Ceny rzepaku lekko wyhamowały
Zgodnie z danymi przekazanymi przez Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi cena rzepaku w czwartym tygodniu listopada była niższa niż w trzecim i średnio wyniosła 3 177 zł/t netto. A jakie ceny możemy uzyskać za rzepak w zakładach monitorowanych przez Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych?
Zgodnie z danymi z ministerstwa średnia cena rzepaku wyniosła w czwartym tygodniu listopada 3177 zł/t. To o 0,6 procenta mniej niż przed tygodniem (3195 zł/t) i o 82.4% wiecej niż przed rokiem (1742 zł/t).
Tymczasem Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych przedstawiło kolejne ceny kontraktów terminowych rzepaków z tegorocznych zbiorów.
Umowy na warunkach niemieckich
Umowy z dostawą grudniową przewidują cenę rzepaku od 3000 zł/t (Agrii) do 3090 zł/t (ADM Szamotuły i Czernin). Umowy z dostawą styczniową mogą opiewać na kwotę 3300 zł/t (ZT Kruszwica). Cena zależy od zaolejenia.
Podane ceny są zasadniczo za standardowy rzepak technologiczny:
- wilgotność 9%
- zanieczyszczenia 2%.
W umowach na warunkach krajowych za grudniowe dostawy oferowane są ceny od 3050 zł/t (Agrolok, Agrii Polska, Agro-Mat, Ziarn-Pol) do 3150 zł/t (Pol – Tor). Dopłata/potrącenie za wilgotność i zanieczyszczenia; potrącenie za zaolejenia poniżej 40%.
Jak wyjaśnia Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, ceny podane są na podstawie rozmów ze skupującymi w dniu 02 grudnia 2021 r.
0 komentarze