Zużyte opony to odpady - co z obciążaniem pryzm?
Powraca sprawa starych opon, wykorzystywanych do obciążania folii przy zakiszaniu kukurydzy. Okazuje się, że problem z wykorzystaniem zużytych opon do tego celu wcale nie jest błahy, gdyż ,,ani osoby fizyczne ani jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami nie mogą zgodnie z prawem prowadzić odzysku tego rodzaju odpadów''
Jakiś czas temu Krajowa Rada Izb Rolniczych poruszyła temat wykorzystywania starych opon do obciążania pryzm z kiszonką. Już wtedy informowano, że zgodnie z prawem takie wykorzystanie opon nie jest możliwe. W ostatnim czasie przyszła w tej sprawie odpowiedź z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
- Co do zasady, wykorzystywanie opon, zakwalifikowanych jako odpady, jako obciążników do przykrywania pryzm z kiszonką na gruncie ustawy o odpadach będzie kwalifikowane jako odzysk. Ustawa o odpadach nie zawiera szczególnych zasad postępowania z tego rodzajem odpadów, a więc będą miały zastosowanie ogólne zasady postępowania z odpadami - poinformował Robert Chciuk, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w ministerstwie. - Należy jednocześnie wskazać, że możliwość poddawania odpadów odzyskowi zależy między innymi od statusu podmiotu, który chce ten proces przeprowadzać. W przypadku odpadów o kodzie 16 01 03 (zużyte opony) możliwość zgodnego z prawem odzysku takich odpadów zależy od tego, czy podmiot prowadzący odzysk jest przedsiębiorcą czy osobą fizyczną lub jednostką organizacyjną niebędącymi przedsiębiorcami.
Ministerstwo poinformowało, że osoby fizyczne i jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami wykorzystujące odpady na potrzeby własne, należą do kategorii podmiotów zwolnionych z obowiązku uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Ale...
- Należy przy tym jednak pamiętać, że podmioty te mogą poddawać odzyskowi tylko takie rodzaje odpadów jakie zostały określone w rozporządzeniu, o którym mowa w art. 27 ust. 10 ustawie o odpadach. Odpady o kodzie 16 01 03 (zużyte opony) nie zostały wymienione ww. rozporządzeniu. Oznacza to, że ani osoby fizyczne ani jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami nie mogą zgodnie z prawem prowadzić odzysku tego rodzaju odpadów - informuje ministerstwo.
Czy oznacza to, że przedsiębiorcy mogą wykorzystywać w taki sposób zużyte opony? Okazuje się, że... niekoniecznie.
- W przypadku podmiotów będących przedsiębiorcami, mogą oni prowadzić odzysk na ogólnych zasadach, co między innymi oznacza, że mają obowiązek uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadów - informuje dyrektor Chciuk. - Dodatkowo warto dodać, że odpady o kodzie 16 01 03(zużyte opony) zostały przewidziane w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 11 maja 2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami co oznacza, że przetwarzanie tego typu odpadów jest możliwe zarówno w instalacjach jak i, przy zachowaniu warunków określonych ww. rozporządzeniu, poza instalacjami. Rozporządzenie przewiduje między innymi możliwość prowadzenia odzysku poza instalacją zużytych opon w procesie R11 i wykorzystanie ich jako odbijaczy, wykorzystanie na placach zabaw, boiskach, w ogródkach, czy też właśnie do zabezpieczania pryzm kiszonkowych. Podkreślenia wymaga, że w przypadku przedsiębiorców procedura uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów w postaci zużytych opon, nie różni się od innych przypadków, w których konieczne jest uzyskanie zezwolenia. W związku z powyższym, na chwilę obecną nie są planowane zmiany legislacyjne w tym zakresie.
Najciekawsza jest jednak informacja kończąca odpowiedź dyrektora Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
- Jednocześnie informuję, że niniejsze pismo nie stanowi wiążącej wykładni prawa i nie jest wiążące dla organów administracji orzekających w sprawach indywidualnych - poinformował Robert Chciuk, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami.
0 komentarze