Bioaktywny papier zastępuje plastik do pakowania żywności
Niedawno pisaliśmy o tym, że Grupa Azoty zamierza produkować biodegradowalne opakowania z termoplastycznej skrobi, a dziś podobne informacje przychodzą z Niemiec. Tu w ramach projektu „BioActiveMaterials” naukowcy z Fraunhofer-Gesellschaft opracowali przyjazną dla środowiska powłokę do opakowań papierowych.
Ilość odpadów z tworzyw sztucznych rośnie z każdym rokiem. Niektóre z tych odpadów są spowodowane plastikowymi opakowaniami używanymi do ochrony żywności. W ramach projektu „BioActiveMaterials” naukowcy z Fraunhofer-Gesellschaft opracowali przyjazną dla środowiska powłokę do opakowań papierowych. W ten sposób oszczędza się nie tylko plastik, ale także powlekanie roślinnych białek i wosków wydłuża okres przydatności do spożycia żywności. Po użyciu opakowanie można oddać do kosza na papier w celu utylizacji.
Jak informuje FreshPlaza, tworzywa sztuczne na bazie olejów mineralnych przyczyniają się do rosnącej góry odpadów. W Niemczech tylko w 2017 r. Wytworzono łącznie 38,5 kg odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych na mieszkańca. Te plastikowe odpady pływają po oceanach lub są eksportowane do krajów azjatyckich lub afrykańskich w celu utylizacji. Pod wpływem czynników środowiskowych te duże plastikowe elementy rozkładają się na mikrodrobiny plastiku, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego. Zmniejszenie ilości opakowań z tworzyw sztucznych również w sektorze spożywczym jest zatem kwestią konieczną.
Białka, woski i przeciwutleniacze wydłużają okres przydatności do spożycia żywności
W projekcie „BioActiveMaterials” naukowcy wykorzystali papier jako materiał bazowy do produkcji typowych i funkcjonalnych materiałów opakowaniowych: torebek wielokrotnego użytku lub papieru do pakowania. Papier jest pokryty specjalną powłoką przy użyciu standardowych procesów. Naukowcy wykonują tę powłokę z białek i wosków z dodatkami pochodzenia biologicznego. Specjalna formuła tej powłoki, która zapewnia długotrwałą stabilność, spełnia jednocześnie kilka funkcji.
Papiery powlekane opracowane w ramach projektu „BioActiveMaterials” są alternatywą dla opakowań stosowanych obecnie do wszelkiego rodzaju żywności, niezależnie od tego, czy są to owoce i warzywa, mięso i ryby, sery, czy nawet wyroby cukiernicze. Konsumenci mogą przechowywać i obsługiwać żywność zapakowaną w papier dokładnie w taki sam sposób, jak żywność zapakowaną obecnie w plastik.
0 komentarze