapowiada się jako słoneczny i suchy. W piątek i sobotę jeszcze sporo chmur na zachodzie kraju oraz na Pomorzu słabe opady deszczu; na wschodzie słonecznie. Od niedzieli już w całym kraju bezchmurne niebo i będzie coraz cieplej; temperatura powietrza w czwartek wzrośnie do 18°C - informuje IMGW.
Suszę widać najbardziej w centralnej Polsce i Wielkopolsce. Tu przez kilka ostatnich tygodni praktycznie nie spadła nawet kropla deszczu.
- Najbardziej zagrożone suszą są rzeki spływające do środkowej Odry i Wisły. Wysychające warstwy gleby spowodują dalsze pustynnienie obszarów na Kujawach, Pomorzu, w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie. To wynik braku opadów i wyższych temperatur - mówi Grzegorz Walijewski, hydrolog i rzecznik IMGW.
Co raz wyższe temperatury w dzień powodują większe parowanie, co sprawia, że sytuacja staje się z dnia na dzień coraz gorsza. Susza meteorologiczna występuje wtedy, gdy nie ma opadów przez co najmniej 20 dni. W Polsce słoneczna i bezwietrzna pogoda utrzymuje się od 25 lutego.
We wschodnich województwach - w lubelskim, częściowo podkarpackim, ale także w centrum, czyli w mazowieckim, oraz na zachodzie lubuskiego, Wielkopolski i zachodniopomorskiego, w wierzchniej warstwie gleby (do 7 cm) wilgotność spada poniżej 45 proc.
We wschodniej części kraju, w głębszej warstwie gleby (od 8 do 28 cm) wilgotność jest poniżej 50-45 proc. - Sytuacja się pogorszy, bo w następnych dniach wyż sprawi, że niedobór opadów będzie przynajmniej do 24 marca. Później ok. 25-26 marca mogą pojawić się niewielkie deszcze, jednak nie zmieni to faktu, że marzec będzie w całym kraju z opadami poniżej normy - oznajmił rzecznik IMGW.
Mamy więc wyjątkowo suchy marzec. Zgodnie z przedstawianą niedawno prognozą długoterminową IMGW w kwietniu opadów ma być więcej.
1 komentarze
No w WLKP sucho jak pieprz i dyszczu ani widu ani słychu, kolejna plaga po Covidzie i Wojnie ...