Analitycy sprawdzili wpływ ASF na sektor trzody chlewnej
Jak zauważają analitycy banku PKO BP, występowanie ASF na danym obszarze przynosi negatywne skutki ekonomiczne. Szczególnie odczuwalne są one dla gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną oraz dla przemysłu mięsnego z uwagi na straty produkcyjne, obniżki cen sprzedaży, a także zwiększone koszty zapobiegania, upadków czy też likwidacji choroby.
Pojawienie się ASF na danym obszarze wiąże się z trudnościami w zakresie sprzedaży żywca. Objęcie gospodarstw strefą znacząco utrudnia eksport mięsa i tym samym oddziałuje negatywnie na wyniki gospodarki. Producenci żywca borykają się także ze zmniejszonym popytem na rynku wewnętrznym. Odnotowywano sytuacje, w których niektóre sieci handlowe nie decydowały się na zakup mięsa wieprzowego pochodzącego ze stref ASF.
- Polska jako importer netto wieprzowiny jest w dużej mierze biorcą ceny z rynku unijnego. Stawki oferowane za żywiec w Polsce po-wiązane są z notowaniami cen tuczników na niemieckiej giełdzie VEZG. Dlatego większe konsekwencje dla cen na rynku polskim miało pojawienie się ASF najpierw w Belgii (wrzesień 2018), a póź-niej w Niemczech (wrzesień 2020), które są największym produ-centem i drugim (za Hiszpanią) eksporterem wieprzowiny w Unii Europejskiej. - wskazują analitycy rolni banku PKO BP.
ASF pogłębia regionalne dysproporcje w cenach trzody w Polsce. Ograniczenia w sprzedaży w strefach objętych ASF powodują, że rolnicy utrzymujący świnie na tych obszarach uzyskują niższe ceny za żywiec, w porównaniu do obszarów wolnych od ASF. Zda-nych GUS wynika, że w województwach objętych występowaniem ASF w istotnym stopniu relacje cen skupu do średniej krajowej znacząco pogorszyły się w minionych 7 latach.
- Według danych GIW, w gospodarstwach, w których wystąpił ASF do końca sierpnia’21 utrzymywano blisko 160 tys. szt. świń, co oznacza, że średniorocznie w ostatnich 7 latach problem ten do-tykał ok. 0,04% gospodarstw oraz 0,2% pogłowia trzody chlewnej w Polsce. Skala bezpośredniego oddziaływania afrykańskiego pomoru świń na krajową podaż wieprzowiny była dotychczas niewielka -wyjaśnia Bank PKO BP. - Niemniej, dane te nie uwzględniają uboju prewencyj-nego i nie do końca odzwierciedlają skalę wpływu ASF na sektor.
Analitycy wskazują także na kilka istotnych zmian. Po pierwsze, według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) od 2014 do 2021 (dane na 30 czerwca) liczba aktyw-nych stad trzody chlewnej w Polsce zmniejszyła się o blisko połowę. Po drugie - przeciętna wielkość stada trzody chlewnej w Polsce w latach 2014-2021 wzrosła o 95% do blisko 115 szt.
- Rozprzestrzenianie się ASF stwarzało warunki do silnego rozwoju tuczu nakładczego w Polsce. Świadczy o tym szybko rosnąca liczba stad o wielkości 500-2000 szt. świń, nawet na obszarach, na których obserwowano wystę-powanie ASF. Pośrednio przyczynia się to do coraz większego uzależnienia krajowego sektora tuczu trzody od im-portu prosiąt i warchlaków. Dalszy wzrost liczby przypadków oraz ognisk oraz zwiększający się geograficzny zasięg ASF (nowe obszary) w Polsce może wspierać kontynuację tego procesu - podsumowują nalaitycy rolni Banku PKO BP.
0 komentarze