GUS: mniejsze zbiory owoców w 2023 r. Dlaczego?
Główny Urząd Statystyczny podsumowuje rok wynikowym szacunkiem tegorocznych plonów. Zbiory owoców z drzew nie są w kończącym się roku rekordowe. Słabsze są także zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych. Dlaczego tak się stało? Czy winna jest tylko pogoda?
- Produkcja owoców z drzew w 2023 r. została oszacowana na niespełna 4,4 mln t, czyli prawie o 9% mniej niż w 2022 r. - poinformował GUS.
Poinformowano, że:
- zbiory z sadów jabłoniowych przekroczyły 3,8 mln t i były niemal o 9% niższe w porównaniu z rokiem ubiegłym
- produkcję gruszek w sadach oceniono na 79 tys. t, tj. o 2% mniej niż przed rokiem,
- zbiory śliwek obniżyły się w tym czasie o ok. 5% i wyniosły 126 tys. t.
- produkcję wiśni oszacowano na 168 tys. t, czyli o ponad 8% mniej niż rok wcześniej, zaś zbiory czereśni spadły o przeszło 10% do 69 tys. t.
- łączną produkcję brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich oceniono na niespełna 20 tys. t, czyli o ok. 10% mniej niż przed rokiem. Zbiory pozostałych owoców z drzew wyniosły prawie 3 tys. t, i były zbliżone do wyniku uzyskanego w 2022 r.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Giełda Owoców
Niższe niż przed rokiem są także zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych. GUS podał, że produkcja owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w sadach została oszacowana na blisko 566 tys. t, tj. o ok. 6% mniej niż w roku poprzednim.
- zbiory malin w 2023 r. obniżyły się o ponad 8% względem poprzedniego roku i wyniosły 96 tys. t.
- produkcję porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) oszacowano na niespełna 130 tys. t, czyli o 11% mniej niż w 2022 r.
Pozostaje pytanie: dlaczego tak się stało?
Pierwszym powodem, na który wskazuje GUS jest niekorzystna chłodna wiosna. Spadek temperatur powietrza w maju doprowadził do uszkodzeń kwiatów, a susza utrzymująca się w kolejnych tygodniach wywołała silny opad zawiązków. W konsekwencji ilość zawiązanych owoców na wielu plantacjach była mniejsza niż przed rokiem. Drugi powód jest jednak zupełnie inny.
- Ze względu na wysokie ceny środków ochrony roślin i brak odpowiednich warunków pogodowych, intensywność i skuteczność prowadzonych zabiegów były ograniczone - zauważa urząd podsumowując plonu owoców z drzew owocowych. Ale są także powody ekonomiczne obniżenia plonów na plantacjach krzewów i jagodowych.. - Do spadku zbiorów przyczyniły się trudne warunki pogodowe w trakcie wegetacji, ale również ograniczone stosowanie nawozów i ochrony roślin na wielu plantacjach spowodowane wzrostem kosztu środków produkcji - dodał urząd.
0 komentarze