Grupa Azoty o aktualnej sytuacji na rynku nawozowym
Ceny oferowanych produktów kształtowane są na podstawie bieżących analiz i szczegółowych kalkulacji m.in. całkowitych kosztów produkcji, które nadal podlegają dużym wahaniom rynkowym. Na koszty produkcji nawozów mają aktualnie duży wpływ - poza zmienną ceną gazu - również inne czynniki m.in. znaczące wzrosty r/r ceny energii elektrycznej, węgla, fosforytów i soli potasowej.
Rokrocznie w trakcie sezonu nawozowego pojawiają się na wolnym rynku w UE, różne „tańsze” oferty nawozów z wielu stron świata, w tym - pomimo wojny i nałożonych na agresorów sankcji - również nadal z Rosji i Białorusi, a także z Bliskiego Wschodu. Spółka nie komentuje jakości i efektywności w produkcji rolnej tych „konkurencyjnych” i często niemożliwych do weryfikacji przed zakupem ofert z innych krajów.
Warto przy tym dodać, że koszty energii, surowców, pracy i opłaty środowiskowe na tamtych rynkach produkcyjnych są znacząco niższe od poziomów obowiązujących w Unii Europejskiej.
Porównując oferty należy również zauważyć, że cenniki publikowane przez autoryzowanych dystrybutorów Grupy Azoty zawierają koszt transportu do klienta.
Chcemy podkreślić, że Grupa Azoty od 95 lat produkuje polskie nawozy, spełniające najwyższe światowe standardy, które od wielu lat skutecznie przekładają się na wielkość, jakość oraz powtarzalność produkcji rolnej w Polsce i Europie.
Obecnie, pomimo bardzo dużej zmienności rynkowej, Grupa Azoty nadal kontynuuje swoją produkcję tak, aby nawozy były dostępne w momencie rozpoczęcia aplikacji, która obecnie - co należy podkreślić - jeszcze nie jest możliwa. Jednocześnie wielu innych producentów europejskich ponownie zatrzymało swoją produkcję lub znacznie ją ograniczyło.
Grupa Azoty na bieżąco reaguje na zmieniające się warunki rynkowe - po spadku cen gazu w październiku ubiegłego roku przywróciła produkcję, znacząco obniżając przy tym ceny oferowanych nawozów.
W pierwszym tygodniu lutego, przed rozpoczęciem sezonu aplikacyjnego, Grupa Azoty przedstawi nową ofertę nawozową, uwzględniającą aktualną sytuację na rynku surowców.
info: Grupa Azoty
2 komentarze
Tego badziewia już nikt nie kupuje. Od ponad 2 miesięcy firmy oferują tańsze nawozy niż grupa azoty. Jak to leciało? Rolnicy są w stanie zaakceptować 3,5 -4 tys. zł za nawozy ( słowa ukraińskiego agenta w naszym ministerstwie rolnictwa) . Jakie ceny za zboża są w stanie zaakceptować rolnicy , to pytanie jest nieważne. Ważny za to jest monopol Prawa i Sku... Za drogi cukier odpowiada Polska Grupa Spożywcza tak jak grupa Orlen oznacza drogie paliwo, drogi gaz, drogą energię elektryczną i drogie nawozy. Tworzenie monopoli i windowanie cen tym zajmuje się ten rząd. Konia z rzędem temu kto zaprzeczy , że jest skurwysyństwem kupowanie taniej ropy z Rosji, przerabianie jej na drogie paliwa na polski rynek , aby za darmo wysyłać część paliw na Ukrainę. Prawo i Sku.. wspomaga finansowo Rosję i dostawami paliw wspomaga Ukrainę. Wszystko kosztem Polaków. Pupile kurdupla straszą nas wojną lecz najbardziej sami boją się konsekwencji swoich działań. Czy Rosja nam zagrażała? Nie . Mając w Polsce dobrego i wypłacalnego odbiorcę węgla gazu i ropy Kreml nawet nie pomyślałby o napaści na Polskę i zrujnowaniu kwitnącego handlu. Tym którzy przeczą radzę sobie przypomnieć , jak Rosjanie bez sprzeciwu i bez jednego wystrzału opuścili nasz kraj kiedy ich o to poproszono. Spróbujcie to zrobić z Amerykanami. Kochani rolnicy , jeśli nadal nie będziemy kupowali nawozów z grupy Azoty, a zboże z Ukrainy nadal będzie zalewało nasz kraj, to potrzebna będzie jeszcze nie jedna obniżka cen azotów. Prawo i Sku... chciało łupić rolników , to zostanie zarówno z nawozami jak też z gównem jako pozostałością po zbożu z Ukrainy. Sprzedaż w niskich cenach polskich zbóż lub niemożność ich sprzedaży będzie miała natychmiastowe przełożenie na tę bolszewicką, ręcznie sterowaną gospodarkę . Zamiast czołgów potrzebne będą nowe drukarki do banknotów. Pustych, nic nie wartych banknotów.
Troszkę takie reklamowe gadanie. Zbaczymy w lutym nowy cennik to pogadamy.