Dlaczego mamy tak wysokie ceny zbóż? Jak długo to potrwa?
Wysokie ceny zbóż cieszą producentów. Trudno jednak nie zadać pytania, dlaczego ceny są tak wysokie. I, czy będą rosnąć nadal?..
Analitycy Banku PKO BP zauważają, że jednym z głównych powodów wzrostu cen na rynkach są... Chiny.
- Wysoki popyt na pasze w Chinach skutkuje wzrostem chińskiego importu kukurydzy oraz podwyżkami cen tego zboża. Rosną też ceny pszenicy. Chiny stały się istotnym odbiorcą pszenicy z UE w pierwszych tygodniach sez. 2020/21 - informują analitycy PKO BP. - Czynnikiem sprzyjającym wzrostom cen w Unii są gorsze od oczekiwanych zbiory kukurydzy na Ukrainie.
Według USDA (FAS - Foreign Agricultural Service), chiński import kukurydzy w sez. 2020/21 wzrosnąć może do 22 mln t wobec 7 mln t w sez. 2019/20. W przypadku realizacji tej prognozy Chiny mogą stać się drugim po UE importerem kukurydzy na świecie*. Przyczyną wzrostu chińskiego importu są uszczuplone zapasy chińskiej kukurydzy m.in. z powodu niższych tegorocznych zbiorów a także odbudowującej się produkcji trzody chlewnej w tym kraju, wskutek którego znacząco wzrosło zapotrzebowanie na zboża paszowe.
Czy dobre ceny zbóż w Polsce długo się utrzymają? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzą specjaliści z Departamentu Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole Bank Polska S.A.
- Obawy o wielkość światowej produkcji zbóż w połączeniu z silnym popytem sprzyjały w ostatnich miesiącach wyraźnemu wzrostowi światowych cen zbóż. Był on widoczny także w Polsce, mimo bardzo dobrych krajowych zbiorów zbóż (ok. 33,3 mln t, +15% r/r). Uwzględniając prognozy dotyczące sytuacji popytowo-podażowej na światowym rynku zbóż uważamy, że przestrzeń do dalszego wzrostu cen jest już ograniczona, stąd ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 83 zł/dt i 68 zł/dt na koniec 2020 r. oraz ok. 75 zł/dt i 65 zł/dt na koniec 2021 r. Czynnikiem ryzyka dla prognozy pozostaje dalszy przebieg pandemii - wyjaśniają analitycy.
Analitycy Credit Agricole Bank Polska S.A. wskazują także, ze zgodnie z prognozą IGC światowa konsumpcja zbóż w sezonie 20/21 zwiększy się do 2220,9 mln t wobec 2192,5 mln t (+1,3%). Wzrost spożycia oczekiwany jest w przypadku wszystkich głównych gatunków zbóż: pszenicy (+0,8%) i kukurydzy (+1,4%) oraz jęczmienia (+0,2%). W ujęciu geograficznym głównym źródłem wzrostu światowego spożycia zbóż będą Chiny, czemu sprzyja zwiększone zapotrzebowanie na pasze ze względu na stopniową odbudowę pogłowia trzody chlewnej w tym kraju.
0 komentarze