Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego przysługują do odmian ozimych i jarych
Krajowa Rada Izb Rolniczych interweniowała w sprawie rozszerzenia listy gatunków, do których przysługują dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego/ekologicznego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. W odpowiedzi poinformowano, że głównym założeniem pomocy jest wzrost wymiany materiału siewnego najbardziej istotnych z gospodarczego punktu widzenia gatunków roślin uprawnych, w przypadku których wymiana materiału siewnego pozostaje na niskim poziomie.

- Obowiązujący katalog odmian gatunków roślin uprawnych, do których przysługuje dopłata został zawarty w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany lub ekologicznego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany lub ekologicznego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany (Dz.U. 2023 poz. 2565) - przypoomniał Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W odpowiedzi dodano także, że rozporządzeniu odwołano się do głównej jednostki systematyczne tj. gatunku, bez wyodrębnienia jego formy jarej lub ozimej.
- Odnosząc się do celu pomocy, która powinna obejmować jak najwięcej rolników dając im równocześnie dużą możliwość w doborze materiału siewnego oraz mając na uwadze postęp odmianowy przejawiający się w postaci nowych form określonych gatunków informuję, że formy ozime/jare gatunków wymienionych w ww. rozporządzeniu są objęte dopłatami - wyjasniła dyrektor departamentu Nina Dobrzyńska.
0 komentarze