GUS: Rolnicy oceniają koniunkturę niekorzystnie
W ocenie rolników zmiany jakie miały miejsce w II półroczu 2021 r., jak i bieżąca (czerwiec 2022 r.) koniunktura w użytkowanych przez nich gospodarstwach rolnych kształtowały się niekorzystnie. Równie pesymistyczne były prognozy na II półrocze 2022 r. Około 32% rolników – o ponad 9% więcej niż w grudniu 2021 r. - uznało bieżącą ogólną sytuację swoich gospodarstw rolnych jako złą.
Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, ogólnie pesymistyczne opinie rolników dotyczące koniunktury w gospodarstwach rolnych różniły się w zależności od formy prawnej gospodarstwa rolnego, powierzchni użytków rolnych, ukierunkowania produkcyjnego gospodarstw rolnych, rodzaju prowadzonych upraw i gatunków/grup użytkowych utrzymywanych zwierząt gospodarskich, a także od wieku i wykształcenia osoby kierującej gospodarstwem rolnym.
Analiza odpowiedzi wykazuje, że:
- osoby kierujące gospodarstwami indywidualnymi były bardziej pesymistyczne w ocenie zmian jakie zaszły w I półroczu 2022 r., jak i z większym pesymizmem patrzyły na II półrocze 2022 r. niż użytkownicy gospodarstw osób prawnych i niemających osobowości prawnej,
- gospodarstwa specjalizujące się w produkcji zwierzęcej korzystniej oceniały koniunkturę niż użytkownicy gospodarstw wielokierunkowych. Najwięcej negatywnych opinii wyrażali użytkownicy gospodarstw indywidualnych ukierunkowanych na produkcję roślinną,
- najbardziej pesymistyczni w swoich ocenach byli użytkownicy gospodarstw rolnych o powierzchni od 1 do 5 ha użytków rolnych,
najwięcej pesymistycznych opinii wyrażali rolnicy w wieku powyżej 35 roku życia, z policealnym wykształceniem rolniczym oraz osoby prowadzące gospodarstwo rolne w okresie dłuższym niż 20 lat.
W I półroczu 2022 r. ocena ogólnej sytuacji w gospodarstwach rolnych nie zmieniła się w porównaniu z poprzednią edycją badania, zarówno opłacalność produkcji rolniczej oraz zapotrzebowanie na produkty rolne zostało ocenione tak samo negatywnie jak w II półroczu 2021r. W czerwcu b.r. ,w porównaniu z analogicznym okresem ub.r., rolnicy znacznie bardziej negatywnie oceniali ogólną sytuację swoich gospodarstw.
- Wzrosła liczba negatywnych opinii wyrażanych przez użytkowników gospodarstw prowadzących produkcję roślinną. Najwięcej pesymistycznych opinii wyrażali producenci prowadzący uprawy roślin przemysłowych, w szczególności buraków cukrowych. Wśród gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą najbardziej pesymistyczni w ocenach byli hodowcy drobiu nieśnego - poinformowała Karolina Banaszak, rzecznik prasowy GUS.
źródło: GUS
1 komentarze
Hahaha a kto ocenia korzystnie? Chyba tylko Morawiecki, Kaczyński, Sasin, Suski i Glapiński. Elyty